Ucuz, kablo sıyırma aleti

Başlatan z, 16 Ağustos 2015, 20:29:20

z

PCB kuyuya silme giriyor ve usb konnektörü koyacak kadar yerim yok. Tek çözüm PCB'yi uzatmak ve kutuyu değiştirmek.

Bu partiyi böyle çıkartacağım.

Çözümüm hoşuma gitmese de avuntum ne?

- Yukarıdaki probun kablosunun ucunda BNC konnektör var. (Benim probun kablosunun ucunda USB konnektör var)
- Probun ucunda dokunma ucu. (Benim probun ucunda da dokunma ucu var)

Aynısını yaptım işte. Prob dediğim plastik kutunun kendisi scopun ta kendisi.

Bazı scop problarının kablolarının plastiğe giren kısımında konnektör olabiliyor. Tam da istediğiniz gibi. 

100 adetlik üretim ardından 2 partide PCByi daha uzun yapıp usb konnektörü de eklerim ve belki kutuyu kendim reçineden yada silikondan dökerim.

Bu akşam PCB çizimlerimi üretim için yolluyorum.

Uygulanabilir bir öneri gelirse PCB yi bir iki gün daha bekletebilirim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

engerex

İlla usb çubuk şeklinde olmak zorunda mı? Masaüstüne koyabileceğimiz el/cep tipi ufak kutulardan kullanıp PC bağlantısı için 1 micro USB konnectör, prob için basit pin/soket çıkış ve BNC koyarsınız. Ucuza çözmek isteyen kutudan çıkan basit probu pine/sokete bağlar. İsteyen  BNC konnectöre sizden veya piyasadan ekstra temin ettiği resimde gösterdiğiniz probu bağlar. Bir güncelleme ile logic analyzer özelliği de eklersiniz.

Örneğin: (Fiyatı usb çubuk kutusundan daha uygun)

Ürün şu haliyle çok sağlam durmuyor. Herkesin PC kasası uygun yerde değil. Sizin kablo kısa gelebilir.

z

Başlık neydi nereye geldik.

http://youtu.be/l1uxDbXZSU4

Evet öneriyi getirenlerden cevap bekliyorum.

LukeSkywalker

Keşke kablosuz yapsaydın abi. Artık bir sonraki versiyona...

mesaj birleştirme:: 18 Ağustos 2015, 17:53:43

Bir de benim anlamadığım nokta bu cihaz sadece tek uçla nasıl ölçüm yapacak? Referans noktası nereden alınıyor?

z

Yandan çıkan Gnd kıskaçı video çekimleri için hazırlamaya üşendim.

muhittin_kaplan

durumu iyice anladım abi.
sana dairesel bir jack/soket lazım basitce kutuya/pcb ye mantaj yap (kutuyu kere kesmek zorunda kalma)
nokia ince uç diyorum. ama usb kutunun llla arkasından çıkartmak zorundmısın yanından da çıkartabilirsin.

mesaj birleştirme:: 18 Ağustos 2015, 21:21:11

Sen ebeni çok yanlış anlamışssın abi,
ucunda pin olacaksa ister kablo olsun isterse jack,

benim önerim, ucunda normal usb olacak, arkasında bir çeşit jak bu jak a bağlı ölçme ucu ?

z

Konnekötr yandan çıkarsa kablo takıldığında ergenomik olmaz sanırım.

Neyse birde kutunun prob pini ile konnektör  takılan tarafını yer değiştirmeyi deneyeceğim. Bu durumda daha az mekanik işçilik gerekecek gibi görünüyor. 

muhittin_kaplan

benim gönderdiğim 3d çizimden yola çıkarsan daha iyi olur abi.
bir ucunda pc ye takılacak olan usb jack,
diğer tarafta ölçüm yapmak için gerekli olan kablonun bağlanacağı yer.

mistek

@z hocam Altınkaya'dan kutularınız için CNC kesim işçilik ücreti için teklif aldınız mı? Ben 100 adet kutu için tanesini 1 liraya yapacaklarını düşünüyorum. Biraz daha büyük kutuları en azından 1 liraya işliyorlar. PCB törpüleme işi çok sıkıntılı ama varsa çevrenizde meslek lisesi öğrencileri en azından seri üretim düşünülmüyorsa günübirlik çalıştırılır.  :)
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

mdargut

Hocam fosforlu kalem kullanmayı düşünmüşsünüz, şu kalemlerin arka kapakları kolaylıkla çıkabiliyordu. Belki işinize yarayabilir.

z

Bugün fosforlu kalem açmayı denedim. Malesef kırarak açtım. Yalnız ilginç olan yapıştırıcı kullanmamışlar. Tırnaklar var. Arka kapak çok sıkı ve kuvvetle itilince şık diye birbirine kenetleniyor. Ancak bir daha çıkartmak için  birleşim yerinden araya ince sert bir metaller sokmak lazım. Fakat bu plastikte zedelenmelere neden olur.

Sizin önerdiğiniz markada bu sorun yoksa en azından bu projede olmasa bile bir başka projede kullanılabilir.

mehmet

Alıntı yapılan: z - 18 Ağustos 2015, 23:10:19
Bugün fosforlu kalem açmayı denedim. Malesef kırarak açtım. Yalnız ilginç olan yapıştırıcı kullanmamışlar. Tırnaklar var. Arka kapak çok sıkı ve kuvvetle itilince şık diye birbirine kenetleniyor. Ancak bir daha çıkartmak için  birleşim yerinden araya ince sert bir metaller sokmak lazım. Fakat bu plastikte zedelenmelere neden olur.

Sizin önerdiğiniz markada bu sorun yoksa en azından bu projede olmasa bile bir başka projede kullanılabilir.
Hocam ince demir testeresinden falçata yapıyorum
butür işler için.

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

engerex

Kalemin ucundaki yazan kısmı pense ile çekip buradan 8 bar hava basıldığında gövde şişip ön veya arka kapak fırlayacaktır diye düşünüyorum. Ayrıca işinize yararsa çift tarafı kapaklı modeller var.

Bu arada resimdeki ürün hırdavatçılarda 5-10 TL gibi bir şeydi.
Biraz kullan at tarzı bir şey.

mdargut

Alıntı yapılan: z - 18 Ağustos 2015, 23:10:19

Bülent hocam sizin için ofisteki kalemlerimden birini açmayı denedim. Arkadaki sarı kapak çok kolay elle çıkartılabiliyor. Altındaki şeffaf kapağa tırnak ile hafif bir şekilde tutunuyor. Altındaki şeffaf kapağı ise kalem gövdesine yapıştırmışlar. Ben tornavida ile çıkartmaya çalışınca biraz gövdeyi bozdum, ama sağlam bir pense ile gövdeye zarar vermeden çıkartılabilir gibi. Tabi sonrasında gövdeyi toplarken renkli arka kapağı gövdeye yapıştırmak gerekir. Bu arada kalemin içerisinde ray şeklinde çıkıntılar var. Ray aralığı biraz geniş, ölçmedim ama 2 pcb kalınlığında gibi görünüyor.

z