HC-SR04 Mesafe Sensörü Arızası-Düzgün Çalışmıyor...

Başlatan eem7490, 17 Haziran 2015, 22:24:09

eem7490

Herkese Merhabalar.
HC-SR04 mesafe sensörleri ile alakalı bir problemim var. Belki aranızda problemi yaşayan olmuştur.
Daha önceden bu sensörden almıştım ve bir devre yapmıştım gayet problemsiz çalışyordu.
Ama yakın zamanda aldığım sensörlerde şöyle bir problem var.
İlk enerji verdiğimde sensör düzgün çalışıyor. Ama enerjiyi kesip tekrar verdiğimde Sensör çalışmıyor. Yani trigger pininde bir değişim olmuyor.
ama önünde parmak şıklattığımda yada ses dalgası gönderdiğimde sensör çalışmaya başlıyor. Aranızda yazılımsal problem var diyen çıkabilir. problem yok çünkü eski devreye yeni sensörü taktım aynı arızayı verdi. Tecrubeleriniz yada onerileriniz var mı. sensörlerin arkasındaki devreler farklı aynı devreler değil.

Şimdiden teşekkürler.

burç tankal

Trigger pininde nasıl bir değişim bekliyorsunuz ki? O pin mikrodenetleyiciye bağlı değil mi? Mikrodenetleyici ne gönderiyorsa oradan onu okursunuz.

exjra

Sanırım şu konu sizi de ilgilendiriyor. Şahsi fikrim piyasaya sürülen yeni HC-SR04 lerin problemli olduğu yönünde.

https://www.picproje.org/index.php/topic,59433.0.html

eem7490

burç tankal İşlemcide veya programda problem yok dediğim gibi eskiden aldığım sensörler problemsiz çalışıyor. trigger pini diye yanlış yazmışım echo pini olacaktı.
exjra teşekkür ediyorum şimdi okuyacağım.
Ek olarak sensörde şu problem de var, transmitter yada receive kısmındaki hoparlörü kapattığımda sensör yine takılıyor. 10-20 cm uzaktan parmak şıklattığımda yada cihazı bi yere vurduğumda yani ses çıkarttığımda çalışmaya başlıyor.

mesaj birleştirme:: 18 Haziran 2015, 14:35:38

exjra Hocam verdiğiniz linkte de açıklamışsınız. Sensörün şuan elimde iki tipi var. Dediğiniz gibi 4 delikli olan canavar gibi çalışıyor.  2 delikli olanda iş yok. İlk enerji vermede çalışıyor daha sonra 2. enerji vermede yada piezonun tekini kapattığınızda çalışmıyor sensör takılıyor. Wdt, yazılıma timer eklemeleri vs hepsini denedim hatta vcc bacağının araya mosfet ve transistör koyup enerjiyi kontrollü vereyim istedim yine olmadı yine olmadı. kitlendiğinde açılması için 2 çözüm var birincisi sensörün karşısında parmak şıklatmak ikincisi de enerjiyi uzun süre kesip sonradan vermek. Ben başka çözüm bulamadım. Aklıma gelen tüm yöntemleri denedim ama olmadı. Bu arada ek bilgi olarak WDT sız mcu programı program değildir.

mesaj birleştirme:: 18 Haziran 2015, 00:44:43

Bu resim daha önceden almış olduğum düzgün çalışan hc-sr04 ön ve arka.

Bu da Üretim arızası olan HC-SR04 ön ve arka

Ben bunlardan 6-7 tane aldım hepsi aynı probleme sahip. Bilginiz olsun.

FUNKY

bu sayfayı okuyana kadar  bu sensör çıldırttı beni. bana da iki delikli olandan gelmişti  çalışırken birden  tıkanıyor denemediğim  algoritma kalmadı.sonunda  sensörün hatası olduğunu burada okudum .sonradanda  sensör üzerinde ya tutarsa diye  mantıksız denemeler yaparken trigger pininden tl074 (bazılarında lm324)ün 5. pinine 100nf kondasatör değirdim ve çalıştı ..lehimlerdim gayet iyi çalışıyor:)
daha sonradanda  alttaki linkteki çözümü denedim oda  güzel çalışıyor.ben engel algılama  için kullanıyorum ölçme yapma durumunda ölçüm  hatası verirmi bilemem...http://therandomlab.blogspot.com.tr/2015/05/repair-and-solve-faulty-hc-sr04.html