IR alıcı ve vericiler kutuda karışmış.

Başlatan z, 12 Temmuz 2015, 15:34:22

z

Bir zamanlar alıcı ve verici IR led/diyodlar alıp led kutusuna atmıştım. Hepsi karışmış. Pratik olarak ayırt etmenin yolu varmı?

Alıcılarım da iki bacaklı ve led kılıfında.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhittin_kaplan

ir led lere güç vererek, telefon kamerasına tutsanız ?

bulut_01

3 volt verirsiniz poleritesine dikkat ederek telefon kamerasından gözlemlersiniz mor ışık gördüğünüz vericidir.
YENİLMEZ..

polleme

Bazılarının çalışma voltajları 3V'tan çok düşük olabiliyor, 3V uygulamak, onların kullanılamaz hale gelmesine sebep olabilir. Uygun bir seri direnç olmadan direkt bağlamamanızı tavsiye ederim, ben o şekilde bilmeden çok sayıda IR LED imha ettim.  :)

drozk

Genellikle alıcıların çipleri vericilerin çiplerinden daha büyük olur. Vericilerinki normal led çipi büyüklüğündedir.

kayatech

Bazen karışan malzemeleri mıknatıs ile deniyorum. Eğer bir tanesini mıknatıs tutmuyor ise ayırmak kolay oluyor.

Fiziksel olarak bir fark yok ise soket gibi bir şey yapıp , enerji verip tek tek denemeniz ve arkadaşların da dediği gibi kamera ile bakmanız gerekecek.

SERRO EFE

Alıntı yapılan: drozk - 12 Temmuz 2015, 15:54:33
Genellikle alıcıların çipleri vericilerin çiplerinden daha büyük olur. Vericilerinki normal led çipi büyüklüğündedir.
Katılıyorum. Şeffaf kılıftaki alıcı vericileri aynı kutuya koyuyorum. İçindeki çipi büyük olanı alıcı olarak kullanıyorum.

z

Alıcı ve verici karışsa bile biribiri yerine kullanıldığında cihazınız çalışır ama verimi düşer deniyordu.

O yüzden soruyorum. Birbiri yerine takıp denedinizmi derseniz hiç denemedim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com