yedekleme yazılımı önerisi

Başlatan Hadi, 19 Ağustos 2015, 19:42:25

Hadi

Değerli arkadaşlar bana bir yedekleme yazılımı önerin.

Elimde 3 harici hard disk var, birde bilgisayarın kendi diski.

Yapmak istediğim bu:

Bilgisayardaki belli klasörleri 1. ve 2. disklere yazsın.
1. ve 2. disklerin içeriğinin tamamını da 3. diske yazsın.
Bunlarda değişiklik olunca kendisi anlasın ve değişenleri yazsın sadece.
Diskleri arada kapatıyorum bu yüzden bu işi diskler müsait olduğunda yapsın.

Bu işi elle yapıyorum hem çok zamanımı alıyor hem bazen neyi yedeklediğimi unutuyorum kopyaladığım dosyaları tekrar kopyalıyorum. Bana bir yazılımsal arkadaş önerin lütfen.

Sistemim o kadar güçlü değil bu yüzden çok ağır olmasın ve sistemi yavaşlatmasın ama sağlam bir program olsun.

Bu arada 3. Harici hard disk kendisi 2 disk den oluşmuş ve RAID 1 modundadır.

mufitsozen

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

xoom

Herhangi bir Bulut yazılımı söylediğinizi çok iyi yapıyor..
Yandex.disk
NETDİSK
Dropbox
vs..

t2

Bulut yazılımı interneti leblebi gibi harcar. Geçen aylarda oluşan ülke çapındaki elektrik kesintisi sebebiyle yedekleriniz erisilemeyebilir. Ayriyeten mahkeme kararı çıkıp yandexi veya bulut sunucusunu "geçici olarak" erisime kapatabilir. Yedek fiziksel olmalı, mümkünse ayrı ve uzak binada olmalı. Misal, bağ evi gibi bir yerde beton içinde gömülü olabilir. 

polleme

Yıllardır KLS'yi kullanıyorum. Dediklerinizin hepsini yapıyor, makinada bir servis olarak arka planda da çalışabiliyor ve kullanımı çok kolay. Şiddetle tavsiye.

engerex

Sitede verileri çok değerli arkadaşlar var. Az biraz masraflı ama verileriniz daha değerliyse önemi yok.  Genel bir öneri yapayım.

2 veya 4 diskli NAS Server ile zahmetiniz en aza iner. Dilerseniz internet olan her yerden yada sadece ağdan erişebilirsiniz. Birden fazla kullanıcı arayıp kota, kılasör,  erişim limiti,  okuma/yazma kısıtlamasını ayarlayabilirsiniz. IP kamera kayıt ve izleme imkanı var. 7/24 açık kalabilir (ki amaç bu) 1-20 watt arası güç tüketimi ile pcye göre çok çok enerji tasarrufu. Raid ile güvenli. Dropbox gibi bulut servisleriyle uyumlu çalışarak buluta yedek.
   Hatta WMware, virtual box gibi sanal makina destekli modeller sayesinde bu pc ye gerek kalmadan Windows, Linux kullanmanız mümkün. Üstelik uzaktan ve dahası...
Asustor, Synology, qnap markaları iyidir. Tabi model önemli.

xoom

Alıntı yapılan: t2 - 19 Ağustos 2015, 21:48:30
Bulut yazılımı interneti leblebi gibi harcar. Geçen aylarda oluşan ülke çapındaki elektrik kesintisi sebebiyle yedekleriniz erisilemeyebilir. Ayriyeten mahkeme kararı çıkıp yandexi veya bulut sunucusunu "geçici olarak" erisime kapatabilir. Yedek fiziksel olmalı, mümkünse ayrı ve uzak binada olmalı. Misal, bağ evi gibi bir yerde beton içinde gömülü olabilir. 
Bulut tabikide internet harcar fakat bahsettiğiniz gibi değil.(ilkkez buluta yükleme hariç). Bulut ile PC'niz eş zamanlı Senkronize olacağına göre zaten bir yedeği PC'nizde olacak o yüzden o kadar dert etmeye gerek yok.. Benim bu önerim Ortada her zaman Fiziksel bir Diskten bahsediyorsak o zaman  yedeğinizdende olma ihtimali her zaman vardır. tüm bunlara karşılık bulutu bir alternatif olarak görebileceğimizi izah etmek istedim.. Diğer arkadaşların söylediği tabikide bulut sistemlerinden farklı çalışıyorlar..

Hadi

Cevap yazan arkadaşlara teşekkür ederim. Önerdiğiniz programlara göz attım. @polleme hocamın önerdiği program daha çok işime yarar gibi geldi. Kendisine teşekkür ediyorum.

Bu arada bulut işini arkadaşların da dediği gibi şuan için mantıklı görmüyorum.

malpaslan1979

Alıntı yapılan: Hadi - 20 Ağustos 2015, 11:25:38
Cevap yazan arkadaşlara teşekkür ederim. Önerdiğiniz programlara göz attım. @polleme hocamın önerdiği program daha çok işime yarar gibi geldi. Kendisine teşekkür ediyorum.

Bu arada bulut işini arkadaşların da dediği gibi şuan için mantıklı görmüyorum.

NAS cihazlarını da dikkate almanızı ısrarla öneririm

Hadi

Alıntı yapılan: malpaslan1979 - 20 Ağustos 2015, 13:17:08
NAS cihazlarını da dikkate almanızı ısrarla öneririm

Hocam öneriniz teşekkür ederim, ama benim uzaktan erişime ihtiyacım olmadığından şuan için gerek duymuyorum. Ama ileride ihtiyaç duyunca neden olmasın.

diot

Ben nas kullanıyorum. Ayrıca nas kullanmakla illede uzaktan erişim gerekmiyor. Eternet üzerinden pc nize bağlamanız yeterli. Ayrıca kullandığım nas serverin usb yedekleme özelliğide var. Nas cihazına usb flash diskinizi takıp copy butonuna basmanız yeterli. Zaten pc ye kurulu kendi yazılımı  yedeklemeyi   kendi yapıyor.

Hadi

Alıntı yapılan: diot - 20 Ağustos 2015, 14:34:24
Ben nas kullanıyorum. Ayrıca nas kullanmakla illede uzaktan erişim gerekmiyor. Eternet üzerinden pc nize bağlamanız yeterli. Ayrıca kullandığım nas serverin usb yedekleme özelliğide var. Nas cihazına usb flash diskinizi takıp copy butonuna basmanız yeterli. Zaten pc ye kurulu kendi yazılımı  yedeklemeyi   kendi yapıyor.

Doğrudur hocam ama Ethernet hızı USB3'e göre çok daha düşük. Yanı NAS sistemlerde NAS özelliğini kullanmayacaksam düşük hızından dolayı bana mantıklı gelmiyor.

diot

hergün 100lerce gigabayt veri mi transfer edeceksin. Günlük en fazla 1-2 Gb veri için illada usb 3.0 olması gerekmiyor. normal kullanımda gayet yeterli bence NAS. Siz akşama kadar film müzik vs. indiriyorsanız bu konuda bir şey diyemem.

engerex

USB diskinizin hızı nedir?
KLS başarılı duruyor. Hatta geliştiricinin bir kaç benzer uygulamaları var.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.