Led tabela yapımında ne kullanabilirim.

Başlatan okay57, 13 Temmuz 2015, 18:10:38

z

Plexi kesmek için uyduruk daire testerelerden falan alırsan keserken kenarları çatlatırsın.

Tablası olan bir şey alacaksan da tablanın bayağı bir geniş olması lazım. A4 yada A3 boyutlarında tablası olan makinelerle tabaka kesmek için daha çok uğraşırsın.

Dekupaj vs de kenarları çatlatır. En iyisi tam ölçülerde spariş ver. Adamlar kesim yapıp göndersin. Eğer tabaka alırsan sıradan testerelerle tabakanın canına okursun.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

RaMu

Aluminyum kompoziti maket bıçağıyla çok düzgün kesebilirsiniz,
1 dakikada 1 metre kompozit kesebilirsiniz.
Yani ilk etapta kesme için makinaya ihtiyacınız yok, tabi olursa iyi olur.
İlk etapta bimden aldığınız 30 liralık matkapta iş görür,
tabi gerçek bir iş için 300-400TL lik dewalt şarjlı matkap çok iyi olur,
montaja gidildiğindede bol bol faydasını görürsünüz.

Yine söylüyorum led tabela işi öldü.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

okay57

Ogrensinler ve el aliskanligi kazansinlar istirum. Piyasaya yonelik n ogretebilirim tabi once ben ogrencem :)

mesaj birleştirme:: 14 Temmuz 2015, 18:57:55

Bir de piyasadaki uygulamalar hakkinda guncel bilgileri alabilecegimiz site dergi onerebilirnmisiniz

mesaj birleştirme:: 14 Temmuz 2015, 19:00:30

Yine aklima kesme makinesi geldi :) onerebileceginiz marka model var mi? Ayrica elektronikle ilgili islerde kullabilecegimiz hangi makineler olabilir bu arada dekupaj makinemiz de var ama bunu ogrenciler kullanamiorlar l.

z

Plexiglassı el testeresi ile vs kesmeyi denedinmi? Testere almadan önce reklamcılara bir danış onlar ne kullanıyorlar sor. Forumdan testere konusunda ses çıkmadı.

Elekrikli testere ile bu tip malzemeleri keserken malzeme ısınır erir ve erimiş talaşlar testere dişlerine sıvanır kaynaşır. Bunun sonucunda kesim yeri eğri büğrü şişkin şekil alır.

Bu konuyu netleştirmeden testere alma. En iyisi plexglass işi yapan reklamcılar ne kullanıyor onu araştır. (Bize de sonucu yaz)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

okay57

Tamam hocam kucuk sehirde yasadigim icin plexi ile ugrasan olacagini sanmiorum ama yine arastirir olmazsa bi gun ankara ya da ist a isim duserse bu isle ugrasan yerleri gezerim ve sonra yazarim. Mikro ile ilgili yapilacak projelere gore malzemeleri hemen hemen tamamladim.sadece kaldi PLC.Plc ile ilgili hangi projeleri yapabiliriz

OG

Plexi yi toptancılar metrekare bazında satış yaparken düz kesimde normal tezgah testere ile hızlıca kesiyorlar. Tabelacılar şekilli kesmek için COREL ile cizerek router'a import ediyor ve onunla kesiyorlar. Keserken delikleride açıyorlar.

Ancak öğrencilere eğitim için plexi biraz zor ve lüx kacar. Dekote idealdir. Kesim falçata ile 5 dakikada yapılabilir, delim işi de tıkır tıkır yapılır, malzeme hem soft hem sert diyebileceğimiz tam uygun bir yapıda. Fiyat olarak de en uygunu o.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

RaMu

İmkan varsa, piyasaya yönelik CNC operatörlüğü veya tamir bakım kurulumunu öğrensinler.
Nasıl iyi bir çırak olunur, iyi bir kalfa usta olunur öğrensinler ama
bunu ancak piyasadan öğrenirler.
Çok eski değil 2000 yılına kadar birkaç farklı yerde çıraktım,
yaş 12-15 arası,
o zamanlar çok zalimdi,
yaşayanlar bilir, neler çekiyorduk, bizden eskiler dahada fena imiş,
bu arada ben hem alaylıyım hem mektepli.
Şimdi çıraklar, ayak ayak üstüne atmış karşımızda sigara içiyor,
ne eline süpürge alır, ne de öğrenmek için işe bakar.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

okay57

Sen cekirdekten yetismissin ramu hocam tebrikler. Dogrudur dediklerin biz ogrenciyken kuzuyduk simdikiler kurt olmus hocam herseyi bildiklerini saniorlar keza tehditler havada ucusuor

mesaj birleştirme:: 15 Temmuz 2015, 00:49:25

Biz mi yaslandik hocam yoksa surekli jenerasyon kotuyemi gidiyi

OG

Topluma pompalanan tüketme baskısı, doğal olarak yeni yetişenlerde, "sabredip üretmeden, her şeye sahip olup tüketme eğilimi"ne sebep oluyor.

