100A tristor CLA100E

Başlatan cemilkendir, 01 Eylül 2015, 13:16:13

cemilkendir

Merhaba...

CLA100E1200KB kodlu tristörü bir projede kullanmak istiyorum.. aklıma takılan şey ve cevabını bulamadığım konu şu;

TO-264 kılıflı bir elemandan 100A gibi bir akımı akıtmak mantıklı mı ?
Malzemenin bacaklarının kalınlığı 1,42mmX0,43mm böyle bir iletken nasıl olurda 100A akıma dayanabilir.
Ben Pcb mi cizerken yeterli yol kalınlığına ulaşmak için yolları bakır bara ile kalınlaştırıyorum ancak sonunda bu akım tristörden geçerken elemanın bacaklarından geçecek.
Daha önceden böyle bir uygulama yapmış birisi varmı acaba nasıl olmalı bu iş

tristörün datasheeti : http://ixapps.ixys.com/Viewer.aspx?p=http%3a%2f%2fixapps.ixys.com%2fDataSheet%2fCLA100E1200KB.pdf

ylmz

O tristörden 40 amper akım akıt öptebaşına koy o derece.
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

Icarus

Hesapla, elemanın bacaklarının direnci ne kadar ? muhtemelen 1mOhm'dan bile az çıkacak. 1mOhm'dan 100A geçse ne olur ?

HeCToR

@cemilkendir gönül rahatlığı ile kullanabilirsin çok projemde kullandım  ;) Yalnız bacaklarını sağlam klemens aracılığı ile bağlamalısın
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

Melih1802

IXYS diyorsa doğrudur. Bacakları karta yakın tutarsan iyi olur.

cemilkendir

Alıntı yapılan: Icarus - 01 Eylül 2015, 14:41:46
Hesapla, elemanın bacaklarının direnci ne kadar ? muhtemelen 1mOhm'dan bile az çıkacak. 1mOhm'dan 100A geçse ne olur ?

1 ohm un altını ölçebilecek bir cihazım yok. Ancak şöyle bir deneme yaptım
Elemanın bacaklarından birini kestim ve 100Amperlik akım kaynağına bağladığımda üzerinde 30mV AC voltaj ölçtüm buna göre 100Ax0,03V=3Wlık bir ısı kaybı oluşuyor.  buna göre bacağın direncinide hesaplarsak (I2.R) 0,3m ohm çıkıyor

aklıma takılan nokta şu ben 100A lik akım taşıyacağım bir bakır kablo için kablo kesitini 40mm2 (Akı yoğunluğu 2,5mm2/A olan bakır kablo ile) olarak hesaplıyorum kablonun çapı 7mm ye denk geliyor. bu elemanın pinleri nasıl bir malzemeden yapılmış ki böyle bir kesit alanından 100 A nasıl taşınabiliyor. 

Alıntı yapılan: CORTEX - 01 Eylül 2015, 14:44:47
@cemilkendir gönül rahatlığı ile kullanabilirsin çok projemde kullandım  ;) Yalnız bacaklarını sağlam klemens aracılığı ile bağlamalısın

Direk olarak pinleri klamensemi giriyorsunuz ben PCB ye lehimlemeyi düşünmüştüm.

Alıntı yapılan: ylmz - 01 Eylül 2015, 13:37:32
O tristörden 40 amper akım akıt öptebaşına koy o derece.

Bu bilgiyi neye göre değerlendirmem gerekiyor. Hangi şartlar altında ve neden 40 Amper ?

HeCToR

Wagonun klemensleri var bakıyım ancak yarın kodunu verebilirim Direk pcb'den 100A geçirceksiniz hocam

cemilkendir

Alıntı yapılan: CORTEX - 01 Eylül 2015, 15:17:58
Wagonun klemensleri var bakıyım ancak yarın kodunu verebilirim Direk pcb'den 100A geçirceksiniz hocam

PCB den de 100A taşımak ne kadar doğru bilmiyorum. Sıkıntı çıkartır mı acaba ? Gereken yol kalığı 105u bakır için 6cm e yakın çıkıyor ben bunu 2 cm yapıp üzerini kalay lehim kaplayarak güçlendireceğim artık.

Yaptığın uygulanın bir fotoğrafını paylaşabilir misin ? Tristörün bağlantısı ile ilgili. gizlilikle ilgili bir problemin yoksa ? 

HeCToR

Şimdi dışarıdayım hocam akşam eklerim

Icarus

@cemilkendir: Yaptığın ölçüm ve hesaplamalar doğru değil. Şekilde ölçümler yapamazsın R = "Resistivite" * [Uzunluk / (Genişik * Yükseklik)]
Yaklaşık 600uOhm eder, 100A aksa, 6W eder. Bu elemanın kendi özelliklerinden kaynaklanan, üretceği ısı yaklaşık 150W.
150W'ı bi soğutmayı başar, 6W onun yanında önemsiz :)

cemilkendir

Alıntı yapılan: Icarus - 01 Eylül 2015, 17:45:25
@cemilkendir: Yaptığın ölçüm ve hesaplamalar doğru değil. Şekilde ölçümler yapamazsın R = "Resistivite" * [Uzunluk / (Genişik * Yükseklik)]
Yaklaşık 600uOhm eder, 100A aksa, 6W eder. Bu elemanın kendi özelliklerinden kaynaklanan, üretceği ısı yaklaşık 150W.
150W'ı bi soğutmayı başar, 6W onun yanında önemsiz :)

Anlamadım
R = "Resistivite" * [Uzunluk / (Genişik * Yükseklik)] resistitivite değiniz şey nedir neyin direnci tristörün piminin direncimi ? Uzunluk genişlik ve yükseklik ?

150W I soğutmak için kullanacağım aliminyum ve fanda bir kısıtlamam yok. O yüzden o kısmı çok düşünmedim, hesaplamadım.

Icarus

1 metreküp bakırın direnci

cemilkendir

Alıntı yapılan: Icarus - 01 Eylül 2015, 18:07:31
1 metreküp bakırın direnci

Anladım. Sanırsam hesaplamayı yaparken uzunluğu 2cm olarak aldınız.

bahsettiğiniz konuda bu değilmi.
https://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%96zdiren%C3%A7

bilgi için teşekkürler...

Icarus

Rica ederim, Evet, demek istediğim kılıf ve bacaklarla ilgili bir sorun olmamalı. Fakat PCB'nin yapılması ayrı bir konu tabii ki

HeCToR