Beagleboneblack uzaktan erişim

Başlatan tntgonzales, 19 Ağustos 2015, 13:51:31

tntgonzales

arkadaşlar merhaba herkese,
bir konuda yardıma ihtiyacım var, benim elimde bbb var ve ben üzerinde uygulamalar geliştiriyorum. yeni bir çalışmaya başlayacağım. bu çalışmamda amacım başka bir şehirden evimde internete bağlı olan bbb yi kontrol etmek. örneğin başka bir şehirden bir veri (hem bilgisayar üzerinden hem de cep telefonunda 3g üzerinden) gönderdiğimde bbb nin gpio larından birini set etsin istiyorum.

bu noktada işleyiş ile ilgili desteğe ihityacım var.  işlemi gerçekleştirmek için bbb nin bağlı olduğu kutuya(modem) bağlanmam gerek oradan da bbb ye ulaşmam gerekiyor. aynı ev içinde olunca sorun yok modem üzerinden ip sini alıp gönderebiliyorum ama diğer türlü net bir bilgim yok.

teşekkürler iyi çalışmalar

mehmet

BBB sabit ip alacak sekilde ayarlayınız, ya da
modem sabit ip versin. Daha sonra modeminiz
üzerinden port açıp, bu portu BBB ipsine yönlendirmeniz
gerekmekte.
Bundan sonrası ev içerisindeki uygulamalarınız gibi olacak.

Size tavsiyem; güvenlik konusuna dikkat ediniz. Modem, BBB,
vs. diğer cihazlarınızın şifrelerini sağlamlaştırınız. Mümkün
olduğunca az kullanılan portları kullanmaya çalışınız.

WinSCP ve putty ile denemeler yapabilirsiniz...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

tntgonzales

@mehmet  verdiğiniz yanıt için teşekkür ederim. BBB tarafında yapılacak işlemi anladım. ilgili porta bbb nin ip sini atadım diyelim. ben ev içerisinde bbb nin ip sini girerek bağlanıyordum cihaza. şimdi bir başka şehirden bağlanırken putty vb yazılımlarla bağlnma işlemini nasıl gerçekleştireceğim. adres olarak nasıl gireceğim. ayrıca mobilden bağlanmak istersem bunu nasıl yapabilirm ?

polleme

Alıntı yapılan: tntgonzales - 19 Ağustos 2015, 14:56:47
@mehmet  verdiğiniz yanıt için teşekkür ederim. BBB tarafında yapılacak işlemi anladım. ilgili porta bbb nin ip sini atadım diyelim. ben ev içerisinde bbb nin ip sini girerek bağlanıyordum cihaza. şimdi bir başka şehirden bağlanırken putty vb yazılımlarla bağlnma işlemini nasıl gerçekleştireceğim. adres olarak nasıl gireceğim. ayrıca mobilden bağlanmak istersem bunu nasıl yapabilirm ?

Ev içinde bağlandığınız BBB IP adresini ADSL/VDSL modem üzerinden dışarıya NAT ile açmanız gerek. Böylece örneğin dış IP adresiniz 195.1.1.1 ise ve BBB'yi 1555 nolu porta yönlendirdi iseniz dış dünyadan 195.1.1.1:1555 IP ve TCP portu üzerinden cihaza erişmeniz mümkün. İçerideki erişilecek portu ise bağlanma yöntemine göre (Telnet, HTTP, SSH vs) siz belirleyeceksiniz.

Örnek:
BBB IP: 192.168.1.100
BBB TCP port: 23 (Telnet)
Dış IP: 195.1.1.1
Dış TCP port: 1555

Bu durumda 195.1.1.1:1555'i 192.168.1.100:23'e NAT'layacaksınız.

tntgonzales

Alıntı yapılan: polleme - 19 Ağustos 2015, 15:15:48
Ev içinde bağlandığınız BBB IP adresini ADSL/VDSL modem üzerinden dışarıya NAT ile açmanız gerek. Böylece örneğin dış IP adresiniz 195.1.1.1 ise ve BBB'yi 1555 nolu porta yönlendirdi iseniz dış dünyadan 195.1.1.1:1555 IP ve TCP portu üzerinden cihaza erişmeniz mümkün. İçerideki erişilecek portu ise bağlanma yöntemine göre (Telnet, HTTP, SSH vs) siz belirleyeceksiniz.

