Mercimek kondansatörler neden mumla kaplanmıştır.

Başlatan z, 07 Eylül 2015, 20:20:21

z

Mercimek (seramik) kondansatörler neden mumla kaplanmıştır.

Smd seramik kapasitörlerde ise mum yok.

Sebebini biliyormusunuz?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

elektronik

Alıntı yapılan: z - 07 Eylül 2015, 20:20:21
Mercimek (seramik) kondansatörler neden mumla kaplanmıştır.

Smd seramik kapasitörlerde ise mum yok.

Sebebini biliyormusunuz?

osilatör devrelerinde üzeri mumla kaplanmış kondansatörlerden bahsediyorsanız

mesala bir verici osülatöründe eğer mercimek kondansatör kullanılmış ise kondansatör oynadığında veya karta
bişey çarptığında oluşan titreşimden dolayı osilatörün frekansı etkileniyor özelikle osilatör bobininde bu olay çok
daha fazla oluyor o yüzden psilatör devresindeki kondansatör ve bobin üzerine mum dökülür

mesala bir verici düşünün osilatör bobini mumlanmamış ise veya bobin titreşimlere karşı bi şekilde
korunmamışsa (özellikle bobin ince ve sarsıntılara duyarlı ise) ve verici frekans modülasyon tekniğiyle yayın yapıyorsa
bobin titrediğinde frekansda belli miktarda kaydığından alıcıda ses olarak duyulur cihazdaki fan sesi yayına yansıyabilir. v.s.

smd kondansatör sarsıntılardan etkilenmediğinden mum dökmeye gerek yok.

z

Satıcıdan alınmış mercimek kondansatör üzerindeki mumdan bahsediyorum.

Kondansatörün bacaklarından havyayla ısıtırsan eriyen mum tabakasını göreceksin.

Klein

Kılıf nem almasın diye olabilir.  Deniz aşırı ülkelerden gelen gemi ile gelen otomobiller de parafin ile kaplanır.

Kabil ATICI

İki sebepten olabilir,

Nemden korunma veya lehimleme esnasında kondansatörün sıcaklığının yükselmesini önlemek.(ısıtıldığı zaman belli bir süre için en azından mum sıcaklığında eleman sabit kallır)

Nem konusunda pek emin değillim, çünkü üzerinde kaplama var.

Sıcaklığını yükselmesini önlemek olabilir.Hatırladığım kadarı ile kondansatör gövdesine gümüşle kapladıktan sonra,teller gövdeye (gümüşle kaplı olan) lehimleniyordu. Uygunluk onaylandıktan sonra gövde kaplaması gerçekleşiyordu.
ambar7

z

https://books.google.lk/books?id=-asACAAAQBAJ&pg=PA405&dq=wax+on+the+ceramic+capacitors+surface&hl=tr&sa=X&ved=0CE0Q6AEwBWoVChMItorjp5DoxwIVRPByCh2-lgkM#v=onepage&q=wax%20on%20the%20ceramic%20capacitors%20surface&f=false

https://books.google.lk/books?id=pM_gBwAAQBAJ&pg=PA274&dq=wax+on+the+ceramic+capacitors+surface&hl=tr&sa=X&ved=0CDAQ6AEwAWoVChMItorjp5DoxwIVRPByCh2-lgkM#v=onepage&q=wax%20on%20the%20ceramic%20capacitors%20surface&f=false

Bir şeyler yazmışlar ama anlamadım.

Fakat asıl aradığımız bilgi şu galiba.

DIFFERENCE BETWEEN CAPACITORS The various names which appear in the capacitor family tree designate both physical and electrical ... and also to keep surface leakage between the connecting wires low, the complete capacitor often is coated with a layer of wax. ... Constructionwise, regardless of the shape, it consists of a metallic deposit on the opposite surfaces of a ceramic dielectric with ...

polleme

Seramik nem çeker ve bu da kapasite değerini belli ölçüde etkiler. Çevre şartlarından yalıtmak için yapıldığını anlıyorum.