Ynt: CR2032 battery sorusu

Başlatan Karamel, 25 Haziran 2015, 14:52:40

Karamel

merhaba. cr2032 model battery ler hakkinda arastirma yapiyorum. anladigim kadariyla bu piller rechargeable degil? ama internette bazi yorumlar okudum. rechargeable oldugunu iddia edenler var.

internetten schematics ler iceledim. bazilari Vbat ucuna direk baglamislar. bazilari seri diode baglamislar. alet fise takili iken gerilimi power inputundan alsin. energy kesilince battery e gecsin seklinde sanirim dusunulmus? bazilarida 2 diode ile hem sarz olabilir hemde power input energy si kesilince active olabilir sekilinde yapmis. hangisini uygulamak en dogrusu olur?

mesaj birleştirme:: 25 Haziran 2015, 14:54:31

birde battery e parallel capacitor baglayanlar olmus. bunu neden yapmis olabilirler?

justice_for_all

super capacitor var onlardan bağlarsan işine yarar ejerji varken şarj eder enerji kesilince super capacitorden beslenir.

Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

Karamel

hocam elimde cr2032 battery var. bununla deney yapmak istiyorum. super cap lari kisin incelemistik ama satin almamistim.

justice_for_all

RTCC entegresi ile mi yoksa denetleyici ilemi yapmaktan bahsediyosun.
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

Karamel

inceledigim schematics ler

yukaridaki schematic ten anladigim

-energy varken. d1 uzerinden u1 entegresinin 8 nolu bacagina voltage normal bir sekilde ulasiyor? tahminimce pil bu sekilde duragan davraniyor?

-energy gidince current d2 uzerinden gecip yine 8 nolu pin e gidiyor ama d1 currentin yukari cikmasini yani tum circuit i beslemesine engel oluyor?

pili sarz edebilenler gordum dediklerimde d2 kisa devre. yani energy varken. current hem pile hemde 8. nolu bacaga gidebiliyor. energy gidince bu sefer battery current i 8 nolu bacaga pompalarken. d1 current in tum devreye ulasmasina engel oluyor.

bir digeride battery microcontroller in vbat ucuna direkman bagli. vbat ucuna baska hicbirsey baglanmiyor.

hangisi dogru baglanti modeli?  :-\

mesaj birleştirme:: 25 Haziran 2015, 15:02:49

microcontroller hocam. ::)

justice_for_all

STMlerde Vbat ucuna bağladığın zaman eneji varken RTC normal devrenin enerjisinden alır.. enerji kesilince veya uyku moduna aldıgın zaman RTC vbat ucundan beslenmeye baslar. ve cok pil harcayacagınıda dusunmuyorum bence sarj işi biraz sakat.

DS1302 ye bakarsanız battery ve besleme girişleri ayrıdır senin verdiğin sematikte aynı giriş.senin verdiğin şemadaki kullanımdada bir problem olmaz diyotlardan dolayı.

Karamel

hocam ben stm32f407 discovery pcb sinden r26 yi sokup cr2032 ile denemeler yapayim. bakalim nasil sonuclar cikacak.

gerci bunu 1-2 gunlugune test edebilirim.

mesaj birleştirme:: 25 Haziran 2015, 15:37:08

hocam battery e parallel capacitor neden var? bunu schematic ler de neden kullanmislar?

justice_for_all

buyuk ihtimalle dalgalanmayı önlemek ve parazitlerden kurtulmak için kullanmışlar.

matador

Şarj etmeyin patlar. Ben bi devrede kullandım bu pilden devreyi besleme esnasında pile de elektrik gidiyormuş patlama sesinden sonra fark ettim tabi.

overlok

Cr2032'nin şarjlı olanları var. 3,6 volt li-ion.
Hanımların dikkatine, overlok makinesi ayağınıza geldi!

mehmet

LIR2032 diye sonuz arayınız şarjlı olanları.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

OG

Alıntı yapılan: Karamel - 25 Haziran 2015, 15:02:28
inceledigim schematics ler

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

yukaridaki schematic ten anladigim

-energy varken. d1 uzerinden u1 entegresinin 8 nolu bacagina voltage normal bir sekilde ulasiyor? tahminimce pil bu sekilde duragan davraniyor?

-energy gidince current d2 uzerinden gecip yine 8 nolu pin e gidiyor ama d1 currentin yukari cikmasini yani tum circuit i beslemesine engel oluyor?

pili sarz edebilenler gordum dediklerimde d2 kisa devre. yani energy varken. current hem pile hemde 8. nolu bacaga gidebiliyor. energy gidince bu sefer battery current i 8 nolu bacaga pompalarken. d1 current in tum devreye ulasmasina engel oluyor.

bir digeride battery microcontroller in vbat ucuna direkman bagli. vbat ucuna baska hicbirsey baglanmiyor.

hangisi dogru baglanti modeli?  :-\

mesaj birleştirme:: 25 Haziran 2015, 15:02:49

microcontroller hocam. ::)

Şemada enerji varken pil harcamasının önüne gecilmiş. Enerji kesilince RTC durmasın diye pil üzerinden besleniyor. Bu şemada şarjlı pil bağlasanda problem olmaz cünkü D2 şarja engel olur.

Lixx türü şarjlı pilleri şarj etmek için uygun devreler ile kurarak çok özenli davranmak gerek, alev alır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.