Transistör yalıtım malzemesi olarak Asetat?

Başlatan Mucit23, 19 Haziran 2015, 22:35:31

Mucit23

Selamlar.

Transistor yalıtım malzemesi olarak asetat kullansam olurmu.  Elimde membran yok.  Asetat benzer sekilde ısıyı iletirmi?

z

Olmayacağı gayet açık. Riske girmek yerine soğutucuyu izole et.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

HeCToR

asetat olmaz ayrica vidayi sogutucuya nasil tutturmayi dusunuyorsun termal slikon kullanmalisin kilif ebatlarina gore
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

elektronik

transistör hızlı ısınmıyorsa asetat iş görebilir. eğer hızlı ısınıyorsa asetatın ısı geçirgenliği düşük ise (bilmiyorum) sorun olur elbette.

Mucit23

Kullanacağım transistorler TO247 Kılıflı. Dış tarafı plastik.  Bu yüzden vida yalıtımı gerekmiyor.  Sadece arkadaki metal yuzeyi yalıtmam gerek. @Z hocam aynı soğutucuya 4 adet transistor bağlayacam. Transistorleri birbirinden yalıtmam gerek. Alternatif çözüm ne olabilir

z

Mucit23

एक होना

Mucit hocam bulunduğunuz yerde bobinajcı yada ütü tamiri yapan yok mu ?

onlarda istediğin ürün vardır.

Mucit23

Bobinajcı tanıdığım çok ama onlarda ne diye bulunsunki? Nerse kullanıyorlar ? Ne diye soracağım?

एक होना

bobinaj işi yapanlarda motor sarımında kullanılan plastik tarzı ve bez tarzı izalasyon maddesi görmüştüm.bez gibi olan ısıyı geçiriyor.

z

Silikon emdirilmiş bez normalde satılıyor.

Gecenin bir vakti çalıştırmak istiyorsan hiç denemedim ama şunu yapabilirsin.

Bez parçası kes. Buna CPU lara sürülen termal macunu iyice yedir bezi bu haliyle transistörün altına koy ve vidala.

EGE

Mucit23

Yok abi yarina bırakacam. Yarın tv tamircilerini bi gezeyim. Gerçi sanayide kaynak makinesi tamiri yapan bi arkadaşım vardı. Onda kesin vardır.  Olmadı hurda kaynak makinelerinden sökerim

HeCToR

Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

Mucit23

@Cortex Elazıgdayım.

O gösterdiğin band dan bulabilirim. Telefoncu bir arkadaşımda görmüştüm.  Telefonların anakartına ısı felan uygularken diğer bölgeleri yalıtmakta kullanıyorlar. Fakat anladığım kadarıyla yüksek ısı direnci var. Bunu kullanırsam elektriksel yalıtım sağlanır ama ısı iletimi kötü olmazmı?