Stm32f0xx Sorularım

Başlatan yldzelektronik, 24 Haziran 2015, 09:42:24

yldzelektronik

Merhaba,

Stm32f030 için uniq device id bulmaya çalışıyorum.Ancak ref man de yok.Konuyla ilgili ref man de device electronic signature başlığında farklı bir konuya değinmiş.Ürün ailesi, flash size, revision id gibi veriler var.Stm32l0 da 96bit uniq id vardı.Ancak bu mcuda ref man de falan konuyla ilgili bilgi bulamadım.

Uniq id olarak kullanmak üzere mcuda kullanabileceğimiz başka bir register var mıdır?Siz bu durumlarda ne kullanıyorsunuz?
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

Karamel

hocam reference manual sayfa 710 dan basliyor olmasi lazim. kisin otobuste okula giderken cep telefonumdan butun reference manual i okumustum. ::)

mesaj birleştirme:: 24 Haziran 2015, 10:09:33

hocam bu registerin DBGMCU_IDCODE

Bits 11:0 DEV_ID(11:0): Device identifier

0 ile 11 biti arasi device id code oldugu yaziyor.

MrDarK

Alıntı yapılan: Karamel - 24 Haziran 2015, 10:07:28
hocam reference manual sayfa 710 dan basliyor olmasi lazim. kisin otobuste okula giderken cep telefonumdan butun reference manual i okumustum. ::)

mesaj birleştirme:: 24 Haziran, 2015, 10:09:33

hocam bu registerin DBGMCU_IDCODE

Bits 11:0 DEV_ID(11:0): Device identifier

0 ile 11 biti arasi device id code oldugu yaziyor.

Device ID aynı aile içinde Uniq değildir. Model numarası gibi düşünün. Arkadaşın sormak istediği sanırım her mcu için farklı bir id Serino gibi birşey
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Karamel

hocam hemen manual i okuyup duzelteyim ::)

yldzelektronik

@MrDarK  haklı @Karamel . Benim sorduğum uniq-eşsiz kimlik numarası.Senin söylediğin ürün ailesinin-modelin adı.

@MrDarK  kullandın mı öyle bir şey?Veya kullanan oldu mu?

Nette Stm32f1xx için şöye bir kod buldum.Ancak aynı adres f0 için uygun mu bilemiyorum.Henüz elimde mcu olmadığından deneyemiyorum.F0 kiti olan deneyebilirse güzel olur.

uint32_t Unique_ID_Low;
uint32_t Unique_ID_Mid;
uint32_t Unique_ID_Hig;
uint32_t flash_read(uint32_t address)
{
return (*(__IO uint32_t*) address);
}
uint32_t Ret_Unique_ID (void)
{
FLASH_Unlock();
Unique_ID_Low = flash_read(0x1FFF7A10);
Unique_ID_Mid = flash_read(0x1FFF7A10 + 0x04);
Unique_ID_Hig = flash_read(0x1FFF7A10 + 0x08);
FLASH_Lock();
}
uint16_t Ret_Flash_Size (void)
{
return (flash_read(0x1FFF7A22));
}
//--------------------------------------
STM32-UID.h download
/**
 * A simple header for reading the STM32 device UUID
 * Tested with STM32F4 and STM32F0 families
 * 
 * Version 1.0
 * Written by Uli Koehler
 * Published on http://techoverflow.net
 * Licensed under CC0 (public domain):
 * https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
 */
#ifndef __UUID_H
#define __UUID_H

#include <stdint.h>

/**
 * The STM32 factory-programmed UUID memory.
 * Three values of 32 bits each starting at this address
 * Use like this: STM32_UUID[0], STM32_UUID[1], STM32_UUID[2]
 */
#define STM32_UUID ((uint32_t *)0x1FFF7A10)

#endif //__UUID_H

#include "STM32-UID.h"

void foobar() {
    uint32_t idPart1 = STM32_UUID[0];
    uint32_t idPart2 = STM32_UUID[1];
    uint32_t idPart3 = STM32_UUID[2];
    //do something with the overall 96 bits
}
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

Karamel

hocam reference manual da yazmiyormus. ama adamin birisi memory dump icersinde birseyler bulmus.  0x1FFF F7A0

http://www.eevblog.com/forum/microcontrollers/stm32-ghetto-style/30/

dannyf isimli uye.

mesaj birleştirme:: 24 Haziran 2015, 10:54:10

benim aklimda simdi soru isareti olustu.

microcontroller icersinde unique number var ama st microelectronics neden bunu reference manual a yazmamis?

yldzelektronik

Teşekkürler @Karamel

muhittin_kaplan

https://www.picproje.org/index.php/topic,50185.msg377763.html#msg377763

bu çalışıyor, 3 farklı mcu da denedim hepsi farklı

mesaj birleştirme:: 24 Haziran 2015, 12:25:56

https://www.picproje.org/index.php/topic,50174.msg377766.html#msg377766

mesaj birleştirme:: 24 Haziran 2015, 12:26:11

f0 da adresleri farklı olabilir.

yldzelektronik

Uniq ID meselesini henüz çözemedim.Elimde dizili kart veya kit yok. Birkaç güne dizeceğim.Ancak o zaman deneyebilirim.Kiti olan varsa deneyebilir mi?

Bu arada Stm32f030 ile ilgili farklı bir sorum var.Acaba bu denetleyicide Sleep standby stop gibi modlardan herhangi birini kullananız oldu mu?

justice_for_all

Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

yldzelektronik

@justice_for_all Ben sizin tanımladığınız gibi tanımlayamadım.Hata alıyorum.Ancak şu şekilde tanımladım;

struct DeviceID_t{
	uint32_t DeviceID_High;
	uint32_t DeviceID_Middle;
	uint32_t DeviceID_Low;
}DeviceID_Typedef;

struct DeviceID_t *DeviceID = (struct DeviceID_t*)0x1FFFF7A0;

justice_for_all

Keil mi kullanıyosunuz hocam.Ben iki şekildede hatasız kullandım .
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

yldzelektronik

Evet keil kullanıyorum. Keil 4.Ama hata alıyorum.Henüz test etme imkanım yok.Test ettiğimde tekrar yazarım.Ancak şuan sleep modlarını araştırıyorum.Acaba kullandınız mı?

justice_for_all

Kullanmadım hocam neyi merak ediyorsunuz?

yldzelektronik

Nasıl yapılıyor. hangi modlar kullanılıyor hangi moddan nasıl uyanılıyor vs gibi sorular.Gerçi example klasöründe örnek var.İnceledim lakin her zaman bir yapandan dinlemenin daha faydalı olacağına inanıyorum.