Led tabela yapımında ne kullanabilirim.

Başlatan okay57, 13 Temmuz 2015, 18:10:38

okay57

Arkadaşlar led tabela yapımını aşama aşama öğrenmek istiyorum. Bununla ilgili kaynak video varsa paylaşabilir misiniz? Ben bir kaç video izledim ama tamamıyla ya en başını vermişler ya da en sonunu heralde işin öğrenilmesini istemiyorlar mı? Araştırmalarım doğrultusunda led tabelada plexiglass malzeme kullanıldığını öğrendim. Amacım tebalanın yapıldığı malzeyi ve  bu malzemeyi kesme biçme için kullanılan alet edavatı temin edip led tebala yapımını öğrencilere göstermek ve onlara iş alanı yaratmak. Yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar.

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

engerex

Maket bıçağının hiç kırılmamış bıçağının üst üç kısmındaki kanca gibi kısım iyi iş görüyor. Bu kısımla plexi glası 2 3 kez kazıyıp kırabilirsiniz.

z

Aşağıdaki sitede de kesim ve yapıştırma ile ilgili bazı ipuçları var.

http://pleksimalzeme.com/pleksiglas-nedir.html

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

tekosis

bildiğim kadarı ile bu işi ucuz yollu yapmanın yolu şu;
pleksiglas yerine kontraplak, dekota yada ona benzer başka malzemeyi kesiyorsunuz. ledler için delikler açılıyor. tabelada kullanmak istediğiniz renk, desen ve parlaklıkta folyo ile kontraplak malzemenizi kaplıyorsunuz. bu sayede maliyet düşüyor. ama kullanım ömrü ne olur, nasıl etkileri olur bilemem. benim öğrenciler led tabela işi ilk çıktığı zamanlar bu şekilde baya para kazanmışlardı.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

RaMu

Bende zamanında çok yaptım.
Led tabela işi öldü, detayları isteyen olursa yazarım.
Yine forumdan isteyen olursa birebir uygulamalı anlatabilirim.

Aslında birçok led tabela var ama
sanırım kastedilen nokta nokta ledlerle harf yazılan şekil çizilen tabela.
Bunun için en ideal malzeme kompozit (aluminyum kompozit panel, albond diyede aratılabilir.).
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

OG

Ucuz ve kolay işlenen malzeme dekota dedikleri şey.

COREL ile çizim yapılır.
Yine COREL de Çizgi şekli istenen aralıklı noktaya dönüştürülür.
Router ile 4,5mm çapında deldirilir veya matkap ile kendiniz delersiniz.
Ledler arka yüzden bastırılarak talılır, bacaklar yatırılır.
Sonra çalışma voltajına göre ledler gereken adete göre gruplandırılarak seri direnci ilave edilir.
Her harfin bir + ucu bir - ucu vardır.
+ uçlar ortak olarak tek hatta birleştirilir.
- Uçlar animasyon cihazının çıkışına uzatılır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

okay57

"Alfabond Kompozit Panel (125x320)(yaklaşık 3mm) 251.62 TL
Renkli Pleksi (Akrilik) Levha (150x300 cm) - 3 mm 205,07 TL
Renkli Pleksi (Akrilik) Levha (150x300 cm)-5 mm 354,06 TL

Renkli  Dekota  (3mm  156x305cm) 118.83 TL + KDV

bunlar arasında en uygunu OG hocamın dediği gibi dekota levha. Baksanıza yar yarıyaa fark var neredeyse. Kesme işini maket bıçağı ile yaptırabilir miyim ya da bir kesme tezgahı aldırsam daha mı iyi olur. Labımızda matkap tezgahı, el matkabı, taşlama tezgahımız var bu alet edavatlar hariç bu işler için ya da diğer elektronik işler için laboratuvara almamız gereken olmazsa olmaz bir tezgah ya da bir makine var mı? benim aklıma sadece kesme tezgahı geliyor. Alalım değdiğim de bazen A101 ya da BİM'e gelen küçük kesme tezgahı. Bu işiimizi görür mü acaba? Çok soru sordum ve konuyu dağıttıysam af ola!

Recep METE

Bence öğrencilere p10 ve benzeri kayan yazı tabelalarını öğret. Modası geçmiş işlerle zaman kaybetmeyin.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

tekosis

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

okay57

Piyasadaki hangi islere yonelelim hocalarim. Gencleri piyasaya kazandiralim.

mesaj birleştirme:: 14 Temmuz 2015, 02:44:47

Elektronik malzeme listemi hazirladim. Sira buyuk parca, m alzeme, alet edavata geldi sira

mehmet

Yine de bazı olayların anlaşılması için uygulama
yapılması taraftarıyım. Mesela; berber vitrinlerinde
olan açılıp kapanan makas, trafik ışıklarında yeşil
ışık yandığında yürüyen adam animasyonu gibi.

Bunlar P10 ile yapılması biraz pahalı olmaz mı? Bu
nedenle bunların da alternatifler arasında olması
gereğini düşünüyorum...

Nasıl yapılır kısmının biraz sanatsal tasarım içermesi
gerekir ki anlamı olsun. Tasarım ile kaç şekil animasyon
olacağı çıkartılır. Buna göre led yerleri ve renkleri elle
ya da yukarıda @OG 'nin söylediği gibi belirlenir.

Kullanılacak led tipi, gerilimi, akımı ve bunları besleyecek
güç kaynağına göre hesap yapılır; kaç seri, kaç paralel led
kullanılacak. Seri ledlere kullanılacak direnç değeri ve gücü
ne olacak?

Bunlar belirlendikten sonra da uygulamaya geçilir...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

mufitsozen

Alıntı yapılan: okay57 - 14 Temmuz 2015, 00:50:57
............
Labımızda matkap tezgahı, el matkabı, taşlama tezgahımız var bu alet edavatlar hariç bu işler için ya da diğer elektronik işler için laboratuvara almamız gereken olmazsa olmaz bir tezgah ya da bir makine var mı? benim aklıma sadece kesme tezgahı geliyor. Alalım değdiğim de bazen A101 ya da BİM'e gelen küçük kesme tezgahı. Bu işiimizi görür mü acaba? Çok soru sordum ve konuyu dağıttıysam af ola!

Hocam, internetde buldugum ve Bimde satilan kesme tezgahi icin olan bu yorumu okumaniz yerinde olur.
http://kesmecekarpuz.com/canini-seven-kacsin-heifer-tezgah-testere-geliyor/
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

RaMu

Alıntı yapılan: okay57 - 14 Temmuz 2015, 00:50:57

bunlar arasında en uygunu OG hocamın dediği gibi dekota levha. Baksanıza yar yarıyaa fark var neredeyse.

Fiyata bakarak malzeme uygunluğu belirlemek çok iyi, mükemmel.
Dekota dediğin köpüğün bir tık üstü,
güneşi gördümü kendinden geçme ihtimali çok yüksek,
aluminyum kompozit, dış iki yüzey aluminyum tabaka
ortası sıkıştırılmış plastik türevi malzeme,
hem esnek hem dayanıklı,
tabela 3 metreden düşse halen kullanılabilir durumda olur.

Reklamcılıkla uğraşacaklarsa ışıklı kutu harf yapmayı (becere)bilen adama iş var.
Led tabela veya grafik tabela yapmayı az biraz becerikli herkes çok çabuk kendi öğrenebilir.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

okay57

Sunu sormayi da unuttun tabi malzeme kalitesi. Pleksi mi alu.kompozit mi ve kac mm 3mu 5 mi yoksa ? Mm mi? Kesme bicme icin hangi makineyi alalim. Kesme tezgahi alcaz baska n alalim?