Anadan üryan çip programlamak

Başlatan z, 25 Haziran 2015, 20:14:33

z

Başlığı yanlış yorumlayıp soyunup çipi programlamayacağız tabiki.

Kart üzerine lehimli çipleri programlamak kolay.

Pekiii;

Amacımız anadan üryan çıplak çipi programlamak ise.....

https://youtu.be/Iyedu35g5bc

Bu arada yarabbim şu çalışma masasının tertipliliğine bakın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Icarus

Ben olsam yapmam çünkü, chip'in depolama sıcaklığı, lehimleme sıcaklığından farklı.

z

Ne alaka? Ayrıca, programlanmış çip satmak istersen başka yolu var mı?

engerex

Oldukca pratik. Test etmekte gerekmez mi?

baran123

Hocam bu alet bütün bütün kılıflara uygun mu ? birde fiyatı ne kadar ?
He bir de stm32 disco ile çıplak bir entegreyi programlayabilir miyiz ?

z

Kartın üzerinde bir iki tane led var. Test yazılımını da çipe gömersen ledler sayesinde test sonucunu görebilirsin. Fakat gerek yok.

Neden dersen;

ARM çiplerde de böyledir ama kesin konuşmuyorum.

JTAG cihazı ile çip doğrudan programlanmaz. JTAG cihazı ile çipi programlayan kodlar rama aktarılır. Ardından ramdaki kod çalıştırılır ve asıl çipe yazılacak kodları bu program parçacığı yazar.

Eğer çip programlanabildi ise zaten çip sağlam demektir. Çipi %100 her şeyiyle test etmek istiyorsan  o ayrı ama bence uğraşmaya değmez.

----------------------

Hayır bu kit ile sadece STM32 nin 48 bacaklı çiplerini programlayabilirsiniz. Daha farklı bacaklı STM çipleri programlayacaksanız onlara ait programlama adaptörlerini almanız gerekiyor.

STM Disco nedir bilmiyorum ama bu kite taktığınız çipi programlamak için JTAG yada SWD cihazınızın da olması gerekiyor.

Bu ürünün tanıtımını https://www.picproje.org/index.php/topic,58903.msg454993.html#msg454993 sayfamızda yapmıştım.

O tarihlerde emin değilim ama 70$ ödedim diye hatırlıyorum. Şimdiki fiyatı daha düşük görünüyor.

Zaten bu tip kartlarda asıl parayı mandallı soket tutuyor. Sadece o soketi almaya kalksanız belki de daha fazla para ödemeniz gerekir.

baran123

Hocam yani STM32F4 Discovery kit :) SWD pinleri var çünkü kitlerde bu pinler ile çıplak işlemci programlanabilir mi ? yoksa ayrı programlama cihazı lazım mı ?
Düzeltme *SWD

z

Programlarsın.

SWD programlama için için 4 kablo ya ihtiyacın var.

3.3v
Gnd
SWD CLK
SWD Data

Kit üzerindeki JTAG konnektör zaten standart. Hangi pinin ne olduğu belli yani.

muhendisbey

STM'lerde alternatif olarak Flash loader demonstrator ile de program yüklenebiliyor. RS-232 üzerinden programlanıyor. Bir kaç kez denedim, sonuç başarılı. Boşta olan kart pinlerine bağlantı yapılarak programlanabilir gibi geldi.

Müşterisi hazırsa 70 dolar para değil.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Kart üzerinde var zaten Rx Rx pinlerini dişi pin header ile kart kenarına çıkartmışlar. Ben hiç kullanmadığım için bahsetmek aklıma gelmedi.

muhittin_kaplan

böyle birşeye neden ihtiyaç duyalım ?
bu çip i alacak kişi profesyonel olmalı, amatör biri bu çip i alıp lehim vs ile uğraşamaz. peki profesyonel bunu alıp çevresel bileşenlerini lehimlemesiyle vs ile uğraşırmı, ben olsam stick kart tarzı birşey yapardım.

Icarus

Alıntı yapılan: z - 25 Haziran 2015, 20:36:35
Ne alaka? Ayrıca, programlanmış çip satmak istersen başka yolu var mı?
Onu bilmiyorum. Chip depolama sıcaklığı dışında saklandığında çalışacağının bile garantisi yok.
Programlamada da flash memory'nin ömrü, veri saklama durumu etc.. sıcaklığa çok bağlı.  Ör: 20C'de 200 Yıl veri saklayabilirken, 80C 1 yıl olabiliyor...
1000 tane chip'e böyle program yüklesek acaba kaç tanesi bozulur ? bilmiyorum

z

Çipi programladıktan sonra ister lehimle ister lehimleme çipi sürekli olarak 50 derece saklarsan 15 sene sonra çip bilgileri unutuyormuş.

Sorun yok yani.

Hani çip üreticileri çipimiz veriyi 10 sene ya da 100 sene saklar diyorlar ya. İşi hızlandırıyorlarmış. Hızlanma katsayısı vs aşağıdaki dokümanda mevcut.

http://www.ti.com.cn/cn/lit/an/slaa392/slaa392.pdf

peko

@z Hocam,

Daha sonra soketle kullanmayacağınız bir chip'i bu şekilde programlamaya neden ihtiyaç duydunuz?
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

erhanmete

bunun otomatik yapan ihtiyaç oluyor aslında,
otomatikle kastım tepsiden alacak programlayacak geri tepsiye koyacak.
bu sayede dizgiden sonraki programlama setup ı ortadan kalkmış oluyor.
zaten daha sonraki çeşitli aşamalarda test olacak.
günde bin kart diziyoruz akşamdan bırakıyım sabaha kadar programlasın.