74hc595 ve 3.3v sorusu

Başlatan Karamel, 26 Haziran 2015, 17:37:41

Karamel

merhaba. 74hc595 gibi bir shift register ile 3.3v arm microcontroller i birbirine baglamak istiyorum. datasheet ten inceledigim kadariyla 595 entegresi 2v - 6v arasi vcc geriliminde calisiyor. (nxp model entegreler)

bendekinin uzerini okuyamiyorum ama nxp oldugunu dusunuyorum. bu entegreyi stm32 microcontrollerima nasil baglamam uygun olur? 595 entegresinin vcc gerilimini 5v a mi bagliyayim? yoksa 3.3v ami? hocalarima bir danisayim dedim.

boreas

Neden transistörle 5 volt tetikleyerek yapmıyorsun ? Deri topu 3 tane bacak.

Karamel

Alıntı yapılan: boreas - 26 Haziran 2015, 17:41:40
Neden transistörle 5 volt tetikleyerek yapmıyorsun ? Deri topu 3 tane bacak.

hocam neyi kastettiginizi tam olarak anlayamadim?  :-\

mesaj birleştirme:: 26 Haziran 2015, 17:49:49

input pinlerine mi transistor kullanayim hocam?

mesaj birleştirme:: 26 Haziran 2015, 17:50:32

eger boyle yaparsam transistore logic 1 verince output logic 0 olmayacak mi?

boreas

Demek istediğim şu entegreyi 5 volt kullan. Böylece marka bağımlılığın olmaz. hc595'lerin hepsi çalışır. STM ile süreceğin bacakları transistör ile 5v anahtarlayarak yap derim ben :)

z

Neden HC. LS kullansan olmuyormu? Yada HCT.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Karamel

Hocam ben bi benim 595 entegremin uzerini okuyayim. Hc diye aklimda kalmis.

baran123

3.3 de çalışıyor.Denedim.

Karamel

Alıntı YapHocam ben bi benim 595 entegremin uzerini okuyayim. Hc diye aklimda kalmis.

uyuya kalmisim ::) evet bendeki hc 595 mis. st marka. ben bunu bi board a kurup deniyeyim. sonuclari buraya yazarim ::)

mesaj birleştirme:: 26 Haziran 2015, 23:45:42

http://www.st.com/web/en/resource/technical/document/datasheet/CD00000339.pdf

2v ile 6v arasinda calisiyormus. yalniz input voltage i -0.5 to VCC + 0.5 arasinda olabilirmis. yani vcc kesin 3.3v olmali? buradan bunu anliyorum.

Karamel

evet. elimdeki 595 3v ile calisti. vcc sini 5v yapinca bazen karisabiliyor. 3v ile besleyip. IO larina 3v uygulayinca sorun yok ::)

erpay

Alıntı yapılan: z - 26 Haziran 2015, 18:02:48
Neden HC. LS kullansan olmuyormu? Yada HCT.

Hocam aralarındaki fark nedir bunların ?

LukeSkywalker

Giriş ve besleme voltajı farklılıkları var. Ayrıca LS bipolar TTL yapısı kullandığı için daha yavaş HC'ye göre. HC CMOS yapı kullanıyor.
http://www.electro-tech-online.com/threads/hc-vs-ls-integrated-circuits.8876/

erpay

z

HC  ile LS serisi hız açısından mukayeseye değer değil. Hızları hemen hemen aynı. HC nin avantajı güç tüketimi ve beslemesinin düşürülebilmesi.

Eğer 5v ile beslenecekse bu turumda zaten TTL giriş uyumlu olamıyor. O zaman da HCT kullanabilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com