Xilinx Vivado 2015.2 Lisans Sorunu

Başlatan Farukc, 06 Eylül 2015, 23:35:51

Farukc

Herkese Merhaba Xilin Vivedo 2015.2 indirdim ve kurulumu yaptım. Ardından webpack lisanısını indirdim(.lic uzantılı dosya). Ve bu lisansı kurdum.
BASYS3 kitindeki fpga i seçtim (xc7a15tcpg236-1).
Fakat sentezleme yaparken mevcut lisansım buna izin vermiyor.
BASYS3 kitinin web sayfasında ise adamlar açık ve net olarak şunu yazmış:
Alıntı YapFree WebPack download for standard use.

Aldığım Hata:
[Common 17-345] A valid license was not found for feature 'Synthesis' and/or device 'xc7a15t'. Please run the Vivado License Manager for assistance in determining
which features and devices are licensed for your system.

sovalye

Hocam,  konunun olması gereken yolla çözümünü bilmiyorum ama vivado(2014) ya biraz bakmıştım. Legal çözüm gelene kadar idarelik dursun.licence file i Notepad ile açın. Öncelikle size izin verdiği çiplerden birini lisans file içinde aratıp yanında nelerin ne şekilde yazıldığına bakın daha sonra izin vermediği çip için de yazılanları aynı şekile çevirebilirsiniz.

alicavuslu

Hocam BASYS 3 kiti üzerinde Artix-7 FPGA XC7A35T-1CPG236C entegresi mevcut (http://www.digilentinc.com/Products/Detail.cfm?Prod=BASYS3).

Xilinx sitesinde de bu entegrenin desteklendiği yazıyor (Vivado Design Suite WebPACK Edition supports the Artix®-7 (7A35T - 7A200T), Kintex®-7 (7K70T, 7K160T) and Zynq®-7000 All Programmable SoC Devices (XC7Z7010 - XC7Z7030) devices. ​).

Sizin seçiminizi biraz farklı duruyor. (xc7a15tcpg236-1). FPGA seçiminizi tekrar kontrol etme şansınız varmıdır?

Farukc

Alıntı yapılan: alicavuslu - 07 Eylül 2015, 10:56:28
Hocam BASYS 3 kiti üzerinde Artix-7 FPGA XC7A35T-1CPG236C entegresi mevcut (http://www.digilentinc.com/Products/Detail.cfm?Prod=BASYS3).

Xilinx sitesinde de bu entegrenin desteklendiği yazıyor (Vivado Design Suite WebPACK Edition supports the Artix®-7 (7A35T - 7A200T), Kintex®-7 (7K70T, 7K160T) and Zynq®-7000 All Programmable SoC Devices (XC7Z7010 - XC7Z7030) devices. ​).

Sizin seçiminizi biraz farklı duruyor. (xc7a15tcpg236-1). FPGA seçiminizi tekrar kontrol etme şansınız varmıdır?

Hocam xc7a35tcpg236-1 çipini seçtim aynı hatayı veriyor. Acaba yinemi yanlış bir seçim yaptım.

Alıntı yapılan: sovalye - 07 Eylül 2015, 03:06:50
Hocam,  konunun olması gereken yolla çözümünü bilmiyorum ama vivado(2014) ya biraz bakmıştım. Legal çözüm gelene kadar idarelik dursun.licence file i Notepad ile açın. Öncelikle size izin verdiği çiplerden birini lisans file içinde aratıp yanında nelerin ne şekilde yazıldığına bakın daha sonra izin vermediği çip için de yazılanları aynı şekile çevirebilirsiniz.

Hocam bu yöntemi deneyip çalıştırdınızmı?

sovalye

Çalıştırdım derken, karta yükleme falan yapmadım. Fpga ne pek fikrim yokken vivado kurmuştum. tüm çipler için (cahilce ama sadece ilk vhdl kodumu derlemeye çalışıyordum :) ) derle diyince yukardaki hatadan veriyordu. Ben de licence file a bakmıştım. İçi şifrelenmiş değildi, ingilizce yazılmış olunca deneyeyim dedim. O çip için hata almayı kestim (Deneme yapmadığım için sadece bozulmuş olduğu için hatayı mı kesti yoksa düzgün çalışmaya başladı mı bilmiyorum). Tabi ki başka çipler ve özellikler için aynı hatayı verdi. Sonra format atınca aldec kurdum ilk programımı derledim ama daha vhdl bakmak kısmet olmadı.

// yukarıda ne derece işe yarayacağını bilmediğim için idarelik deneme diye yazmıştım.

E_Kk

Faruk senin Vivado 7a35t ve 7a200t yi destekliyor. 7a15t yi secmeyeceksin.
"Meselâ: Hendese bir fendir. Onun hakikatı ve nokta-i müntehası, Cenab-ı Hakk'ın İsm-i Adl ve Mukaddir'ine yetişip, hendese âyinesinde o ismin hakîmane cilvelerini haşmetiyle müşahede etmektir."Sözler