mekanik motorlarda dönüş yönü

Başlatan sinus, 08 Ağustos 2015, 21:22:06

sinus

dizel bir motoru düşünürsek, dönüş yönünü marş motoru mu belirler? yoksa mekanik bir kurala göre mi?

diğer bir konuda marş basıldıktan sonra, marş dişlisi volandan ayrılıyormuş.
peki bu dişli nasıl oluyor da tekrar volan dişlisini tutturabiliyor?
yani ileri geri yaparken arada sıkışma ihtimali yok mu?

z

İleri geri hareket eden dişlinin ucu keskin kenarlı değildir. Yuvarlak hatlara sahiptir. Deliği buldumu cuk geçer.

https://www.youtube.com/watch?v=BTEfj_UqAV0
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

drozk

Bir de bendix dişli sistemi var. bkz: google

PLR

Alıntı yapılan: mustafayilmaz - 08 Ağustos 2015, 21:22:06
dizel bir motoru düşünürsek, dönüş yönünü marş motoru mu belirler? yoksa mekanik bir kurala göre mi?

Motorlar tek yönlüdür.Ama belki benim bilmediğim özel çift yönlü motorlar vardır.Yani sonuçta motordaki krank milinin konumuna göre sipoplar hareket ediyor normal motorlar sırf bu yüzden bile ters dönemez.

Alıntı yapılan: mustafayilmaz - 08 Ağustos 2015, 21:22:06
diğer bir konuda marş basıldıktan sonra, marş dişlisi volandan ayrılıyormuş.
peki bu dişli nasıl oluyor da tekrar volan dişlisini tutturabiliyor?
Dediğiniz gibi marş motoru marş bırakıldığında volantdan ayrılır.Ve volant dönerken marş dişlisi ayrı durur.Eğer motor çalışırken marşa basarsanız carlama sesi duyarsınız yani marş dişlisi valant hareket ederken volanla uyum sağlayamaz.Kolay kolayda cuk diye girmez.
Siz motor volant sabit dururken marşa basarsınız.Yani ilk önce marş dişlisi ve volant oturur sonra marş motoru döner.

Mucit23

Dizel Motor ters yöndede çalışabilir. Fakat Egzoz ve Hava girişi ters olacaktır. Yani egzozdan temiz hava emip, hava girişinden egzoz gazını atacaktır.
Fakat yeni nesil elektronik beyinli motorlar için söylemiyorum bunu. Eski tip düz pompalı dizel motorlar için.

Ben tek silindir dizel bir motorun ters yönde çalıştığına şahit oldum.

drozk

Eskiden dizel motorlu kamyonlar rampada zorlanınca motor tersine dönermiş. Bu nedenle kazalar olurmuş. Büyüklerimiz anlatırlardı ben onların yalancısıyım.

Klein

Alıntı yapılan: Mucit23 - 09 Ağustos 2015, 00:30:39
Dizel Motor ters yöndede çalışabilir. Fakat Egzoz ve Hava girişi ters olacaktır. Yani egzozdan temiz hava emip, hava girişinden egzoz gazını atacaktır.
Fakat yeni nesil elektronik beyinli motorlar için söylemiyorum bunu. Eski tip düz pompalı dizel motorlar için.

Dizekl motorları çok tanımadığım için soruyorum.
Eski tip motorların sübap zamanlaması Trigger kayışı veya zincir ile sağlanmıyor mu?  Sübap zamanlaması  nasıl?
Eğer sübap zamanlaması benzinlilerdeki gibi kam mili tarafından kontrol ediliyorsa,
kam milinin açısında herhangi bir değişiklik olmadığı sürece , egzoz ve emme zamanlamasının değişeceği fikri bana pek mantıklı gelmedi.

OG

Dizelde emme subabı mı mazot enjektoru mu...

mesaj birleştirme:: 09 Ağustos 2015, 01:51:37

Hava emmeyi unuttuk tabi.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Mucit23

Alıntı yapılan: Klein - 09 Ağustos 2015, 01:23:35
Dizekl motorları çok tanımadığım için soruyorum.
Eski tip motorların sübap zamanlaması Trigger kayışı veya zincir ile sağlanmıyor mu?  Sübap zamanlaması  nasıl?
Eğer sübap zamanlaması benzinlilerdeki gibi kam mili tarafından kontrol ediliyorsa,
kam milinin açısında herhangi bir değişiklik olmadığı sürece , egzoz ve emme zamanlamasının değişeceği fikri bana pek mantıklı gelmedi.

