sizce ne yapmalıyım?

Başlatan mata, 16 Haziran 2005, 18:54:46

mata

ben 2 yıl qbasic 4.5
2 yıl bpascal 7.0
2 yıl delphi 3.0
son 4 yıldır da vbasic 6.0 kullanmaktayım

ms sql server ve ms access veritabanlarını kullanarak ticari amaçlı veritabanı projeleri hazırlamaktayım. 6-8 yıldır veritabanı uygulamaları ile uğraşmaktan artık bıktım/usandım/yıldım. bana pic programlama ve/veya telekomünikasyon, smart kartlarla uğraşmak daha cazip görünmeye başladı. fakat benim elektronik bilgim sıfır. bu işle uğraşmalımıyım, uğraşırsam nereden başlamalıyım, başlarsam neler yapabilirim.

bana bu konularda aydınlatıcı bilgi verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Erkan Gench

Eğer amacınız pic programlayarak geçiminizi sağlayacak bir iş yapmak ise bence fazla acele etmeyin elektronik bilginiz 0 ise bu işle para kazanmak için epey zaman harcamanız gerek çünkü piyasada işler gittikçe zorlaşıyor. önce pic ile ufak tefek birşeyler yapmaya çalışın, board'u takip edin, alet edevat için biraz para ayırmaya hazır olun, ingilizce bilmenin şart olduğunu unutmayın. baktınız iş yürüyorsa tamam.

yok amacınız hobi ise boardu takip ederek ve eski mesajları inceleyerek başlayabilirsiniz.
Zorluklar, zamanında yapmamız gerekip de yapmadığımız kolay şeylerin birikmesiyle oluşur. Henry Ford ----------- Ya Rabbi Filistin'deki ve dünyanın her tarafındaki Müslüman kardeşlerime yardım et.

CaFFeiNe

elektronik bilginiz sıfır madem bence hobi dışında pek fazla birşey beklemeyin derim
birde anlaşıldığı kadarıyla programlama dilleri üzerinde oldukça tecrübeniz var gibi gözüküyor peki neden iyi bildiğiniz bir konu üzerinde kendi sınırlarınızı aşmaya çalışmıyorsunuz (belkide çalışıyorsunuzdur?) mesela veritabanı uygulamaları yerine ne biliyim uçuk işler yeni formatlar geliştirme (mesela sıkıştırma, ses, video v.s.) yeni değişik programlar geliştirme ne biliyim piyasada pek fazla örneği olmayan şeyler gibi

aster

@mata arkadaşımıza önce forumumuza hoşgeldiniz diyelim,
isteğiniz olabilir neden olmasın ama çetin bir yoldur baştan söylemek gerekir. Öyle 1-2 yılda tam öğrenilecek bir iş değil
senelerinizi vermeniz gerekebilir
ben 25 senedir hala orta kısımdan devam etmekteyim (çift dikiş gidiyorum)
çok geniş dalları olan bir meslek malzeme bilginizin iyi olması gerekiyor
sonra o malzemelerle neler yapabileceğiniz sizin ufkunuzla sınırlı olacaktır
karar verirseniz size yardımcı olalım

dip not: aslında bu iş teori ve pratikle birlikte gider
eğer iyi bir alıcı iseniz bu işi kısa sürede kıvırırsınız
yani tamamen size bağlı bir olay

SpeedyX

Ben gerekli olan sadece merak derim. Ne temel bilgi, ne üstün zeka.
Sadece merak.