16Bit ADC için yükselteç tasarımı maksimum giriş voltajı 660uV.

Başlatan boreas, 25 Haziran 2015, 12:23:13

boreas

Merhaba arkadaşlar, 16bit bir ADC için yükselteç tasarlıyorum ve sizden pratikte yaşadığınız sıkıntılar üzerine önerilerinizi merak ediyorum. Dikkat etmem gereken ya da kullanıp memnun kaldığınız donanım olarak önerileriniz varsa memnun olurum.

Saygılarımla,

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

boreas

Ahmet Bey, bütün mesajları okudum konuyla ilgili şimdi siz ne noktadasınız ? Ben mesajlardan sadece bu iş çok zor dendiğini okuyorum.  Var mı yaptığınız çalışmada bir gelişme ?

z

Mevcutta 16 bit ADC ve işlemcin mevcutmu? Daha doğrusu basit bir ADC dönüşümü yapıp sonuçları öğrenebiliyormusun?

boreas

Evet onda sıkıntım yok. Hatta şuan 24bit üzerinde çalışıyorum. Ama en kötü ihtimal olarak 16bit'e hazırladım kendimi. (KL25Z128)

z

Peki basit bir deney yapabilirmiyiz.

Dokümanı indirmeye çalışıyorum ama bir türlü inmedi.

ADC giriş gerilimi max ne ise onun yarısı kadar voltajı iki adet dirençle yapacağın gerilim bölücü ile elde edip bunu elindeki en iyi opampla yapacağın bufferdan geçirip 100 adet ölçüm yaptığında elde edeceğin verilerin çan eğrisi şeklindeki grafiğini verebilirmisin?

mesaj birleştirme:: 26 Haziran 2015, 16:55:35

Hatta text formatında verileri bir dosyaya koyabilirsen daha iyi olur.

boreas

Opampsız hali ile yakın yarın verebilirim. Elimde istediğim kalitede opamp yok. LM358 var sadece yurtdışından bekliyorum. Sizce hiç opamp kullanmadan direk aduc847 kullanarak çözme ihtimalim varmıdır. Opamp kaçınılmaz mı ?

z

Aslını sorarsan ne yapmak istediğini bilmek lazım.

Ne sıklıkta sample alacaksın?  Ölçüm yapacağın noktanın empedansı ne? Sistem tek bir noktadaki voltajımı ölçecek yoksa multiplex yaparak farklı noktalardaki voltajımı ölçecek.

Eğer sample alma hızın düşük ise ve tek bir noktadaki voltajı ölçeceksen işler kolaylaşır.

Aksi takdirde işler çetrefilleşir.

ADUC847 çok yetenekli bir çip. Daha önce kullanmadığım için bilemiyorum. Görünürde ilave bir analog buffera ihtiyacı yok görünüyor.

boreas

Ölçüm sıklığı saniyede 50 örnek, 10 noktadan ölçüm alacağım. Bu yüzden aduc'a doğru kayma eylimim var 10 nokta 24bit Delta sigma ölçüm yapabiliyor donanımsal olarak. Bir ısıtıcının gücünü ölçeceğim ve ısıtıcıda AC SSR ile kontrol edilecek.

kralsam

Alıntı yapılan: boreas - 26 Haziran 2015, 16:57:24
Opampsız hali ile yakın yarın verebilirim. Elimde istediğim kalitede opamp yok. LM358 var sadece yurtdışından bekliyorum. Sizce hiç opamp kullanmadan direk aduc847 kullanarak çözme ihtimalim varmıdır. Opamp kaçınılmaz mı ?
Hocam opamp oldukça iyi gibi. Bu seviyede bir iş hiç yapmadım ama ilgimi çekti takipteyim.

Aslında peryoda göre yazılımsal filtreler de pek çok sorunu çözebilir.

z

Kritik bir çalışma ise ADUC ile devam et derim. Zira  yapacağın opamp devresindeki ofsetler, dirençlerin sıcaklıkla değişimi, gürültüleri bu projenin en baş düşmanları.

8 Bit ADC de bile sorun yaşanırken 16..24 bit ADC de sorunlar çok ürkütücü olacak.

kralsam

16 bit için her adım yaklaşık 10.06nV yapıyor sanırım oldukça ciddi bir iş. Nasıl taşınacak ki bu ölçüm?

boreas

@z kritiklik hat safhada :) Daha bunun arkasında 40 yakın thermocouple var :) ama hepsini bölüp aynı kartın tekrarı olarak tasarlayacağım. @kralsam lm358 belki buffer için yeter ama bu işlerde gördüğüm hep opa,ina serisi zero drift opamlar. Ya da yine analog device'ın az gürültülü çok hassas opampları var illa kullanacaksam onları tercih ederim. Ama Z'nin de  dediği gibi her parçanın ayrı sıkıntılar ekleyecek.