Zener diyotla ilgili

Başlatan mistek, 09 Temmuz 2015, 14:35:54

mistek

Zener diyotları pinleri korumak için kullanıyorum. Pull up dirençleri veya gerilim bölücüler birkaç kOhm değerinde olduğu için yeterli zener akımı akmıyor buna bağlı olarak 3v3 bir zener 1.8v mertebesinde kırpmaya başlıyor. Lineer bir davranışı yok. Akıma bağlı olarak kaç voltta kırılacağını nasıl hesaplayabilirim çok hassas olmasada olur?

Siz 3.3v pinleri korumak için kaç volt zener kullanıyorsunuz ve kaç ohm direnç?

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

diot

kullandığın zenerin katoloğuna bakmanı öneririm. Çünkü her zenerinki farklı oluyor. Ben genelde koruma uygulamıyorum. Şimdiye kadar hiç ihtiyacım olmadı. Korumaya neden ihtiyaç duyduğunu merak ettim doğrusu ?

mistek

@diot dikkatsizlik sebebiyle stm32 ADC pinlerini birkaç kez bozdum. Ölçülecek sinyalleri 3.2V seviyesinde bırakıyorum çoğu zaman ama yinede sürekli sök tak uğraşmamak için kullanıyorum.

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

diot

önüne zener yerine 3.3 volt ile çalışan 1 kazançlı bir adet opamp koysan daha iyi olmazmı ? .

http://www.bimmerforums.com/forum/showthread.php?1153365-Feeler-Open-Source-OBC-Firmware/page29
da 

mistek

Olur tabi ki hocam. Yerine göre o şekilde de kullanıyorum. Bazen PCB'de yer olmuyor bazen de gereksiz oluyor. Zeneri hiç kılıf koymadan SMD direncin üzerine lehimleyebiliyorum pratik çözüm...

diot

hatırladığım kadarıyla zenerden en az 5ma geçirmek gerekiyor . Zener akımını arttırarak bir dene istersen.

mistek

Zener akımına yaklaştıkça kırpma gerilimi olması gereken değere yaklaşıyor.

Benim merak ettiğim konu şu:

3.3v yukarısını kırpmak istiyorum. 100k direnç ve 3v3 zener koyunca 1.8v civarında kırpıyor.

Yine 100k direnç ve 5v1 zener kullanırsam yaklaşık 3volt civarında kırpıyor. Vin=X iken 100k direnç kullanırsam elimdeki zener kaç voltta tutmaya başlar, bunun belli başlı bir formülü var mı diye araştırıyordum. Linner davranış yok gözlemlediğim kadarıyla.

diot

zenerlerde kırpma gerilimi zerinden akan akım ile ilgili ve lineer değil. Akım/kırpma gerilimi grafiğinden okuyabiliriz, bunuda ancak kullanılan zenerin katoloğuna bakmak lazım.

ipek

zener diyot ile uğraşma derim.TVS diyot çok daha hızlı tepki verir.

F.T

hocam tvs zener gibimi tepki veriyor.hani regülasyon bakımından.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

t2

Zenerin çalışma gerilimi geçerli olsun, güzel kırpsın istiyorsak, üzerinden yeterli akım akması gerek.  1mA iyidir. 

5V maksimum giriş olsun. 3.3V kırpma  için 100k direnç bağlamak yanlış olur.

alexsi

Merhaba arkadaşlar,
nacizane  kendi tecrübemi paylaşmak istedim.
zener kullanmak (işlemci adc girişinde kullanılan) adc okuma hassasiyetini bozuyor. Bu nedenle pratikte adc girişini korumak için pek tercih edilmez. (üzeriden akım akacağı için).Okuyacağınız max.voltaj değerin belli olması lazım. Mesela 0-10V okuma yapacaksanız max.Okuyacağınız deger 11,12V civarında olmalı (Kullandığın gerilim bölücü hesabından). Bu nedenle 12bit adc kullandığınızı var sayarsak. 4096 count'luk değeriniz,10V max. kalibrasyon noktası için  3700-3900 count'larda bırakmanız lazım. Gerilim 11-12V seviyelerinde max.okuma degerin 4096 count olabilsin. Daha fazlası yine yakar yada işlemciye reset aldırır. 
Not : Birde çıkış yerine girişte kullanılan protection diyotları var.(BAV99) gibi. Bunları kullanmanızı tavsiye ederim.
http://www.kontrolarge.com/ Bildiklerimiz öğrendiklerimiz kadardır. Ya bilmediklerimiz ..?

yesilu

Laptopun kulaklık çıkışı bozulunca aliexpress ten 2tl ye usb ses kartı aldım. Alet kulaklıka çalışmada sıkıntılı. Nedeni ses çıkışlarında 2.5v civarı dc ölçüyorum, direk 0 ohm smd ile atlatılmış (normalde 2 kondansatör olması lazım). 16 ohm kulaklıkla kesik kesik cızırtılar geliyor ve kulağımın içinde ısındığını hissettim birkaç saniye sonra (aletin damla entegresi de baya ısındı). 32 ohm kulaklıkla kısık bir ses alıyorum. Bu alette kondansatörün sığacağı yer yok, onun yerine 2.5v zener diyot bağlasam bu dc ofseti kesebilir miyim?

foseydon

ADC girişinde kullanıyorsanız, tavsiyem şener yerine op amp kullanmak olur.
1. Op ampül çıkış empedansı çok yüksek olduğu için ADC bacağına etki etmezsiniz. Şener ile az bile olsa edersiniz.
2. Zener ile sadece sinyali limitlemiş olursunuz. Op amp ile sinyal üstünde başka işlemlerde yapma şansınız olur.