okay57

Urettigimiz ne var ki... Yazik bu topluma. Ya hocam aileler cok korumaci oldular da cocuklarmi bu hale geldi.aileler cocuklarini bi sulamadiklari kalior topraga basmiorlar hocam. Hep betona temas o da betonlatiri onlari. Cok uzuluom genclige

RaMu

Hocam bu konular konuşmakla bitmez çözülmez de,
sen aradan 3-5 tanesini kurtarabilirsen yeter - ne mutlu.

okay57

onun icin ugrasiorum valla. O yuzden sizlere uygulamanin icinde kavrulmus tecrubeli hocalarima danisiorum

OG

El becerisi ve iş mantığı edinmeleri için eski usulde led tabela yaptırın ama orada fazla bekletmeden hemen P10 gibi yeni teknolojiye gecin derim. Çocukların ufku açılsın ve o işe yanaşmaktan korkmasınlar.

O iş de zor değil. Kontrol kartı, moduller, power supply, modullerin data kabloları, power kabloları, malzeme bu kadar. Bir de kontrol kartı için PC programı.

RaMu

Birkaç okula nöbetçi öğretmen öğrenci, vs. gibi işler için P10 ile duyuru panosu yapmıştık,
okulu böyle bir iiş için ikna edip, P10 maliyetini bedavaya getirebilirsiniz.
P10 için nette a dan z ye yazpım videoları var, @OG hocamında dediği gibi zaten basit bir iş,
sadece dikkat edilmesi gereken birkaç temel elektronik kuralları var o kadar,
misal P10 modüller DC 5V ile çalıştığından ve herbiri 3-4 ampere kadar akım çektiğinden
kablolamada adaptörden çıkıp kaç tane ilerideki modüle kaskad elektriği taşıyabilirsiniz,
atlama yaparak direk ilerideki modüle 5V bağlantısı yapsanız daha mı iyi olur,
yaz ayında sonra o kablo fazla akımı taşıyamadığından yanarda arıza ile mi uğraşırsınız vs.

@OG hocamın yukarıdaki mesajlarınada katılıyorum.
Yalnız P10 tek renk işide bizim burada öldü denebilir,
işin aslı ticari düşünemeyenler yüzünden ölüyor,
birçok yerde emeklilerin evinde modülleri birleştirip piyasada sattığını duyuyorum.
Durum şu oluyor, vergi yok elektrik su dükkan kirası yok,
arıza olursa adam ortada yok,
ayrıca bazı küçük düşünen esnafda neredeyse maliyetine modülleri birleştirdi ve sattı,
hatta taksitli sattı, yani borca iş yaptı,
bunlar birleşince tabela fiyatları ve işçilik kalitesi çok düştü,
şimdi sağlam bir işyerini geçindirmeyi bırakın ayakta tutabilecek dahi potansiyeli yok.
Ticarette her zaman yeniliklere ve fırsatlara açık olmak, bunları yakalamak lazım,
çocuklar kendilerini geliştirebilmeyi öğrenmeli,
tabi bunun için eskiden yapılanlar nasıl yapılmış
ve piyasadaki gelişimi ne olmuş, bunu görmeleri önemli.
Bunuda zaten öğrettiğiniz yada öğretmeye çalıştığınız adam değil
içinde-yapısında olan adam öğrenebiliyor.
Bizde artık P10 ile ilgili sadece P10 rgb ile led ekran işi var
ondada doğuda tek olduğumuz rakibimizin olmaması ve
batıdan gelip yapacak firmalara kıyasla birçok avantaj sunduğumuz için kazanıyoruz,
yoksa işyeri standart reklam işleriyle dönüyor halen.
Yani cam yazısı bile halen iş yapıyor.

Biraz uzun oldu ama cam yazısı dedim, aklıma gelmişken bir şey daha anlatayım,
eskiden fırça ile ressam misali yazı yazan ustalar varmış,
google da aratınca çıkıyor birkaç görsel.
Bize ilkokulda iş tekniğimi ne dersi vardı, hocamız
A4 e ismimizi yazıp
iç kısmını maket bıçağı ile kestirip
kesilmiş olan şablonu başka bir boş kağıdın üsütüne koyup
üzerine ayakkabı boyası sürerek alttaki kağıda
şablondaki yazıyı çıkarttırmıştı,
aslında bu şekilde cama yazı yazılırmış.
Şimdi o eski yöntem gitmiş yerine
plotter a folyo yu tak
corel de tasarımı yap,
plottera gönder kessin,
al nereye istiyorsan uygula.