Dizelde yakıt emme diye birşey yok hocam. Yakıt piston üst ölü noktadayken doğrudan doğrudan enjektör ile yanma odasına aktarılıyor. Benim bahsettiğim motorda Trigger kayışı veya ekstantirik zinciri yok. Ekstantirik mili krank milinin yanında, iticiler vasıtasıyla supalar açılıp kapanıyor. Kam milinin açısında herhangi bir değişiklik olmuyor sadece emme sıkıştırma ateşleme ve egzoz tamamiyle tersine dönüyor.

Motor ters dönerse sıralama aşağıdaki gibi olur
1. Aşama Egzoz,  Burada Egzoz manifoltundan temiz hava çekilir
2. Aşama Ateşeleme, Ters dönerse burada Sıkıştırma yapılır
3. Aşama Sıkıştırma, Aynı şekilde ters dönerse Ateşleme yapılır.
4. Aşama Emme, Buradada egzoz gazı dışarı attılır. Emme manifoltu açık olancağından emme manifoltundan egzoz gazı atılır.

Benzinli motorda zaten ters çalışmaz çünkü emme manifoltundan hava ile birlikte çekilir.

Ters çalıştırmada motor eskide olsa etkileyecek tek şey yağlamadır. Çünkü genellikle dişli tipi pompalar kullanılıyor bu pompalarda ters çalışınca yağlamayı yapmaz. Sonuç olarak motor kitler bir süre sonra.

Benim bu olayı gördüğüm motor Lombardini marka 12bg güce sahip dizel bir motor.
http://service.lombardinigroup.it/documents/Manuali%20Officina/English/Work%20Shop%20Manual%20GR%203_4%20matr%201-5302-556.pdf
Çapalama makinelerinde bahçe traktörlerinde felan çok sık kullanılıyor. Motor düşük devirli. (Max3000RPM) Sıkıştırma oranı çok yüksek. Önünde koskaca bir volan var. Motoru durdurmak için Yanda mandal var, Yakıtı kesiyor.

Motor normal olarak çalışırken yandaki yakıt kesme mandalını çevirip motoru durduruyorsunuz. Motor tam anlamıyla hareketini durduracakken yakıt kesme mandalı tekrardan açıldığında ağır volanın etkisiyle ters yönde hareket edip ateşleme yapıp çalışmaya başlayabiliyor. Yakıtı kesince yine duruyor.

Tasarım hatası işte ne olacak :D Hemde italyan malı. Uzun süre çalışsa ciddi zarar görür motor.

PLR

Alıntı yapılan: Mucit23 - 09 Ağustos 2015, 00:30:39

Hocam dizel motorlar yakıtı sıkıştırarak yakan bir sisteme sahiptir.Ve yakıtı ne zaman sıkıştırması ve ne zaman yakılan yakıtı dışarı atmasının gerektiğini krankla orantılı olan eksantirik milinin konumuna göre algılar.Yani ters döndürüldüğünde piston yukarıya çıkarken yani yakıtın sıkıştırılması gerektiği anda hava giriş pistonu açık olacağından yakıt sıkıştırılamadan hava girişinden dışarı atılacaktır.Ki bunu mezat püskürtücünün ters yönde düzgün çalıştığını varsayarak söylüyorum ki bu konuda fazla bilgiye sahip değilim ama onunda mantıklı çalışmayacağını düşünüyorum.
Dediğim gibi ters çalıştığında farklı davranışlarla çalışmaya imkan sağlayan motorlar belki mevcuttur ama ben hiç görmedim.Mesala en çok bilinen pamcar ve lombardin (Lombardini) tek silindirli motorları ters çalışmaz.
Köydeki evin önünde lombardin taktak var küçükken ne tarafa çekeceğimi bilmediğim için çok ipi ters dolayıp denedim olmadı hocam :)