ters güç ölçme ?

Başlatan F.T, 21 Haziran 2015, 00:55:12

F.T

İki adet ac(jeneratör) üretecimiz var.Bu üreteçler parelel bağlanıyorlar ve gerilimleri eşit.Çekilen akımlar eşit.Frekansları eşit.Fakat bir tanesinin herhangi bir sebepten devri düşüyor ve denge bozuluyor.Bundan dolayı güçteki denge bozuluyor.Şimdi bu tip bir sistemde oluşan ters güç kaymasını nasıl ölçebiliriz.Bu işi yapan entegreler mevcutmu.Yada işlemci ile nasıl bir mantıkla bu tip bir ölçümü yapabiliriz?
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

necati

parelel de iken gerilim artarken akımda artar
ikiside + alternansta veya ikiside - alternansta olur
jeneratorlerden biri stop eder se stop eden jenerator
senkron motor gibi calısır
gerilim + alternansta iken akim - alternansta olur
gerilim - alternansta iken akim + alternansta olur
bu deger yukun %10 unu 3 ila 5sn sureyle gecerse
arızalı jenerator un kontaktoru bıraktırılır

[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

F.T

Gerilim akımdan öncemi olacak yoksa sonramı olacak.hangi bölgede nasıl olacak.Bunu bir şekil ile görebilirmiyim.Ters gücün oluştuğu bölge hangi bölge?Bunun mantığını anlamak istiyorum.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

necati

F.T

Necati hocam selamlar.Hocam sarı olan gerilim mavi olan akım heralde.fakat iki resimdede fazlar ,sıfır geçişleri aynı değilmi.sanki omik yük var gibi yanlışmıyım?

z

Cosfi ölçüm tekniğindeki mantığın aynısı olması lazım. Sonuçta bakılacak şey akımdaki kayıklık.

Ana akım ile generator akımı arasındaki faz kaymasına bakabilirsin.

Aynı fazda değilse demekki diğer jenaratörle aynı fazda çalışmıyor demektir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

F.T

Z hocam bu ters güç rölesi aslında jeneratörün kendi ürettiği faza ve o fazdan çekilen akıma göre çalışıyor.Dolayısı ile elimizde sadece gerilim ve akımımız var.Ben mantığı tam anlamak istiyorum.Dediğiniz gibi cos fi gibimi.yani akım ve gerilim arasında faz farkı oluncamı oluyor.Ama cihazlar jeneratörden neticede bir enerji çekiyorlar bu yükün karekteristiğide farklı bölgelerde oluşabiliyor.O karekteristiklerin neresinde bizim ters güç algılamamız oluşuyor.Şimdi Necati hocanın verdiği grafikte voltaj ve akım sanki aynı fazda gibi geldi bana.Bumudur ters güç bölgesi.Şahsen bunu öğrenmek istiyorum.

z

Daha önce uğraşmadım sadece mantığıma göre konuşuyorum.

Önerim ana akıma göre faz kayıklığına bakmaktı. Yok gerilim ile akım arasındaki faz farkına bakacaksak biraz fazla kafa yormak lazım.

Benim önerim daha mantıklı geliyor. Kapasitif ve endüktif yüklerde zaten voltajla akım arasında kayıklık var.

Öyle bir yükümüz olsun ki endüktif karakterden kapasitif karaktere ya da tersine yavaşça geçiş yapsın. Yapacağın role bu durumdan aldanmaması lazım.

necati

resim deki sıfır geçişleri aynı
tabi pratikte böyle degil
iki generatorde barayı besliyorsa
akım ve gerilimin aynı polarite de
oldugu sure daha uzun oluyor
motor gibi calışan da tersi oluyor

F.T

Necati hocam bu işte ölçüm tekniği nasıl olmalı mantık olarak.Önce gerilimin başlangıcınamı bakıp sonra akıma bakıcaz.yoksa önce akımmı?Bu işin temel mantığı nedir?

z

F.T

Hocam anladığım kadarı ile şimdi burda 4 adet bölgemiz var .cosfi nin + olduğu bölgeler forward olan bölgeler.Bu bölgelerde  power factor (PF)  nin ne olduğu önemli değil.Sadece çekilen gücün kapasitif yada indüktif olduğunu gösteriyor.Pdf deki şekil 3 a ve b yi nasıl yorumlamalıyız?

necati

voltaj ı kare dalgaya cevirin (+ alternansı)
kare dalganın uzerine akımı ilave edin
cıkan degeri işleyin
deger artıyor mu
deger azalıyormu

F.T

Necati hocam gerilimin ve akımın pozitif alternanslarını opamptan geçirdik.Şimdi iki adet kare dalgamız oldu.gerilim ile akımı toplıcazmı çıkaracazmı bölecezmi çarpacazmı ne yapıcaz.Bu değerleri neye göre nasıl işlicez.

irdal

Hocam paralel bağlı generatorlerden herhangi birinin trip atıp, yük olarak çalışma durumuna göre üretilmiş ürünler var " reverse power protection relay" diye geçiyor.  http://www.electrotechnik.net/2009/06/reverse-power-relay-function-and.html Burada kısaca bahsetmiş.