PIC16F876'ya hex kodunu atmak konusunda yardım..

Başlatan wtrk, 15 Temmuz 2015, 22:59:06

wtrk

Arkadaşlar herkese merhaba..

PIC16F876 mikrodenetleyicisine elimdeki hex kodu yüklemem gerekiyor..

Daha önce hiç uğraşmadım ve bilmiyorum, ancak kodu gönderen arkadaş ( kodu yüklerken osilatör XT,  Sigortalardan pwr açık diğerleri kapalı. )
Notunu yazmış..

Aşağıdaki yükleyiciyi de aldım..
Bilen bir arkadaş nerede ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olursa sevinirim..

NoBody Can Stop Me!!!!!

Melih1802

Yazdığınız programlama seçenekleri exe kodu içinde zaten olabilir bu durumda ayar yapmadan yutkleyebilirsiniz.
Programlayicinin yazılımı nin ekran görüntüsünü eklerseniniz menüden neredeymis bu seçenek ayarları bakalim.

wtrk

Alıntı yapılan: Melih1802 - 15 Temmuz 2015, 23:37:19
Yazdığınız programlama seçenekleri exe kodu içinde zaten olabilir bu durumda ayar yapmadan yutkleyebilirsiniz.
Programlayicinin yazılımı nin ekran görüntüsünü eklerseniniz menüden neredeymis bu seçenek ayarları bakalim.

Yazılımı yok yanında hocam. PICKIT2'nin kolonuymus ve PICKIT 2 yazılımıyla çalışıyormuş.

Ayrıca PIC'i nereye yerleştireceğimi de bilmiyorum açıkcası hocam..
KIT'in üzerinde PIC sığacak kadar yer yok..
Breadboard kullanmam mı gerekiyor ?

NoBody Can Stop Me!!!!!

t2

PIC16F876,  Yeşil olan ZIF sokete sığmıyor mu? 
Kolu kaldırıp takılır. Sonra indirip sıkıştırmış oluruz. Programlama bitince yeniden kolu kaldırıp çıkartırız.

http://m.youtube.com/watch?v=b8XAFpT3hh0

ozmo18

Alıntı yapılan: wtrk - 15 Temmuz 2015, 22:59:06
Arkadaşlar herkese merhaba..

PIC16F876 mikrodenetleyicisine elimdeki hex kodu yüklemem gerekiyor..

Daha önce hiç uğraşmadım ve bilmiyorum, ancak kodu gönderen arkadaş ( kodu yüklerken osilatör XT,  Sigortalardan pwr açık diğerleri kapalı. )
Notunu yazmış..

Aşağıdaki yükleyiciyi de aldım..
Bilen bir arkadaş nerede ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olursa sevinirim..

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Burada ki resimde görülen programlayıcı K150 ve bu PICKIT2 klonu değildir kendi yazılımıyla MicroBrn ile  hex'i atarsınız. Programda PIC'i seçtiğiniz zaman sağ tarafta ki pencerede PIC'i zif sokete nasıl yerlestirmeniz gerektiğini gösterecektir.
TEŞEKKÜR EDERİM...

wtrk

Alıntı yapılan: t2 - 16 Temmuz 2015, 00:36:04
PIC16F876,  Yeşil olan ZIF sokete sığmıyor mu? 
Kolu kaldırıp takılır. Sonra indirip sıkıştırmış oluruz. Programlama bitince yeniden kolu kaldırıp çıkartırız.

http://m.youtube.com/watch?v=b8XAFpT3hh0

Zif soketin 4-12-4 olmak üzere 3 kısımdan oluşan bir yapısı var ustam.
pic sığmaz diye düşünmüştüm ancak zif soketin arasındaki ayıracın arasına giriyor.Muhtemelen olacaktır..
Bahaettiğim enable -disable işlemleri uygulama üzerinde hex atmadan yapacağız galiba değil mi ??

Alıntı yapılan: ozmo18 - 16 Temmuz 2015, 01:22:00

Burada ki resimde görülen programlayıcı K150 ve bu PICKIT2 klonu değildir kendi yazılımıyla (DIY K150)  hex'i atarsınız. Programda PIC'i seçtiğiniz zaman sağ tarafta ki pencerede PIC'i zif sokete nasıl yerlestirmeniz gerektiğini gösterecektir.

Bunu gördüğüm yerdeki arkadaş yanlış yazmış olabilir ustam o zaman. Yazılım olarakta PICKIT 2 nin yazılımını paylaşmış..
Teşekkür ederim verdiğin bilgi için..
NoBody Can Stop Me!!!!!

ozmo18

TEŞEKKÜR EDERİM...

wtrk

Alıntı yapılan: ozmo18 - 16 Temmuz 2015, 03:56:40
K150 ile kullanmanız gereken program ve driver : http://buyhere22.com/components/k150/

Teşekkür ederim ustam.
Daha önce kullandınız mı??
( kodu yüklerken osilatör XT,  Sigortalardan pwr açık diğerleri kapalı. )
bu işlemi nasıl yapacağım acaba, bilginiz varsa yardımcı olabilirmisiniz ??
Teşekkürler..
NoBody Can Stop Me!!!!!

ozmo18

Büyük ihtimalle hex içinde ayarlanmıştır, bunu program penceresinde (sağ alt bölümden pic'i secip hex dosyasını import ettikten sonra) alt bölümde bulunan fuses butonuna tıklayarak açılan pencerede kontrol edebilirsiniz. Eğer değişiklik yapmanız gerekirse yine bu bölümde yapabilirsiniz
TEŞEKKÜR EDERİM...

wtrk

Alıntı yapılan: ozmo18 - 16 Temmuz 2015, 15:31:52
Büyük ihtimalle hex içinde ayarlanmıştır, bunu program penceresinde (sağ alt bölümden pic'i secip hex dosyasını import ettikten sonra) alt bölümde bulunan fuses butonuna tıklayarak açılan pencerede kontrol edebilirsiniz. Eğer değişiklik yapmanız gerekirse yine bu bölümde yapabilirsiniz

Teşekkür ederim ustam. Deneyip sorun olursa tekrar buradan sorarım..
NoBody Can Stop Me!!!!!

Recep METE

printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

wtrk

NoBody Can Stop Me!!!!!