Glcd'ye yeni başlıyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

Başlatan burç tankal, 12 Temmuz 2015, 15:33:45

burç tankal

Arkadaşlar şimdiye kadar projelerimde 2x16 lcd'yi microc kütüphanesini kullanarak rahatlıkla kullanabiliyordum. Ancak bir proje için 240x180'den daha büyük bir lcd ekran sürmem gerekiyor. Microc'de bu çözünürlükteki lcd'ler ve bazı chipsetler için kütüphaneler mevcut. Ancak daha büyük lcd'ler için nasıl bir yol izlemem lazım. Resimdeki lcd 480X320 çözünürlükte, ILI9486 chipset'li, arduino için olduğu yazılmış bir lcd ve bana son derece uygun. Bu ldc'yi pic kullanarak, mikroC ile nasıl sürebilirim. Ayrıca bu lcd'nin isis kütüphanesine de ihtiyacım olacak ki programımın çalışıp çalışmadığını görebileyim. Bu konuda bana yardımcı olabilir veya başka bir seçenek sunabilir misiniz. Ekran, ucuz ve büyük olduğu sürece kabulümdür. Tabi zorunlu olarak microC ve Isis kullanacağım. Şimdiden teşekkür ederim.

kantirici

İnernetten ILI9486 driverını bulup mikroc ye port etmen, dönüştürmen gerekli. Diğer yol datashetten gitmek, lcd yi init etmek ve temel bir put_pixel fonksiyonu yazmak. Ama öncelikle libstock diye mikroc'nin program arşivi var  araya bak muhtemeln orada vardır.

Hatta şurada driver verilmiş, sadece pinleri tanımlayıp kullanabilirsin. http://www.wayengineer.com/sx-35-ili9486l-tft-lcd-compatible-816-bit-spi-interface-p-5533.html

erpay

Neden isis gerçek ortamda denemen daha kolay olmaz mı ? İsisde kullandığın aracı bulmak zor olabilir.

burç tankal

ICSP kullanmayacağım için sürekli pic'i söküp, programlayıp, takıp denemek ve hata verdiğinde bu işleri defalarca ve defalarca yapmak çok zor oluyor benim için.  Yorumlarınızdan anladığım kadarıyla bu lcd'yi pic ile sürmek mümkündür? Normal 2x16 lcd komutlarını kullanamayız değil mi?  Pic ile sürülebilecek lcd boyutu sınırlı mıdır, isis'te simüle edebileceğimiz maksimum ekran boyutu nedir? Çok fazla sorum var kusura bakmayın.

makdeniz

LCD'yi direk olarak süreceksiniz TFT Ekranın manual'ini incelemeniz gerekli ama sanırım ekran SPI ile çalışıyor bu da işinizi kolaylaştırır. Eğer Arduino kütüphanesi incelerseniz bence bir fikir üretme sansınız daha çok...

Proteus için bu lcd simulasyonu zor en iyisi bir tane ekran almanız.

Alıntı yapılan: kantirici - 12 Temmuz 2015, 16:53:26
İnernetten ILI9486 driverını bulup mikroc ye port etmen, dönüştürmen gerekli. Diğer yol datashetten gitmek, lcd yi init etmek ve temel bir put_pixel fonksiyonu yazmak. Ama öncelikle libstock diye mikroc'nin program arşivi var  araya bak muhtemeln orada vardır.

Bende MikroC ile program yazmaya başlayacaktım Libstock gerçekten başarılı bir kaynakmış teşekkürler
Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

RaMu

En iyisi mikroc de kütüphanesi mevcut bulunan
istediğin boyutta glcd yi bulup kullanman.
Isis kütüphanesini boşver,
şimdi sana 480x320 çözünürlükte
3.6" grafik lcd lazım bunlar kesin ve değişmez mi?

Çözünürlük ve boyut aralığını belirle ona göre tavsiye iste bence,
kullananlardan öneri gelecektir.
Yada araştırır örnek var mı bakar, yardımcı olmaya çalışırım.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

burç tankal

Ramu hocam, kullanacağım lcd'ye karar verip sipariş ettim. Nereden başlamam gerektiği konusunda yardımcı olabilir misiniz. Bu ekranların pin bağlantılarını dahi bilmiyorum. Basitçe bir kütüphane import edip kullanabilir miyiz? Bir de eğer isis'te simüle edemiyorsak program geliştirme aşamasında tavsiyeniz ICP kullanmak mıdır?

http://www.direnc.net/35-ARDUINO-MEGA-UYUMLU-DOKUNMATIK-LCD-DISPLAY,PR-21596.html

3.5 inch TFT LCD Screen For MEGA 2560 Board
Description:
Parameters:
Dimension :3.5inch
Controller :R61581
Resolution: 480x320
data bits: 8 -16
Interface pin number :37 pin
Distance:1 mm

RaMu

Arduino mega 2560 ın varsa
öncelikle hazır kütüphaneleri deneyip
ekranın çalıştığını, pinleri doğru bağladığını
neyi ne olduğunu görmek çok büyük fayda sağlar.
Sonra varsa kullanacağın mcu ve derleyici için hazır kütüphane var mı bakarsın,
varsa dener kullanırsın,
yoksa arduino veya benzeri deneyebildiğin çalıştığına güvendiğin bir kütüphaneyi
kullanacağın ortama devşirmeye çalışırsın.

Tabiki icsp kullan,
zaten çok basit bir şey,
pic için, pickit2 den gelen 5 bacağı
mcunun 5 bacağına bağlıyorsun o kadar.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

kaan0

Hocam elimde arduino due için yazmış olduğum ILI9486(biraz eksiklikleri var) ve mega için yazdığım ILI9327(SD kart dahil tam çalışıyor) kütüphaneleri var. İsterseniz yollayabilirim.

Bu ekranlar aliexpress'te 7-8 dolara satılıyorlar. Elimde iki adet var. Üzerlerinde dahili rezistif dokunmatik kontrolcüsü (ADS7843) bulunuyor ve genelde 8 ya da 16 bit paralel iletişim protokolü kullanıyorlar. Ayrıca SD kart soketi 3.3V'a göre yapıldığı için araya gerilim bölücü direnç koymadan çalışmıyor. PIC ile kullanmak zor olmaz. Hatta arduino wiring diline biraz aşinalığınız varsa bendeki kütüphaneleri kolayca port edebilirsiniz.

burç tankal

Sayın kaan0, şu an gerçekten  alabileceğim her türlü desteğe ihtiyacım var. Ekran elime ulaştı ve iki gündür birbirimize bakıyoruz. Şimdiye kadar sadece 2x16 kullandığım için bu lcd'nin pin bağlantılarını dahi nasıl yapacağım hakkında bir fikrim yok. Bu arada sanırım lcd sizin bahsettiğiniz işlemciye sahip değil. Ürün bilgileri bu sayfa var:
http://www.direnc.net/35-ARDUINO-MEGA-UYUMLU-DOKUNMATIK-LCD-DISPLAY,PR-21596.html

Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.