Transistör yalıtım malzemesi olarak Asetat?

Başlatan Mucit23, 19 Haziran 2015, 22:35:31

z

Yüksek ısı direnci yoktur. bunun yerine plastik yada kağıt band kullansa sıcak havayı yedimi kavrulur yada sağa sola bulaşır.

Bir kaç yerde kullandıldığını gördüğümü hatırlıyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

diot

Hiç bir şey bulamadıysan , bayanların kullandığı ince tülbentin her iki tarafına silikon gress (termal gress) sürüp kullan. Eğer bulabilirsen termal pad işini görecektir.

http://tr.aliexpress.com/item/1pc-100mmx100mmx1mm-GPU-CPU-Heatsink-Cooling-Thermal-Conductive-Silicone-Pad-New/32232612655.html

HeCToR

@Mucit23 iletimi gayet güzel ben kullandım problem yok
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

kayatech

Bazen daralan marakon kullanıyorum.(tamamen daralmış hali mosfeti kaplıyor)
Silikonlu yapıya sahiptir. Termal macun ile iyi iş çıkarıyor. Isı dayanımı da gayet iyi.

diot

Ben bunlardan kullanıyorum. Parçacılarda var. http://turkish.alibaba.com/product-gs/transistor-semiconductor-mounting-mica-washers-spacers-insulators-102952400.html

mesaj birleştirme:: 20 Haziran 2015, 12:57:48

Başka bir malzeme, http://www.yesilkoyelektronik.com/sogutucu/1982-silikon-izolator.html 
1 metresi 38 tl

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: Mucit23 - 20 Haziran 2015, 01:21:13
Mümkün değil.

Amfi yapıyorum tek soğutucu olacak

ampli güzele benziyor bi paylaşıver :-) bakalım nasıl bişeymiş.

asma

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 20 Haziran 2015, 13:22:40
ampli güzele benziyor bi paylaşıver :-) bakalım nasıl bişeymiş.
Evet bakalım.  ;)
Ortadaki BD243C güç transistörlerinin bağlı olduğu soğutucuda olması gerek sanırım.
Besleme 50-55V simetrik ise 4ohm/250W düşünülüyordur , soğutma yetmeye bilir. (fan kurtarmayabilir)
Bir de kutu içi dizayn ile kablolama hakkında konuşuruz.  ;)

Kolay gelsin.

z

Analog Amlifikatör ise vay haline. Koca soğutucu kütlesi gerekecek.

Mucit23

Evet analog amplifikatör. Aslında soutucunun boyutundan bende şüpheliyim. Sogutucuyu bi bilgisayar anakartından sökmüştüm. Uzerindeki fan bayağı saglam. Deneyeceğim işte bakayım Soğutucu yetersiz gelirse büyütecez artık. 

Izolator olarak da bugün kaynak makinesinden boydan boya tek parça halinde yalitkan bez söktüm. Çok iyi oldu.
Alıntı yapılan: asma - 20 Haziran 2015, 14:53:37
Evet bakalım.  ;)
Ortadaki BD243C güç transistörlerinin bağlı olduğu soğutucuda olması gerek sanırım.
Besleme 50-55V simetrik ise 4ohm/250W düşünülüyordur , soğutma yetmeye bilir. (fan kurtarmayabilir)
Bir de kutu içi dizayn ile kablolama hakkında konuşuruz.  ;)

Kolay gelsin.

hocam Soğutucu 4 transistöre kılı kılına yetti.  Her transistör arasında 2mm boşluk var. Ortadaki BD243 ü soğutucuda yer kalmadı diye pcb uzerine yatırdım. Bu transitörün ne kadar ısındığını bilmiyorum. Soğutmak gerekecek ama yer problemi var. Fakat sağ ve sol taraftaki BD243 ile BD244 lere Soğutucu bağladım. Ortadaki ısınmazsa süper olur.

Devreyi de 2x45 v ile bekleyeceğim.  Fazlası sakıncalı olabilir

Calistirsiktan sonra çizimleri paylaşacağım.

asma

O transistör ısınmaz, çıkış transistörlerinin ısısına göre polarma akımını dengelemek için kullanılan bir sensördür o.  ;)
Çıkış transistörleri ısındıkça Vbe değeri düşer ve sukünet akımı artar , transistörler daha çok ısınır.  :)
+/-45Vdc ile besliyorsan 200W/4ohm oranını yakalarsın.
Amfiye giren güçün %60 ı hoparlöre iletirken ısı %40 olur.
Kullandığın soğutucu 65W ısı üreten P4 ler için yeterli gelmeyen standart soğutucu sanırım.  ;)
8 ohm da kullanırsan o soğutucu iş görebilir.

Kolay gelsin.

z

O transistörün ayrı yerde değil diğer transistörlerin ısısından etkilecek yerde olması gerekmiyormu?

STK lı 2x20w amfimde bile kocaman incecik kanatlardan yapılmış soğutucu var.

Mucit23

Evet gerçekten bunu bilmiyordum işte.  Bende soğutucuda yer kalmadığı için pcb ye yatırdim. Eğer çok ısınırsa ufak bir Soğutucu bağlarım diyordum. 

Olmadı işte bu. 

Neyse bu transistöru pcb den söküp ana transistörlerden bir tanesinin üzerine baglasam olurmu? Doğrudan transistör uzerine monte edecem. Tek vida üzerine 2 adet transistör bağlayıp Soğutucuya sıktıgınızı düşünün.  Şuanda en mantıklı yol böyle gibi.

Elimdede 2X45v trafo yok. Yine başka bi amfiden soktüğüm 2X30V troid trafo var. Onla denemeyi yapacam

mesaj birleştirme:: 21 Haziran 2015, 02:30:48

Çalıştırdım sistemi  :) Süper çalıştı gerçekten simdilik bir problem göremedim. 200w bi hoparlör bağlayıp test ettim  Ses son derece berrak. Biraz ses açayım millet sahura uyansın ;D