Tcomport'u yükleyemedim

Başlatan CaFFeiNe, 14 Haziran 2005, 23:23:40

CaFFeiNe

Tcomport bileşenini Sourceforge tan çektim ama yükleyemedim aşağıdaki gibi hatalar verdi. Readme dosyasına göre yaptım ama olmadı nasıl yapabilirim? library pathi ayarladım ama derlemiyor

Veli B.

Senin sorunun, yazıyı tam okuyamamakla beraber, versiyon uyuşmazlığı gibi.Elindeki component 6 veya 7 için.Sen ise 5 kullanıyorsun.Uygun komponenti bul.
Ben TPAPRO 4.06 yı indirdim onu inceliyorum va bir haylice hoşuma gitti gibi.
Neden Tcomport ?

otm

derlemeden önce run yapabiliyormusun.?ben tcomport componentini delphi 7 de kullandım.şuanda santrallerle ilgili yazdığım bir programda gayet başarılı.bu arada TAPRO 4.06 nasıl birşey.banada gönderirsen sevinirim

Veli B.

user: picprojeup@gmail
pass: 16f877

katana içinde TPAPRO 4.06 (5.721KB)

TPAPRO.doc

Delphi 3,4,5,6,7 için
c++ 3 -> 6 için

Turbopowera ait bazı ücretsiz componentler:

http://www.delphiturkiye.com/index.php?page=tpos.htm

birumher

Alıntı yapılan: "caffeine"Tcomport bileşenini Sourceforge tan çektim ama yükleyemedim aşağıdaki gibi hatalar verdi. Readme dosyasına göre yaptım ama olmadı nasıl yapabilirim? library pathi ayarladım ama derlemiyor

Sorun şu gnugettext.pas kylix3.0 delphi 6, delphi 7 veya sonrası için yapılmış 5 ile derlemek istiyorsan delphi5 directorysinden gnugettext.pas ın eski versionunu alman gerekiyor.
Bilgisayarındaki gnugettext.pas ları bul. Delphi5 directorysinde olanını bunun üzerine yükle...
Birkan.Herguner

CaFFeiNe

tpapro yu bende indirdim benimde hoşuma gitti (özellikle com1 den pice karakter yollayınca :) )

Veli B.

z

Bu bahsettiginiz komponenti kullanarak yazdiginiz program, XP de de sorunsuz calisiyormu?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Veli B.

İndirdim sadece inceledim.Henüz kullanmadım ama bir kaç yerde okuduğuma göre sorun yok.Kimse böyle bir sorundan bahsetmemiş.Bu componentler amatörce değil.TP bu konuda uzman kabul edilen bir firma imiş ama bu işi bırakmışlar.

Petek

Aynı şeyden mi bahsedeceğiz bilemiyorum ama ben TComport isminde bir componenti yükledim. Comport.Pas dosyasında nasıl yapılacağı yazıyor.

Haberleşme iki modda yapılabiliyor.
Ben Raw modunu kullandım. İlk başta çok debelendim. Sonunda oldu. Diğer modu gayet güzel ama seri porttan ascii haberleşme yaptırıyor. 0x32 altı karakterleri kontrol için kullanıyor. Benim işime gelmediği için raw modunu kullanıyorum. 0 (sıfır) da dahil her sayıyı rahatlıkla gönderip alabiliyorum. Yalnız alınan karakter sayısı 4 bayt olunca receive rutini aktif oluyor. Bir de her alınan 4 bayt arkasından 4 bayt ta garip şeyler geliyor. Bu garip alan 4 baytı pas geçirtince sorun halloluyor. bu 4 baytın ne olduğunu incelemedim. Belki control registerlerinin içeriği olabilir.
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein

CaFFeiNe

Alıntı yapılan: "bunalmis"Bu bahsettiginiz komponenti kullanarak yazdiginiz program, XP de de sorunsuz calisiyormu?

evet basit bir program yaptım çalışıyor pbp'de seri haberleşmeyide yeni yeni deniyorum

unit com;

interface

uses
  Windows, Messages, SysUtils, Classes, Graphics, Controls, Forms, Dialogs,
  StdCtrls, OoMisc, AdPort;

type
  TForm1 = class(TForm)
    ApdComPort1: TApdComPort;
    Button1: TButton;
    procedure Button1Click(Sender: TObject);
  private
    { Private declarations }
  public
    { Public declarations }
  end;

var
  Form1: TForm1;

implementation

{$R *.DFM}

procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
begin
  apdcomport1.output := 'Hello World!';
end;

end.

buda başka bir Hello World olayı olabilir :):):)

include "modedefs.bas"

asm
      DEVICE PIC16F877
      DEVICE PIC16F877, PROTECT_OFF
      DEVICE PIC16F877, WDT_OFF
      DEVICE PIC16F877, PWRT_ON
    endasm

define LCD_DREG PORTB  
    define LCD_DBIT 0      
    define LCD_RSREG PORTB 
    define LCD_RSBIT 4     
    define LCD_EREG PORTB  
    define LCD_EBIT 5      
    define LCD_BITS 4      
    define LCD_LINES 2     

x1          var byte
    x2          var byte
    x3          var byte
    x4          var byte
    x5          var byte
    x6          var byte
    x7          var byte
    x8          var byte
    x9          var byte
    x10         var byte
    x11         var byte
    x12         var byte
    rx          var PORTC.0

PORTB = 0
    PORTC = 0
    TRISB = %00000000
    TRISC = %00000001
    lcdout $fe,1
Loop:
    serin rx,N9600,x1,x2,x3,x4,x5,x6,x7,x8,x9,x10,x11,x12
    lcdout x1,x2,x3,x4,x5,x6,x7,x8,x9,x10,x11,x12
    goto loop

birde arkadaşlar pbp'de serin komutu ile paket şeklinde veri alırken yukarıdan başka bir yöntem uygulayabilirmiyiz 12 bayt almak için 12 adet değişken yapmak zorunda kaldım ne biliyim x var byte[12] gibi bişiy olsa mesela?

proteus simülasyonu yok devreyi board üstünde kurup denedim sadece bağlantıyı görmeniz için isiste çiziktirdim devrenin bir resminide koyacaktım ama malesef dijital kamera arkadaşta :(

x_tra06

------------------------------------------------ Kainat ne kadar düzenli ve güzel değilmi? Nereden geldiğimizi gerçekten hiç dünündünüz mü? ------------------------------------------------

zakbay

Merhaba konu bir hayli eski ama yeni konu açmak istemedim

TPapro  ya da tcomport delphiye nasıl kurulur anlatabilirmisiniz
Tek dostum çalışmak...

zakbay

yükledim ama komponenti bulamıyorum.

delphi7
file -open  *dpl paket dosyasını açıp önce compile sonra install ediyorum, kuruldu diye bir mesaj geliyor ama komponent paletinde yok komponent list te de görünmüyor bu sorunu nasıl aşabilirim.
Tek dostum çalışmak...

zakbay

Sonunda oldu

benim gibi component kurmak isteyipte beceremeyenler için bir program yapmışlar.
http://delphipi.googlecode.com/files/delphipi.0.57.setup.exe
programı indirin kurmak istediğiniz paketin yolunu gösterip paket dosyasını seçin program sizin yerinize kursun.

[IMG]http://img155.imageshack.us/img155/2957/kur.png[/img]

Uploaded with ImageShack.us
Tek dostum çalışmak...