16Bit ADC için yükselteç tasarımı maksimum giriş voltajı 660uV.

Başlatan boreas, 25 Haziran 2015, 12:23:13

engerex

24 bit dahili ADC ye sahip MCUnun MCU + 24 bit ADC ye göre avantajları dezavantajları nedir?

Erol YILMAZ

660 uV degeri neye gore belirlendi?
Kullanilacak termokupl nedir?
Kac derece sicaklik olculecek?

boreas

@engerex avantaj olarak 2 yerine bir entegre kullanıyorsun tek bir yerde işi bitirebiliyorsun, ikisi arasında haberleşme için uğraşmıyorsun. Dezavantaj olarak tek entegre kullanmak için vazgeçtiğin entegre daha kaliteli olabilir ama bu zaten donanımına göre yaptığın bir tercih.

@Allegro  660uV değer güç ölçecek olduğum sensörün firma tarafından verdiği değer. Her watt/m2'de yaklaşık 60uV verecek bir sensör. Thermocouple'lar K tipi ve 1000'C civarı olacak ama onlarda çok bir süpriz beklemiyorum. Cihaz bu sıcaklığa tabi kalmayacak.

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: boreas - 26 Haziran 2015, 14:54:42
Ahmet Bey, bütün mesajları okudum konuyla ilgili şimdi siz ne noktadasınız ? Ben mesajlardan sadece bu iş çok zor dendiğini okuyorum.  Var mı yaptığınız çalışmada bir gelişme ?
son mesajımda verdiğim devreyi neredeyse aynı şekilde kurdum.

2 adet deneme yaptım, stabilizasyon problemleri yaşıyorum, ayrıca analog giriş lerin herbirine ayrı ayrı kalibrasyon yapmadan doğru okuma yapamıyorum.

buda benim zaten şuan üretimde olan cihazımda yaşadığım prblem. herbir cihazın herbir kanalını herbir parametre için ayrı ayrı kalibre etmek ölüm.

bundan kurtulmaya çalıştım ama olmadı. nasıl yapabileceğim konusunda bir fikre sahip değilim.

Erol YILMAZ

[quote author=boreas 660uV değer güç ölçecek olduğum sensörün firma tarafından verdiği değer.
Her watt/m2'de yaklaşık 60uV verecek bir sensör.
Thermocouple'lar K tipi ve 1000'C civarı olacak ama onlarda çok bir süpriz beklemiyorum.
Cihaz bu sıcaklığa tabi kalmayacak.
[/quote]

11Watt/m2 ye kadar mı ölçüm yapacaksınız ?

K tipi termokupl de yaklaşık C farkı için 60 uV/C verir.
660 uV 11 derece farkına denk gelir.

Bu değerleri teyit eder misiniz ?

660 uV u nasıl buldunuz ?

boreas

660uV'un sıcaklıkla ilgisi yok. O ısıtıcının gücünü ölçmek için geliştirilen bir sensör. 60 Watt/m2 başına 1uV enerji veriyor yukarıdaki bilgiyi yanlış girmişim kusura bakmayın. Ama Thermocouple'larla tamamen ilgisiz.