[ÇÖZÜLDÜ]"Kontaktör bozuk!" diyebileceğimiz nedenler?(Lcd karakter sorunu)

Başlatan ziyaretci, 24 Haziran 2015, 23:45:26

ziyaretci

Merhaba, elektronik kart ile röle tetikleyerek kontaktör çektirmeye çalışmıştım. Fakat röle bobinine seri bir şekilde anahtarlama yaptığımda elektronik kartımda yer alan lcd 'deki karakterler etkileniyor. Aklıma ilk gelen sorun kontaktörün meydana getirdiği manyetik alan oldu. İlk denemeyi 15cm 'den yapmıştım. Kontaktörü biraz daha uzağa yaklaşık 60 cm 'ye çektim yine aynı.

Yine kontaktördeki tepkileri söylemek isterim. Kontaktör her enerjilenmeden sonra farklı farklı sesler çıkartıyor. Kontaktör 2. el aldığım kişi bozuk olabilir demişti, ama çekme işleminde sorun yok. Bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir?

Cemre.

Vızıltı gibi sesler ise aşırı tozlanmadan olabilir. Basınçlı havayla kolayca temizlenir. NO ve NC kontaklar gerektiği gibi iletimde ve kesimde ise, bobin enerjilendiğinde kontakları gerektiği gibi hareket ettirebiliyorsa başka bozulacak bir şeyi de yok zaten kontaktörlerin. Bir de titreşimden dolayı gevşek vidalar, konnektör vidaları pulları vs ses çıkartıyor olabilir gevşek olanları sıkmayı deneyebilirsiniz.

Onun dışında bu manyetik etkiden kaynaklanan sorunları gidermek amacıyla bir sürü konu açılmış durumda forumda. Onlara bakabilirsiniz muhtemelen çözümünüz oralardadır.

Salih

Manyetik demir nüveler tam kapanmadığından da
Yapabilir. Nüve temas yerlerinde varsa
Toz pislik gibi kirler iyice temizlenmeli.

ziyaretci

Alıntı yapılan: huseyin67 - 24 Haziran 2015, 23:59:00
Vızıltı gibi sesler ise aşırı tozlanmadan olabilir. Basınçlı havayla kolayca temizlenir. NO ve NC kontaklar gerektiği gibi iletimde ve kesimde ise, bobin enerjilendiğinde kontakları gerektiği gibi hareket ettirebiliyorsa başka bozulacak bir şeyi de yok zaten kontaktörlerin. Bir de titreşimden dolayı gevşek vidalar, konnektör vidaları pulları vs ses çıkartıyor olabilir gevşek olanları sıkmayı deneyebilirsiniz.

Onun dışında bu manyetik etkiden kaynaklanan sorunları gidermek amacıyla bir sürü konu açılmış durumda forumda. Onlara bakabilirsiniz muhtemelen çözümünüz oralardadır.

Evet hocam biraz araştırdım tekrar, aynı sorunu yaşayanlar var.

--LCD  veri kablosunun uzun olmaması
--1W 220R direnç ile 100nF 400V kutupsuz kontasatörün seri bağlanılması ve kontaktörün bobin uçlarına paralel olarak bağlanmasının sorunu çözeceğini (bu maddeyi neredeyse herkes söylüyor)
-- LCD veri kablosunun kömür içerisinden geçirilmesi
-- Besleme kısmında birden fazla lcd 'ye yakın olacak şekilde filtre kondansatör kullanılması.

Gibi sonuçlara ulaştım en çok, 2. maddedeki malzemeler elimde yok şuan deneyemiyorum ama alıp deneyeceğim.
  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim hocam.

Birde şunu sormak istiyorum, lcd nin ekran kısmı hariç diğer yerlerini alüminyumfolyo ile kaplasak fayda sağlar mı?

Alıntı yapılan: Salih - 25 Haziran 2015, 02:00:43
Manyetik demir nüveler tam kapanmadığından da
Yapabilir. Nüve temas yerlerinde varsa
Toz pislik gibi kirler iyice temizlenmeli.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

necati

lcd yi 4094 le 3pinden sur
4094 lcd nin yanında olsun
5li kabloyu uzat
kontaktor bobin ine parelel
275v varistor bagla
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

ziyaretci

1W direnç ile 100nF 250V kutupsuz kondansatörü seri bağlayıp, kontaktöre paralel çektim, aynen sorun çözüldü. Tabi veri kablosunu da kısalttım.

Alıntı yapılan: necati - 25 Haziran 2015, 08:34:58
lcd yi 4094 le 3pinden sur
4094 lcd nin yanında olsun
5li kabloyu uzat
kontaktor bobin ine parelel
275v varistor bagla
Hocam varistör elimde yoktu, R-C  yaptım. Artık elde bulundurmak şart oldu. Bilginizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

@huseyin67 & @Salih , verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

mustafa_cmbz

Ac şebeke filitreler var bunlarda faydalı olacaktır diye düşünüyorum.Ama kontaktör vs. gibi şeyleri bunun önüne bağlamak doğru olacaktır sanırım.Ayrıca çok önce pır sensörün içinde de direnç kondansatör gibi bir mantık görmüştüm.Bu kısmı söktüğümde deneme yaptım ve buz dolabı motoru devreye girdiğinde tetik alıyordu.

alexsi

4094 SI ve CLK pinlerine pull down 1nF bağlamak, LCD ya da Displaydeki titremeyi alıyor. En azından EMC (EFT testi +-2500V ve Clamp testini +-2000V'u) sorunsuz geçiriyor. 
http://www.kontrolarge.com/ Bildiklerimiz öğrendiklerimiz kadardır. Ya bilmediklerimiz ..?