3.3v rs485

Başlatan frederic, 05 Eylül 2015, 20:05:33

frederic

Merhaba dostlar, bir projede kullanmak üzere 3.3v ile beslenen bir rs485 entegresine ihtiyacım var. Kullanıp memnun kaldığınız bir malzeme varsa tavsiye etmenizi rica ederim.

Bir de 3.3V ile beslenen bir entegre ile misal 5v ile beslenen max485 entegresi arasında haberleşmede bir sıkıntı çıkarmı acaba?

Tagli

Bir proje için ilk denemeleri MAX3485 ile yaptım ve güzel çalıştı gibi. Ama proje henüz sahaya çıkmadı, o yüzden kesin bir yorum yapmam mümkün değil.

Tam da bu başlığı okurken, az önce üzerinde çalıştığım düzeneğin bir tarafının bir tarafının 5V, diğer tarafının 3.3V olduğunu hatırladım, ki bu ayrıntıyı tamamen unutmuştum. Sistem sorunsuz çalışıyor gibi. 5V tarafında zaten MAX485 var, 3.3V tarafı ise MAX3485.
Gökçe Tağlıoğlu

elektronart

bir ara ben de çok aradım, sonra baktım ki ciddi fiyat farkı var ve aliexpress gibi sitelerde bulması zor, max485in çıkışını işlemciye verirken level shifter veya direnç kullanarak çözüm getirdim. devrede zaten 5v kaynağım olduğundan rs485i 5v bıraktım io yu dönüştürdüm. bütçe sorunun yoksa en güzeli 3.3lük entegre tabi.
Açık Elektronik

Tagli

MAX3485'ten daha ucuz entegreler de var. Mesela ISL83483 gibi.
Gökçe Tağlıoğlu

frederic

max3490 kullanmaya karar verdim.

Karamel

Alıntı yapılan: elektronart - 06 Eylül 2015, 01:24:34
bir ara ben de çok aradım, sonra baktım ki ciddi fiyat farkı var ve aliexpress gibi sitelerde bulması zor, max485in çıkışını işlemciye verirken level shifter veya direnç kullanarak çözüm getirdim. devrede zaten 5v kaynağım olduğundan rs485i 5v bıraktım io yu dönüştürdüm. bütçe sorunun yoksa en güzeli 3.3lük entegre tabi.

Hocam bu fiyat farki neden bu kadar cok fazla? Ben deney compunentlerimi ali expressten aldim. 3.3v luk rs485 entegrelerine baktim. 10 arli sekilde satiliyordu ve 10$ civarindaydi. Sonra hemen 75176 entegresine baktim 100 tanesi 5 dolar kadar. Benim deney yapmam icin 2 tane kadar lazim oldugundan. Turkiyeden 75176 alip deney yapmistim.

Bu denli ucurum fiyat farki neden var?  :-\

elektronart

Aliexpress ürünlerin profesyonelce satıldığı bir yer değil. Fotoğrafta endüstriyel kodu görüp isimde ticari kod yazanlar veya tam tersini yapıp satış yapanlar var. Tam olarak aradığınız ürün istediğiniz ayrıntılar yazılmış şekilde satılıyorsa orada bir fiyat farkı oluşuyor. Max485in Esd sınıfı ve sıcaklık sınıfına göre çeşitli versiyonları var. Bunlardan kaynaklı yüksek bir fiyat görmüş olabilirsin. Max485 olup da 100tanesi 5$ın altında olan modeller de var ama gerçek maxim mi satan adam bile bilemez :)
Açık Elektronik

Erol YILMAZ

Mcp2562 gibi bir can transceiver kullanilamaz mi acaba ?

Değiştirme: Vıo pini olan 2561 değil 2562 imiş.

overlok

Alıntı yapılan: Karamel - 06 Eylül 2015, 13:57:57
Ben deney compunentlerimi ali expressten aldim. :-\

"Component" kelimesini yanlış yazmışsın.
Hanımların dikkatine, overlok makinesi ayağınıza geldi!

Karamel

Hocam telefondan yazmistim. Telefonumun klavyesinden yazmak cok zor oluyor. Ekrani biraz ufak......