USB-Serial dönüştürücü

Başlatan botanyldrm, 18 Ağustos 2015, 19:15:43

botanyldrm

Merhabalar herkese , daha önce hiç pic ile pc arasında haberleşme sağlamadım ama şuan picden pcye basit bir yazı yazdırmaya çalışıyorum . Şimdi kafam biraz karıştı sizlerden bilgi almak istedim . RS-232 protokolü pice uyumlu değil anladığım kadarıyla yani logic-1 ve logic-0 ın voltaj olarak değerleri pic ile uyumlu değil. Bu nedenle picde RS-232 ile haberleşme yapmak istiyorsak max232 entegresi kullanıp pic ile RS-232 arasındaki bu sorunu çözüyoruz . Ama işin bir de pc ile RS-232 arasındaki kısmı var . Pc de RS-232 portu yok bu nedenle RS-232 USB converter kullanıyoruz . Sizlere sormak istediğim şey şu , benim elimde şu USB - seri dönüştürücü var  http://www.robotistan.com/USB-Serial-Donusturucu-Karti-FT232RL-USB-2-Serial-Converter,PR-2147.html  . Ben bunu PC ye takıyorum ve Pc tanıyor kartı , bu dönüştürücünün RX,TX lerini direk pice bağlayıp iletişim sağlayabilir miyim ? Yoksa bunun RX ve TX ini max232 bağlayıp max232 yide pice bağlayıp da mı iletişim sağlıycam yoksa arada illa ki RS-232 konnektör olmak zorunda mı ? Eğer direk pice bağlayıp iletişim sağlıyabiliyorsam kodlarken normal RS-232 ile iletişim yapar gibi mi kodlayacağım yoksa farklı birşey mi gerekiyor ?