Örnek:
BBB IP: 192.168.1.100
BBB TCP port: 23 (Telnet)
Dış IP: 195.1.1.1
Dış TCP port: 1555

Bu durumda 195.1.1.1:1555'i 192.168.1.100:23'e NAT'layacaksınız.

detaylı bilgilendirme için size de teşekkür ederim

tntgonzales

dışarıdan atanan ip adresini nasıl öğrenebilirim bbb de?

mesaj birleştirme:: 20 Ağustos 2015, 13:02:57

Alıntı yapılan: tntgonzales - 19 Ağustos 2015, 22:49:46
dışarıdan atanan ip adresini nasıl öğrenebilirim bbb de?

nasıl yapılacağını buldum belki işine yarar arayanların:

ubuntu kullanıcıları için

sudo apt-get install curl
curl ifconfig.me

mehmet

Bir de başka yerden bilgisayarınıza bağlanmak istediğinizde
ip numarasını öğrenebilmeniz için;

Noip, dyndns, vb. serverler bulunmakta. Buralara bir hesap
oluşturuyorsunuz. Modeminiz ya da bilgisayarınız harici
aldığı ip adresini belirli aralıklarla kontrol edip bu servere
bildiriyor. Sizde kullanıcı-şifre girerek, uzaktaki bilgisayarınızın
ip adresini öğrenebiliyorsunuz. (Bu servisler bir süre ücretsiz
çalışıyor, sonradan para istemeye başlıyorlar.)

Bunun haricinde küçük scriptler yazılabilmekte. Örneğin ip adresi
değiştikçe e-posta olarak size bildirmekte...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

polleme

Alıntı yapılan: mehmet - 19 Ağustos 2015, 23:55:39
Bir de başka yerden bilgisayarınıza bağlanmak istediğinizde
ip numarasını öğrenebilmeniz için;

Noip, dyndns, vb. serverler bulunmakta. Buralara bir hesap
oluşturuyorsunuz. Modeminiz ya da bilgisayarınız harici
aldığı ip adresini belirli aralıklarla kontrol edip bu servere
bildiriyor. Sizde kullanıcı-şifre girerek, uzaktaki bilgisayarınızın
ip adresini öğrenebiliyorsunuz. (Bu servisler bir süre ücretsiz
çalışıyor, sonradan para istemeye başlıyorlar.)

Bunun haricinde küçük scriptler yazılabilmekte. Örneğin ip adresi
değiştikçe e-posta olarak size bildirmekte...

NoIP veya dyndns gibi servisler sadece IP numaranızı öğrenebilmeniz için değildir. ADSL gibi dynamic IP ile çalışan sistemlerde kullanıcı modemi bir açıldığında servis sağlayıcı ile bağlantı kurar ve bir IP adresi alır. Bu adres dinamik olarak atanmıştır ve modem bir sonraki bağlantıyı kurduğunda değişebilir. Bu sebeple her seferinde modem üzerinden bakarak veya www.whatismyipaddress.com gibi linkleri kullanarak aldığınız IP adresini öğrenmeniz gerekir, bu IP adres üzerinden bağlantı kurabilirsiniz, ta ki modemin IP adresi bir sonraki bağlantıda değişinceye kadar. Tabii NoIP veya dyndns sitesine hesabınızla bağlanıp o anda size atanan IP adresi öğrenmeniz de mümkündür. Bu servisleri kullandığınız zaman uzaktan bağlanmak için o siteden alınan xxxx.dyndns.com gibi bir link adresini kullanmanız gerekir. Siz bu linke bağlandığınız zaman bağlanan cihaz hizmeti aldığınız siteden kullandığınız URL linke karşılık gelen IP adresi öğrenir ve ardından bu IP adresine bağlanmaya çalışır. Bu site, sizin kullandığınız linke karşılık gelen IP adresi modemden sürekli kontrol ettiğinden modemin çıkış IP adresi değişse bile yeni IP adresi öğrenerek veritabanını günceller, böylece size her zaman doğru adresi verebilir.

Diğer bir yöntem de modeminize servis sağlayıcıdan statik IP almaktır ama bunun ek ücreti vardır.