Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

write sorunu

Başlatan alibey, 23 Haziran 2005, 09:16:50

alibey

selamlar..
write 0,a komutu ile 64bytlık eeprom alanına veri yazdırmak istediğimde
(mesela a=24 ) yaptığım deneme kartında enerji varken yazdığım bu veriyi okuyabiliyorum ancak pic in enerjisini kestiğimde ve tekrar verdiğimde bu veriyi read 0,c --- portb=c komutuyla okuyamıyorum
programlama anında eeprom komutuyla yazdığım veriler ise enerji kesildiğinde korunuyor
problemin nedeni ne olabilir vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler

dr_f

Alibey, write ile ilğili komutları kullanımında bir problemin yok ise bir tecrübemi paylaşarak yönlendirme yapayım.

Bir keypad uygulamasında, şifreleri dahili e2 ye yazmak istediğimde daha önce devresini ve programını hazırladığım-çalıştırdığım bu uygulama inatla çalışmamaya yemin etmişti. Halbuki bu devre ve programın benzeri elimde yapılmış ve çalışan olarak duruyordu.
SONUÇ: 7805 .. Devrede pic normal çalışınca beslemedeki sorun aklıma gelmedi. Ölçüm sonucunda 4.35V. gibi bir çıkış voltajı...

Besleme çıkışını bir kontrol et. Problem yok ise yazılımının tümünü yaz ki br hatan var mı? ortaya çıksın...

mhk

Ne kadar ilgili olur bilmiyorum lakin. Yazma ve okuma modunda en az 3-10 msn lik gecikmeyi unutmayın. yani write yada read komutları veriyi eepromdan hemen okuyamaz. Yazma ve okuma sürelerinden kaynaklamabilir. Dr_f nin yazdığı gibi, programı yazabilirsen daha ayrıntılı inceleyebiliriz.Kolay gelsin
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

dombilik

örnekde verdiğin c değişkenini tanımlamayı unutmuş olabilirsin..
:roll:
read 0,a
portb=a
şeklinde bir dene istersen..
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40