Priz ile Transformatör Arasında Güvenli Şekilde Bağlantıyı Nasıl Sağlarım ?

Başlatan ImLeGenD, 13 Ağustos 2015, 17:23:47

ImLeGenD

Alıntı yapılan: asma - 14 Ağustos 2015, 14:12:08
Trafonun orta ucu GND veya toprak değil , kaynak potansiyelinin ortasıdır.
Açık şemada trafo sekonderi iki uçludur ve trafodan devreye başka bağlantı gerekmiyor.
Şemadaki toprak sembolü şebekenin toprak hattını temsil ediyor. (bandladığınız sarı-yeşil kablo)
Uygulamada bunu yapmasak bile referans noktası olarak bağlı olduğu diğer devrerde de kullanılır. Yani o nokta ortak noktanızdır. Ölçümlerinizi ve şema takibini bu noktaya göre yaparsınız.

---------------------------------------
Kondansatör yandı derken şişti ve patladı mı?
Çıkış voltajını ölçebildiniz mi?
Köprü diyot ilk işlemde zarar görmüş olabilir , ölçtünüz mü?

Evet şişti ve patladı. 16.3 V olan istenilen çıkış elde ediliyor. Patlama nedeni konsansatör 16 luk olduğu için olabilir mi?

asma

1) 16voltluk kondansatör 16,3voltta aylarca çalışır.
2) 16volt olduğunu bildiğimiz yere 16voltluk kondansatör kullanacak şekilde dizayn yapmayız. 25voltluk kondansatör kullanırız. (yıllarca çalışsın diye)

Elektrolitik kondansatörlere çalışma voltajından ne kadar yüksek voltaj verirsek o kadar fazla ısınır ve ısınan kondansatör şişer ve zarar görür. Fark az ise zamanla kurur ve değerini kaybeder , fark yüksekse içindeki akışkanlar dışarı çıkarken görülür , püskürür nadiren de dış kapsül gövdeyi terk eder.  :D Asıl patlama o dur. Bu son seçenek olmaması için alt ve/veya üst kapaklarda zayıf noktalar oluşturulmuştur. (başka elemanlara zarar vermesin diye)

Ters gerilim ya da AC uygulanırsa çalışma voltajına çıkmaya gerek yoktur, çok daha hızlı ısınır ve tahrip olur.

Kondansatörünüz 5-10 sn den 1dk ya kadar sürede patladıysa doğru polarma 16,3V olduğu için değildir.

ImLeGenD

Alıntı yapılan: asma - 14 Ağustos 2015, 15:11:02
1) 16voltluk kondansatör 16,3voltta aylarca çalışır.
2) 16volt olduğunu bildiğimiz yere 16voltluk kondansatör kullanacak şekilde dizayn yapmayız. 25voltluk kondansatör kullanırız. (yıllarca çalışsın diye)

Elektrolitik kondansatörlere çalışma voltajından ne kadar yüksek voltaj verirsek o kadar fazla ısınır ve ısınan kondansatör şişer ve zarar görür. Fark az ise zamanla kurur ve değerini kaybeder , fark yüksekse içindeki akışkanlar dışarı çıkarken görülür , püskürür nadiren de dış kapsül gövdeyi terk eder.  :D Asıl patlama o dur. Bu son seçenek olmaması için alt ve/veya üst kapaklarda zayıf noktalar oluşturulmuştur. (başka elemanlara zarar vermesin diye)

Ters gerilim ya da AC uygulanırsa çalışma voltajına çıkmaya gerek yoktur, çok daha hızlı ısınır ve tahrip olur.

Kondansatörünüz 5-10 sn den 1dk ya kadar sürede patladıysa doğru polarma 16,3V olduğu için değildir.

Arkadaşım sonuç olarak zarar gördü bunu belirtiyorum.  Çözüm nedir ben onu merak ediyorum. Baglantılar dogru gözüküyor.

tunayk

Görünüşe göre sizin ısınan diyotlarınızdan biri veya ikisi kısa devre olup çıkışa AC sinyali doğrudan veriyor veya DC çıkış değeri 16 dan yüksek.

Çoğunlukla bu trafolar 2x12V çıkış verirler.  Eğer 2 başı kullanmışsanız, köprü çıkışı 21 -21 volt olmuştur. Siz 16.3 değerini muhtemelen orta uç ve + uç arasında ölçtünüz. lakin bu hatalı ölçüm.  Doğrusu köprü diyotun + ve - uçları olacak.  Aslen 25V civarında bir DC voltaj kondansatöre gittiği için de patlama oldu.

