Ultrasonic Pet Repeller

Başlatan TA7R, 16 Temmuz 2015, 20:16:08

TA7R

Arkadaşlar merhaba , eski evimiz için bir kaç tane fare kovucu lazım , ekdeki devre internette yaygın ve malzemeleri bulunabilir bir devre , yapan deneyen veya önerisi olan var mı ?

Cemre.

Hocam konu hakkında fikrim yok ancak kare dalga üretmek için bu kadar çok elemana gerek var mı gerçekten?
Yazılımsal veya donanımsal pwm ile olmaz mı bu iş?

12F serisi bir PIC veya Attiny45 vb. bir uC ile çözülür gibi?

TA7R

@huseyin67 hocam , teşekkür ederim.Benim hiç bir fikrim yok , daha sade şemalar buldum ancak bundaki frekansın değiştiriliyor olabilmesi ayrıca bir üniversite de tez olarak yapılmış olması cezbetti . Bayramınızı kutlarım selamlarımla ...

Cemre.

Hocam bu yetenekleri mikroislemciyle de rahatlikla yapabilirsiniz. Buradaki malzemelerin temini konusunda sıkıntı yoksa ve uğraşmak istemiyorsanız tabi ki bu da tercih edilebilir size kalmış. Devrenin mantığı benim yorumlayabildigim kadarıyla 30-40kHz bandında ses dalgaları üretmek. Insan kulağının duyamayacagi bir frekans. Umarım işinizi görür.

Melih1802

Devrenin iyi tarafa yazılım gerekmediginden ayar kısmı çok hızlı tamamlanabilir.

Cemre.

Hocam bilimsel bir bilgiye sahip değilim ancak bu konuda daha önce okuduğum biryerlerde, frekansın uzun süre sabit kalması hayvanın bu frekanstaki seslerden artık rahatsız olmamasına neden oluyormuş. Bir nevi bağışıklık kazanıyor. Bu nedenle bu tür cihazlarda frekansın değişken olduğunu okumuştum. Bir araştırın isterseniz.

ferit06

O devrenin en zor kısmı 4017 li kısım. 5 adet potun neye göre ayarlanacağına ilişkin bir şey yok. O potlar sırası ile frekansı değiştirecek ancak hangi frekanslarda çalışacak? Eğer o biliniyor ise yukarıda belirtildiği gibi bir PIC ile kolayca yapılabilir ve frekans değişimi(ve süreleri) yazılımsal olarak yapılabilir.

Cemre.

Alıntı yapılan: ferit06 - 23 Temmuz 2015, 16:07:34
O devrenin en zor kısmı 4017 li kısım. 5 adet potun neye göre ayarlanacağına ilişkin bir şey yok. O potlar sırası ile frekansı değiştirecek ancak hangi frekanslarda çalışacak? Eğer o biliniyor ise yukarıda belirtildiği gibi bir PIC ile kolayca yapılabilir ve frekans değişimini yazılımsal olarak yapılabilir.

Hocam 555 çıkışının 60-80kHz aralığında olduğu belirtilmiş. Buna göre rastgele değerler seçilemez mi?

ferit06

555 hesabına göre devre 30 Khz ile 100 KHz arasında çalışabiliyor. Ancak fareleri etkileyecek frekanslar ve bu frekanslardaki sinyal süreleri ne olacak? Devreye göre CA3130 un belirlediği sabit sürelerde frekans değişimi oluyor. Bunun da değişik olması daha etkili olabilir mi? Ticari bir fare kovucu da 21, 23, 25, 28, 33, 40 Khz frekansları kullanılmış. Bunları fareleri etkilemesi için sırası da önemli olabilir.

