Kulucka Makinasi Kontrol Karti Devresi Icin yardim

Başlatan eml581, 12 Ağustos 2015, 09:24:54

eml581

https://youtu.be/qk1uQD2smpk
Arkadaslar su linkteki gibi bir devre lazim bana kulucka makinasinda kullanicam ama pic bilgim yok uzun zamandir ugrasamiyorum yarfimvi olucak abilerim varmi Tesekkurler

sayangku

fatefate420

Devre sağlıklı çalışmakta bende yaptım çalışıyor
almak mı istiyorsun yapmak mı istiyorsun orasını anlamadım
almak istiyorsan lcd hariç malzemelerini yollayabilirim smd olarak yapmıştım ben toplamasını sen yaparsın artık

LukeSkywalker

Merakımı afbuyurun, daha önce hiç bu tarz işlerin içerisinde olmadım, hayatımda doğru düzgün köy de görmedim tavuk yetiştiren de. 
Kuluçka makinasına konulacak yumurtalar nasıl seçiliyor?  Horoz tavuğu dölledi diyelim. Bu yumurta döllenmemiş yumurtayla nasıl ayırt ediliyor?

ilhan_mkp

hocam ayırt ettikleini sanmıyorum. köyde büyüdüm horozlar işi çok sağlama alıyor diyelim.

kutahyaspor

makineyi çalıştırdıktan birkaç gün sonra, kuvvetli ışık altında nokta şeklinde görüldüğünü söylemişti bu işi yapan bir arkadaşım. 1-2 gün mü demişti bir hafta mı hatırlamıyorum.

Mucit23

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 12 Ağustos 2015, 19:41:08
Merakımı afbuyurun, daha önce hiç bu tarz işlerin içerisinde olmadım, hayatımda doğru düzgün köy de görmedim tavuk yetiştiren de. 
Kuluçka makinasına konulacak yumurtalar nasıl seçiliyor?  Horoz tavuğu dölledi diyelim. Bu yumurta döllenmemiş yumurtayla nasıl ayırt ediliyor?

Döllenmiş yumurtanın sarısı üzerinde hafiften beyaz bir leke bulunur. Yumurta kırıldığı zaman bu leke gözle görülebilir.

Makine içerisinde 1 hafta kaldıktan sonra kan damarları vs seçilebilir halde kuvvetli ışık altından görülebilir. Telefonun flaş ışığı bu iş için çok iyi.

z

Tavukların serbestçe yaşadığı doğal ortamlarda yumurta seçmeye gerek yok. Yumurtaların hepsi kullanılabilir.

Çocukluğumuzda bazı tavuklarımız gurka yatardı. O zaman diğer tavukların yumurtalarını da bu tavuğun folluğuna yerleştirirken yumurta seçmezdik.

Evet horozlar işini iyi yapıyorlardı.

Babam tavuğun altındaki yumurtaları ara ara lambaya tutar içinde civciv gelişip gelişmediğine bakardı. Eğer civciv yoksa yada ölmüşse o yumurtayı atardık.

Küçük bir kutuya minik delik delip içine de lamba konduğunda bu düzenek güzel bir yumurta kontrol aleti oluyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

kutahyaspor

Alıntı yapılan: Mucit23 - 12 Ağustos 2015, 22:21:28
Makine içerisinde 1 hafta kaldıktan sonra kan damarları vs seçilebilir halde kuvvetli ışık altından görülebilir. Telefonun flaş ışığı bu iş için çok iyi.

şimdi hatırladım, arkadaşım nokta değil, damar şeklinde göründüğünü söylemişti. aynen söylediğiniz gibi.

fatefate420

Ben bu sistemi yumurta icin degilde hidroponik arpa yetistirme için kullanmistim gayette basarili sonuc elde ettim

eml581

Alıntı yapılan: fatefate420 - 12 Ağustos 2015, 18:14:37

Devre sağlıklı çalışmakta bende yaptım çalışıyor
almak mı istiyorsun yapmak mı istiyorsun orasını anlamadım
almak istiyorsan lcd hariç malzemelerini yollayabilirim smd olarak yapmıştım ben toplamasını sen yaparsın artık

Hocam fiyat makul olursa almak isterim sonucta ogrenciyiz ozelden msj atabilirseniz sevinirim

mesaj birleştirme:: 13 Ağustos 2015, 07:31:51

Alıntı yapılan: sayangku - 12 Ağustos 2015, 13:33:13
bu  devrenin aynısı sanırım bu sitede bir bak incele istersen
https://320volt.com/iki-sensorlu-kulucka-makinesi-pic16f877-sht11-ds18b20-ds1302/

Evet hocam bu devre guzel ama kullanan sensor cok pahali sht 11 bu sensor yerine baska sensor kullanabilirmiyim

LukeSkywalker

dht11 var. O da güzel nem ve sıcaklık bilgisi üretiyor, oldukça ucuz.

eml581

Biliyorum hocam onu iste dht11 kullansam bu devrede sikinti olmaz dimi farkedermi diye kararsiz kaldim

LukeSkywalker