Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

18f8520

Başlatan Göktuğ, 15 Haziran 2005, 11:10:12

Göktuğ

Arkadaslar 18f8520 kullanarak bir devre yaptım.Ancak yazılım konusunda yeni oldugumdan zorlanıyorum.Bana yardım edebilecek varmı ?
devrenin cpu kısmının pdf i asagıda
http://rapidshare.de/files/2395503/cpu_section.pdf.html

Buna gore;

serial port
I2C
SPI
eeprom
GLCD(122*32)
rtc
flash
adc

gibi bolumleri sırayla ayaga kaldırmam lazım.Su an için calıstırabildigim bir tek ledler   :oops:

Logan

Ya arkadaşım bu tür bir iş için neden 18f8520 kullanıyorsun???Tamam yazdıklarını hepsini bu entegre ile yapman mümkün ama 16f877 ile de yapabilirsin.Ayrıca eğer dediğin gibi yapabildiğin tek şey led yakmaksa bu tür bir projenin altından kalkman zor olacak gibi görünüyor.Forumda bi aratma yap istersen.Aşağıga bahsi geçen hemen hemen bütün konular daha önce işlendi ve zaten çoğunu tek bir komut ile halledebilirsin tabi basic veya c gibi bir dil kullanıyorsan. :?:  :?:  :?:
İmza.

ahmetu

Aradıklarının tamamı GLCD hariç (belki o bile olabilir controller'ını bilmek lazım) CCS'nin example klasöründe mevcut hatta AT45DBXXXX bile.

Göktuğ

Alıntı yapılan: "Logan"Ya arkadaşım bu tür bir iş için neden 18f8520 kullanıyorsun???Tamam yazdıklarını hepsini bu entegre ile yapman mümkün ama 16f877 ile de yapabilirsin.Ayrıca eğer dediğin gibi yapabildiğin tek şey led yakmaksa bu tür bir projenin altından kalkman zor olacak gibi görünüyor.Forumda bi aratma yap istersen.Aşağıga bahsi geçen hemen hemen bütün konular daha önce işlendi ve zaten çoğunu tek bir komut ile halledebilirsin tabi basic veya c gibi bir dil kullanıyorsan. :?:  :?:  :?:

---Arkadasım iki controller arasındaki fiyat farkı 1 dolar olmasına karsın 18f8520 cok ustun bir controllerdır. asagıdaki linkten bakıp farklarını inceleyebilirsin.
http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=74
En carpıcı farklar memory ozelliklerinde ve i/o syısında goze carpmakta.
ayrıca hız 2 kat . Neyse secimde hiç bir problem yok.
---Yazılım ile ugrasmaya baslayalı 2 hafta kadar oldu.
Benim arastırdıgım konular  tek komutla halledilebilecek olanlar oldugu gibi olmayanlarda var. bu tek komutla halledilenlerinde arkalarında pek cok alt program calısmakta.Belirtigin gibi olaylar cok basit değil bence.

Bu tarz yaklasacak arkadaslar lutfen bu baslık altına bir sey yazmazlarsa sevinirim.Yardım etmek isteyen yardım eder.

Bu baslıgı acmaktaki amacım forumda dagılmıs bir cok konu arasından aranılanları bulmak cok zor oluyor.Bu sekilde  tek bir yerde toparlanmıs olacaktır.
Ancak cevapların bir kac komut verilerek yapılmasından ziyade her alt programı butun halde ekleyerek ilerlemek seklinde olmalı.
Kimse yardım etmesede ben buraya bu sekilde parcalar ekleyecegim.

Su an serial kodu proteus uzerinde calıstırdık.Yarın devre uzerinde deneyecegiz.

Saygılar.

Göktuğ

Alıntı yapılan: "ahmetu"Aradıklarının tamamı GLCD hariç (belki o bile olabilir controller'ını bilmek lazım) CCS'nin example klasöründe mevcut hatta AT45DBXXXX bile.

Bunlar orada bulunmakta ama istedigim gibi kullanamıyorum.Bunda bilgi eksikligi cok buyuk.Yeni ogrenmeye basladım sonucta.

glcd controloru sed1520 ile aynı ozelliklere sahip ax6520.

ahmetu

Nasılsa proteus simulasyonu yapılabiliyor takıldığın yerde rapid'e upload edersin incelerim, bu GLCD olayı aslında süper basit bir iş şöyle ki;

1. Komut göndermeyi bileceksin.
2. İşte bu kadar  :D

eğer ekrana tek bir pixel koyabilirsen her taraf daire, çizgi, yazı vs. fonksiyonlarıyla dolu hepsinin temelinde pixel çizim olayı var.

mp3dragon

pic18f8621 ve 6621 sipariş ettim bu gün yarın gelir

proglamlamayı nasıl yapıyorsun? ben pic18f452 de bootloader kullanıyordum chip sökmeden rahat oluyor. ICSP low voltage veya normal olabilir.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

mp3dragon

Bu arada proteus un pic 18f6621 6620 8520 8621 kütüphanelerini nereden bulabilirim?
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

Göktuğ

Alıntı yapılan: "mp3dragon"Bu arada proteus un pic 18f6621 6620 8520 8621 kütüphanelerini nereden bulabilirim?

http://rapidshare.de/files/1532672/Proteus_6.7_SP3_MODELS_PATCH.zip.html

Bu patchi yaptıgında 20 li olanlar geliyor.Model klasorune atıp calıstır.

Göktuğ

Bu arada devredeki ICleri 3.3v ile besliyorum. bunun calısmaya etkisi olurmu?
Uartı proteusta simule ettik ama 5v taydı. devrede calıstıramadık bir turlu.

ahmetu

İlkin şunu söyleyeyim eğer mcu şemadaki gibi pic18f8520 ise bunun çalışma gerilimi minumum 4.2v yok eğer kartın üzerinde 18lf8520 varsa o zaman tamam, sanırım şemanın bir diğer sayfası daha var çünkü uart için kullanılan level converter'i göremedim max232 5v, max3232 3.3v bilginiz olsun eğer max232 kullanıyorsanız çalışmaması doğal.

Göktuğ

Devrede 18F8520 var. 2Va kadar destek veriyor chip.Ancak  timerların calısması için 4.2v gerekiyormus.Şimdi baktım.
Beslemeyi artırmam gerekecek.veya lf kullanmam gerekecek.

ahmetu

Eğer bulabilirsen 18lf8520 kullan çünkü AT45DBXXX'in maximum çalışma gerilimi 3.3v fazlası chip'i bozar, diğerlerini incelemedim belki onlarda hasar alır yada hasar alabilecekleri 3.3v diğerlerini 5v la besle bu durumda biraz cut-trace işi çıkacak.