ete

Devrenin en zor kısmı bana kalırsa özel hoparlör yada piezo hoparlör. Pek çok kişi aynı yanılgıya düşerek piyasadaki tweeter ların bu iş için kullanılabileceğini düşünerek önüne çıkan ilk tweeter'ı alıp deneme yapıyor. Sonuç hüsran tabiiki.
20Khz in üzerindeki sesleri insan kulağı duyamayacağına göre ürettiğiniz frekansı bu şekilde alınmış bir tweeter'a bağladığınız zaman teorik olarak hiç bir ses duymamanız gerekir. Ancak bağlayın ve görün yada duyun. Durum hiçde öyle düşünüldüğü gibi değil maalesef.
Hemen hemen piyasadaki bütün kalburüstü piezo tweeter ları denedim ve gördümki verilen kriterlere uyabilen tweeter piyasada yok maalesef.
Hemen hepsi cızırtı şeklinde duyulmaması gereken sesleri duyuruyor maalesef. Sonra Ebay'ı araştırınca bu iş için özel üretilmiş hoparlörler olduğunu gördüm ve bir tane aldım.Onlarda tweeter ama bu iş için özel üretilmişler. Sonuç gerçekten şaşırtıcı. Tık yok. Ses falan duymuyorsunuz cızırtıda duymuyorsunuz. O zaman fark anlaşılıyor. Sonuç olarak işin Hp kısmını çözmeden bir devre falan yapmayın bence.
Bu işi mikrodenetleyici ile fazla eleman kullanmadan basitçe yapmak mümkün. HPWM çıkışı olan bir pic alıp istenilen frekans aralığında bir yandan frekansı yavaş yavaş değiştirirken bir yandan da duty değerini %20-80 arasında değiştirmek değişken frekans elde etmenin en güzel şekli oluyor.

Ete

Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

TA7R

@ Ete hocam , bu gün devrenin montajını bitirdim. Aynen yazdığınız gibi karşıma çıkan ilk piezo tweeter den sipariş vermiştim , olmadı çalışmadı dahası bd139 ve 140 lar aşırı ısındı ... NE555 in çıkışından bağlayarak cd4013 ün 12 ve 13 pin çıkışlarında devam eden kare dalgalarda yukarı ve aşağı uzantılar oluyor , kare dalganın köşesi bozuk. Ayarlar ile uğraşamadım ama merak ettim bunu trimpotlarla düzeltme imkanım varmıdır yoksa bir montaj hatası mı yaptım diye ...
Ben de Ebay ve aliexpreste epeyce baktım sonradan ama bulamadım desem yalan olmayacak , ingiliz ve amerikanların elinde var ateş pahası ,şu iki üründe yoğunlaştım ;
http://www.aliexpress.com/item/10PCS-41MM-Ultrasonic-speaker-water-proof-with-mounting-holes-free-shipping/32390462451.html
http://www.aliexpress.com/item/BELLA-Ultrasonic-repellent-high-power-ultrasonic-pest-repeller-ultrasonic-transmitter-Speaker-diameter-51mm-20pcs-lot/1618525394.html

Bunlardan birini tavsiye edermisiniz ? Kendinize aldığınız ürün aklınızda mıdır?
Bir de yarın nasip olursa eski telefonların ahisesindeki hp leri denemeyi düşünüyordum.
Teşekkür ederim , selam ve saygılarla ...

ete

Aradan zaman geçti nereden aldığımı hatırlamıyorum. Aslında iki farklı proje yapmıştım. Birisinde projeyi yaptığım kişi kendisi aldı Honkong dan aldığını söylemiş idi.
Diğerinde kendim Ebay'dan aldım ama adres aklımda değil. Benzer aramayı yaptım ama genelde hazır cihazlar karşıma çıkıyor.
Buldukların bence uygun gözüküyor. Denemek lazım. Adetli alma sakın.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

TA7R

Anladım hocam, çok teşekkür ederim.

RaMu

Alıntı yapılan: TA7R - 17 Temmuz 2015, 00:49:21
... ayrıca bir üniversite de tez olarak yapılmış olması cezbetti ...
Ne üniversite tezleri var ...
buna güvenerek hiç yaldanmamanız faydalı olur.

Hoparlör vs. ayarladıktan sonra
mcu ile yapmak istersen, burada beraberce programı yazmaya yardım ederim.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

TA7R

@RaMu hocam , çok teşekkürler . Şu an için öncelikli hedefim bu devreyi çalıştırıp "operasyon bölgesine" yerleştirebilmek. Mikro işlemci programlamak teknik olarak beni epeyce aşıyor. Programlayıp paylaşanlara dua etmek dışında elimden bir şey gelmiyor. İyi çalışmalar dilerim .