Tutkal sorusu.

Başlatan vedo35, 22 Haziran 2015, 12:02:15

vedo35

Arkadaslar ben googleda arastirdim ama aradigim yapistiriciyi bulamadim. Belki sizler biliyorsunuzdur. Hani bazi kartlarin uzerinde ozellikle smps kartlarinda kondansatorleri board'a yapistirmak icin kullanilan mavi, kirmizi, beyaz yada sari renkte seffaf rankli silikon gibi tutkallar var. Ama silikon gibi pek yumusak degil, biraz serttce. Hatta bu tutkallari vidalarin ustundede gorebiliyorum bazen. Genelde kirmizi yada mavi renkli seffaf sert tutkallar. Ama epoxy degil. Bu tutkallarin adini bilen varmi. Aliexpres gibi yerlerden linkini verirseniz sevinirim. Simdiden tesekkurler.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

z

Petaş da silikon kullanıyorduk.

Silikon satan yapı malzemeleri mağazalarına gidersen envai çeşit silikon bulabilirsin. Bunların sertlik dereceleri de farklı.

Sadece rengini tutturamazsın.

-------------- Haydi bir fıkra anlatayım ---------------

Temel barda sıkışmış tuvalete gitmiş. Tam işerken yanda zencinin aleti görmüş.
Uyy uşağum nasıl büyüttin oni demiş.

Zenci espirili birisiymiş sapından tutup lavaboya vura vura büyüttüm demiş.

Bir kaç hafta sonra Temel gene aynı bara gittiğinde tesadüf bu ya aynı çocuğu görmüş.
Zenci ne oldu büyütebildinmi demiş.

Temel, boyunu tutturamadım ama rengini tutturdum demiş.

-------------------------------

Sertliğini tutturabileceğin silikonu kesin bulursun ama rengini tutturamazsın. İlle de renkli olsun dersen pigment ilave edebilirsin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

एक होना

.

vedo35

:D ;D ;D Iyi fikraydi.  Pazartesi gunu icin iyi moral oldu. Verdiginiz cevaplar icin tesekkurler. Benim icin renginin onemi yok cikolata renklide olabilir  ;) :D ama ozellikle o renkte kullanilan tutkalin ozelligi nedir, uhu turu birsey ama renkli olmasi onun sertlik derecesi ilemi ilgili merak ettigim buydu. Aliexpresten bakacagiz artik.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

kayatech

404 Çivisiz çivi diye satılıyor.Bir ara A101 yada Bim'e gelmişti bakın belki halen vardır.

muhittin_kaplan

trgtylcnky

Bir ara "low pressure molding" adında bunun gibi bir şey görmüştüm.

https://www.youtube.com/watch?v=NVq1sOH15Eg

TA7R

Şaşırtıcı ama gerçek ! silikon iletkendir elektronik devrelerde kullanırken dikkat edin . Anten için balun yapmıştım , test ettim ölçtüm sorunsuz , silikonlayıp dış ortama taktım çalışmadı , bir arkadaşın uyarısıyla pek de ihtimal vermeden silikonu ölçtüm , gerçekten iletkendi ...

HeCToR

Videodaki epoxy preslemeye bayıldım gerçekten çok güzel
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

trgtylcnky

Alıntı yapılan: CORTEX - 23 Haziran 2015, 00:01:05
Videodaki epoxy preslemeye bayıldım gerçekten çok güzel

Sanırım epoxy değil çünkü sıcakta eriyen bir termoplastiğe benziyor.