Ynt: stm32f103vet6 ve usb hid sorusu

Başlatan Karamel, 31 Temmuz 2015, 02:12:42

Karamel

merhaba. kisin cin den aldigim microcontrollerlari pcb dip adapter e lehimleyip deneyler yapmaya basladim. stm32f103vet6 microcontroller u programlayabiliyorum ve led blink yapabiliyorum. mikroc nin usb library si ile usb baglantimi kontrol edebilmek icin deney yapayim dedim ama ne yaptiysam usb modulunu calistiramadim. windows tarafinda hic tepki yok. microcontroller tarafinda program calisiyor. clock ayarlarini asagidaki gibi yaptim. (usb module 48mhz)

usb micro b (telefon larin usb kablosu) kablosu ile deney yapmaya calisiyorum. usb micro b yide adapter e lehimledim. avo metre ile test yaptim. hepsi okay gibi. ayrica microcontroller ile arasindaki baglantilarinda duzgun oldugunu dusunuyorum. DM.DP ve GND lerini bagladim.

nerede yanlis yaptik anlayamadim.   :-\

deney yaptigim program:
http://dosya.co/71svmv551zaq/HID_Read_Write_Polling.rar.html

mesaj birleştirme:: 31 Temmuz 2015, 02:14:17

bu arada microcontrollerin ve usb microb connectoru duzgun lehimleyebildigimi dusunuyorum. usb microscope um ile butun pinleri inceledim. everything looks like good.  :-\

Klein

Cihazı USB konnektörüne takınca hiç tepki vermiyorsa,  bağlantıyı başlatmak için gereken 1K5 PULLUP yoktur.
Eğer Aygıt USB'ye takılınca windows bir aygıt algılıyor, fakat aygıtı tanımlayamıyorsa sorunun biraz daha karışık olabilir.
Bazı STM32 modellerinde  dahili PULLUP var. Bağlantıyı başlatmak için açman gerek.
Bazı STM32 modellerinde dahili direnç yok.
1- DP ucundan VCC'ye (3V3) 1K5 PULLUP direnci bağlarsın.  Aygıt takılır takılmaz bağlantı isteği bildirilir.
2- DP ucundan MCU'nun bir pinine 1K5 direnç takarsın,  pini H yaptığında bağlantı isteği bildirilir.

Karamel

hocam 1.2 k ohm vardi. bunu bagladim ve calisti. system ile baglanti kurdu ve veri gonderip alabiliyor.

hocam icersinde pull up olmayip. pull up icin pin harcamak bana hic mantikli gelmedi. yani icersinde bir register olmali ve bu tegisterin bir bitini degistirip. baginti kurabilmeliyiz? simdi reference manual i talan etmeye basladim.

Klein

Hepsinde yok.  Hatırladığım kadarıyla F103 serisinde yok. Pin harcamak istemiyrsan, doğrudan VCC'ye bağlayabilirsin.