Sonuç olarak belirttiğiniz devre için fazla akım da çekmeyecekseniz,   trafonun orta ucu ve yanlardan herhangi birini alarak 12V AC olan çıkışını kullanın derim.  Bu durumda köprü çıkışında kondansatörle birlikte 14V DC civarından bir gerilim olur. 78xx elemanları içinde iyi yeterli bir seviye sağlar. Akım çekilecekse 7812 tam 12V vermeyebilir.

sinus

daha önce bu tarz işlerle pek uğraşmamışsınız anlaşılan. hangi bölüm okuyorsunuz?

ImLeGenD

Alıntı yapılan: tunayk - 14 Ağustos 2015, 21:42:21
Görünüşe göre sizin ısınan diyotlarınızdan biri veya ikisi kısa devre olup çıkışa AC sinyali doğrudan veriyor veya DC çıkış değeri 16 dan yüksek.

Çoğunlukla bu trafolar 2x12V çıkış verirler.  Eğer 2 başı kullanmışsanız, köprü çıkışı 21 -21 volt olmuştur. Siz 16.3 değerini muhtemelen orta uç ve + uç arasında ölçtünüz. lakin bu hatalı ölçüm.  Doğrusu köprü diyotun + ve - uçları olacak.  Aslen 25V civarında bir DC voltaj kondansatöre gittiği için de patlama oldu.

Sonuç olarak belirttiğiniz devre için fazla akım da çekmeyecekseniz,   trafonun orta ucu ve yanlardan herhangi birini alarak 12V AC olan çıkışını kullanın derim.  Bu durumda köprü çıkışında kondansatörle birlikte 14V DC civarından bir gerilim olur. 78xx elemanları içinde iyi yeterli bir seviye sağlar. Akım çekilecekse 7812 tam 12V vermeyebilir.

Hocam yani yarım dalga doğrulma devresi mi yapmamı öneriyorsunuz ?

asma

Alıntı yapılan: ImLeGenD - 14 Ağustos 2015, 15:25:52
Arkadaşım sonuç olarak zarar gördü bunu belirtiyorum.  Çözüm nedir ben onu merak ediyorum. Baglantılar dogru gözüküyor.
Bağlantıları sadece sen görüyorsun. İlk halinde de doğru olduğunu düşünüyordun.
Çözümü de yazdım , hasar görebilecek elemanları da belirttim.
"köprü diyotu ölçtünüz mü?" sorusuna cevap vermediniz.
"Nasıl düzelteceğinizi de yazayım ; trafonun yalnız iki ucunu kullanacaksınız , bu uçlarda 12Vac ölçmeniz gerekir , köprünün AC girişine uygulayın ve diğer sargı ucunu boş bırakın" Yazmıştım siz orta ucu devreden çıkardığınızı yazdınız. İkisi aynı şey değil.
tunayk  güzel ve sade bir şekilde açıklamış , onun yazdıklarını okuyup ilerleyebilirsiniz.

Kolay gelsin.

ImLeGenD

Keşke daha önce kafa yorsaydım. Elektronik Müh. son sınıf öğrencisiyim.

Alıntı yapılan: mustafayilmaz - 14 Ağustos 2015, 22:10:02
daha önce bu tarz işlerle pek uğraşmamışsınız anlaşılan. hangi bölüm okuyorsunuz?

Kusura bakma dostum 1 günümü harcadım şu basit şey için. Teşekkür ettim..
Alıntı YapBağlantıları sadece sen görüyorsun. İlk halinde de doğru olduğunu düşünüyordun.
Çözümü de yazdım , hasar görebilecek elemanları da belirttim.
"köprü diyotu ölçtünüz mü?" sorusuna cevap vermediniz.
"Nasıl düzelteceğinizi de yazayım ; trafonun yalnız iki ucunu kullanacaksınız , bu uçlarda 12Vac ölçmeniz gerekir , köprünün AC girişine uygulayın ve diğer sargı ucunu boş bırakın" Yazmıştım siz orta ucu devreden çıkardığınızı yazdınız. İkisi aynı şey değil.
tunayk  güzel ve sade bir şekilde açıklamış , onun yazdıklarını okuyup ilerleyebilirsiniz.

Kolay gelsin.

mehmet

Bu şekilde yapabilirsiniz. Diyotlar 1N4001-4007 arası
olabilir. (1A. kadar. Daha yüksek akımlar için uygun diyot
kulanılabilir.) 

Diyot sonrası takmin edilen gerilimden fazla çıkabilir. Trafolar
regülasyonu karşılamaları için üzerinde yazılan gerilimden biraz
fazla verebilirler. Ölçüp hesaplamak daha mantıklıdır.

220VAC. girişi ile işlem yaparken dikkatli olalım...

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr