Güç kaynağı şeması

Başlatan ilkser, 20 Haziran 2005, 10:42:56

ilkser

Arkadaşlar elimde 32V 10A veren bir trafo var.bu trafoya uygun şema arıyorum.bulduğum birçok şemayı denedim ama hepsinde hüsranla karşılaştım.hangi şemayı denesem,şemadaki parçaların çoğunu yaktım.
yardımlarınızı bekliyorum.....
Uçmak,düşmeyi göze almaktır....

z

Çok kapalı bu soruya verilecek en basit cevap 15A 100V Köprü ve 10 milifarad 63V kapasiteden olacak tam dalga doğrultucu olacaktır.

Sen bu devrenin arkasına da bir şeyler istiyorsun ancak ne istediğini yazmamışsın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

otm

hocam bordda bu konuyla ilgili bir aratma yap.birçok bilgi link ve şema var.

ilkser

Bunalmış hocam bahsettiğiniz doğrultmayı yapmıştım.ama benim istediğim regüle yapmak. yada sabit 12 V almak.tabi ben denemelerimde bunu yapabilmiş değilim....

z

İşte bu dertli iş.

Olmayacak iş değil de 10A 12V u 32 Volt trafodan elde etmek sorunlu.

Çalışan hazır devre şemalarına yönel derim. Eğer bu işi analog tip regülatörlerle yapacaksan güç transistörlerini büyük soğutucu yüzeylerle hatta fanla soğutman gerekecek.

Anahtarlamalı regülatörler senin bu amacın için ideal.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

X-Fi

dostum benim elimde bi devre var 12V 10A regulesi ve kısadevre koruması da var ancak ben buna 20V ac uyguluyorum gayet güzel çalışıyo istersen şemayı yolarım ama  32V a  bagladıgında yanma ihtimali yüksek güç transistörlerini çiftlersen belki çalışır

hem o zaman daha fazla akım çakersin ;)
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

ilkser

Bunalmış hocam ben bulabildiğim çalışan şemaları denedim.fakat bahsettiğim gibi parçaların çoğunu yaktım.soğutucu problemim olmadı,bulabildiğim en iyi soğutucuyu kullandım.bence voltajın ve akımın fazla olması sorun yaratıyor.Anahtarlamalı regüleyi henüz denemiş değilim...

X-fi dostum şemayı gönderirsen inceleyip kurarım.bakalım senin göndereceğin şema benim trafoya dayanabilecekmi ;)

mp3dragon

arkadaşım

tek transistörle böyle bir lineer regülatör yapman zor şöyle ki,

32 v AC ~ = 32*1.25=40 v DC eder

Vfark= 40-12=28 (emitör - kollektör arası)

W(transistörde harcanan) = 28 v x 10 A = 280 watt

piyasadaki en baba soğutucu ile fan kullanarak 2n3773 tipi transistörde 50 Watt güç harcatırsın ki zaten trafon şu anda iptal olmuş durumda (10x32=320 watt)

en mantıklısı switch mode kullanmak (tl494 ve yüksek frekans trafosu) ama bunun maliyeti 12 volt 250 watt yeni bir trafodan pahalıya malolur. (bu durumda bile 2 den fazla transistör kullanman devrenin selameti açısından faydalı olur)
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

dombilik

sizin istediğiniz voltaj aralığında...bir bakın isterseniz..
power supply
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

aster

Erkan Gench

Aster hocam devre gerçekten güzel birşeymiş benim işime yarar ama arkadaşa uymaz sanırım çünkü regülator üzerinden düşen gerilim aynen mosfet üzerinde de düşüyor bu durumda yukarıda bahsi geçen mahzurlar geçerliliğini korumuş oluyor.

bu işin tek çıkar yolu switch mode. lineer olarak 32 V AC'den 12 volt elde etmek hiçte verimli bir iş değil.
Zorluklar, zamanında yapmamız gerekip de yapmadığımız kolay şeylerin birikmesiyle oluşur. Henry Ford ----------- Ya Rabbi Filistin'deki ve dünyanın her tarafındaki Müslüman kardeşlerime yardım et.

ilkser

Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkür ederim. Aslında şöyle bir durum var.Benim trafomun üstünde 24V olduğu yazıyor fakat benim yaptığım bir köprü doğrultmada çıkan voltaj 32 V.Ben çalışan ve giriş gerilim voltajı  15-18 volt arasında olan bir regülede bu trafoyu denedim.devredeki diodların ve 2N3055 transistörlerin aşırı ısınması işi bozdu. 2N3055 transistörü 2 adete çıkarttım.transistörler kurtuldu.ama diodlardaki ısınma hala vardı.bilenler vardır oto elektriğinde kullanılan piyasa tabiriyle ÇAKMA DİOD denilen bir diod buldum.bu diodlar anod veya katod şaseli bulunuyor.alüminyum soğutucuyla bu diodları kullandım.sonuç olarak önce devredeki yollardan birisini yaktı sonra devrede kullanılan BD 827 transistör patladı.ondan sonrada 4700 mf 50 volt kondansatör fazla dolumdan dolayı patladı. aslında benim sonrunum BD 827 denilebilir. bu transistörün datasheetini internetten aradım bulamadım.transistörün voltaj değerlerini öğrendikten sonra daha güçlü bir transistör kullanacaktım. tabi bemim deneme yaptığım baskı devre haliyle kullanılmaz hale geldi.sorun değil yenisi yapılır.umarım durum biraz daha anlaşılmıştır.. kolay gelsin..

aster

Peki sadece bir düşünce,
ilk sekonder gerilimini düşürmek için kıyıcı (triyak) kullansak
bununla beraber çıkan gerilim daha sonra regüle etsek
bu 2 li beraber ahenkli çalışsa olurmu?

mp3dragon

eğer devre parazite hassas değilse olabilir ama triyak regülasyonu olumsuz yönde etkiliyor ve anahtarlama gürültüsü oluşturuyor. ( böyle bir devre denemiştim)
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.