7805 in turevi regulator entegresi

Başlatan Karamel, 05 Ağustos 2015, 12:47:41

Karamel

merhaba. ethernet deneyleri yaparken breadboard taki power circuit in cok isindigini farkettim. sorun enc28j60 in normal calismada yaklasik 300mA gibi bir degerle calismasiymis. asagidaki power circuit in 7805 ve lm1117 - 3.3v olanindan kullaniyorum. anladigim kadari ile once 5v a sonrada 5v tan 3.3v a dustugunden. 7805 e fazla yuk dusuyor.

yine anladigim kadariyla dpack 7805 ler max 500mA  current verebiliyorlarmis? eger durum boyle ise. tezim dogru cikiyor. 7805 i yerinden sokup. one by one sekilde yerine 1a yada daha fazla current verebilen bir regulator entegresi takabilirmiyim? hangi model entegreler 7805 ile pin to pin uyusuyorlar?

http://www.seeedstudio.com/depot/5V33V-Breadboard-Power-Supply-p-566.html

sadogan

Karamel bu isinmaya engel olmaz.
Isınmanın nedeni regulator üzerinde harcanan güç.
Bu konu çokca konuşuldu.
Seri regulator üzerinde harcanan güç( giriş gerilimi-çıkış gerilimi)*I  seri regülatör değiştirmen bu sonucu değiştirmez.
Ancak stepdown regülator kullanmam gerekecek.
Lm2575 TSP5420 mc34063 gibi bir modeleri incele.
(Bu arada lys ye girdin diye hatırlıyorum sonuç ne oldu?)

Kabil ATICI

1117-3v3 girişini neden 7805'den sonra alıyorsun. Girişten al. Araya 7805 sokmadan...

DPACK içinde DPACK2 (bazı yerlerde D2PACK olarak geçiyor) kullanabilirsin. Normal boyutlu 7805'in SMD vesiyonu.
ambar7

Karamel

Hocam Dokuz eylul universitesi elektrik elektronik muhendisligini(ingilizce) kazandim. Sanirim daha once siz yada baska bir hocam daha sormustu ne oldu diye. Ben nazar a cok inandigimdan isi bitirmeden o is hakkinda aciklama yapmamaya ozen gosteriyorum. Bu konulari eylulde okula baslayinca konusmak istedigimden foruma hic yazmadim ama madem yazdik. Hocalarimin uzerimde cok emegi oldugunu dusunerek. Butun hocalarima cok tesekkur ediyorum. ::) Bana verdikleri haklarinida helal etmelerini istiyorum ::) lise birin sonunda ben elektronik muhendisi olacagim. Elektronik devreler yapip. Programlar yapacagim. Insanlarin hayatlarini kolaylastiracagim dediydim. Kapidan iceri adimimizi attik. Insallah vatana millete hayirli isler yapabilirim..... ::)

magic_gun

tebrikler , hayırlısı olsun :)))
bu arada sadogan' ın dedigi gibi seri regulatorlerde (vin-vout)*i=ısınma olur stepdown kesin cozum
hayal etmeden basaramazsınız www.atariturkiye.com

Mucit23

Alıntı yapılan: Karamel - 05 Ağustos 2015, 16:18:49
Hocam Dokuz eylul universitesi elektrik elektronik muhendisligini(ingilizce) kazandim. Sanirim daha once siz yada baska bir hocam daha sormustu ne oldu diye. Ben nazar a cok inandigimdan isi bitirmeden o is hakkinda aciklama yapmamaya ozen gosteriyorum. Bu konulari eylulde okula baslayinca konusmak istedigimden foruma hic yazmadim ama madem yazdik. Hocalarimin uzerimde cok emegi oldugunu dusunerek. Butun hocalarima cok tesekkur ediyorum. ::) Bana verdikleri haklarinida helal etmelerini istiyorum ::) lise birin sonunda ben elektronik muhendisi olacagim. Elektronik devreler yapip. Programlar yapacagim. Insanlarin hayatlarini kolaylastiracagim dediydim. Kapidan iceri adimimizi attik. Insallah vatana millete hayirli isler yapabilirim..... ::)

Hayırlı olsun. Senin adına sevindim. Okula kaydını yaptıysan iş bitmiştir:) Gerisini düşünmene gerek yok :)
Aynı duyguları bende yaşamıştım. Umarım bol bol kendini geliştirirsin.

OG

@Karamel hayırlı olsun.
Hedef ve Sistemli Çalışma şiarın olsun.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mistek

@Karamel Bir meslektaş daha aramıza katılıyor demek ki. Hayırlı uğurlu olsun.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

mufitsozen

Alıntı yapılan: Karamel - 05 Ağustos 2015, 16:18:49

Tebrikler,

Nasip olursa Izmirde gorusuruz artik.

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

Gökhan BEKEN

Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

RaMu

@Karamel  Çok güzel olmuş, iyi tercih, hayırlı olsun.
özellikle @mufitsozen hocamızın olduğu şehirde olman avantajına olmuş bence.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

sadogan

Tebrikler, bu azim ve sevgi ile çok başarılı olacağına inanıyorum allah yolunu açık etsin.

tekosis

Bir çok kişinin olmak istediği yaşta ve yerdesin. Eminim kıymetini bileceksin hayırlı uğurlu olsun...
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.