Elektrik Motorları

Başlatan Kadirr, 08 Eylül 2015, 14:52:44

Kadirr

Öncelikle herkese iyi günler...
Çalışmakta olduğum bir projede 50kw lık bir elektrik motorunu 24V luk bir akü ile nasıl çalıştırabilirim. Böyle bişi mümkün müdür? yardımcı olucak arkadaşlara başka sorularımda  olacaktır. cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim İyi Çalışmalar Dilerim...

z

Bana gene free takılacağız gibi geliyor.

Neden çalıştıramayasın.

24 voltluk bir akü ile çalıştıracaksan.

Bu akü atıyorum 100Ah kapasitede ise.

Kabaca depoladığı enerjinin 24*100*3600=8640000 Joule olduğunu söyleyebiliriz.

%100 verimle çalışan inverterler sayesinde

50000*T=8640000 den T=172.6 saniye boyunca bu motoru 24v akü ile çevirmene kimse bir şey diyemez.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Kadirr

ilginize teşekkür ederim
yapılacak proje gereği fazla alan kaplamaması lazım yani anlayacağınız ufak boyutlarda güçlü bir motora ihtiyacım var yaklaşık 0.6m yarıçapında bir tekerleği döndürmesi gerekıyor akü ile beslemem gerektiği içinse dc motor olmalı sanırsam 10kw lık ac inverterın boyutları çok buyuk diye biliyorum.

z

10kW, 50kW çok büyük rakamlar.

Bu boyutta güçlere ihtiyacınız olduğunu nasıl hesapladınız?

Karahan

...redüktörlü motorlara bakabilirsiniz,hem AC hem DC için üretimi var.

Kadirr

Evet çok büyük rakamlar farkındayım. Yaklaşık 40 ton ağırlığında 8 bacaklı bir makinanın bir bacağına düşen ağırlık hesaplarsanız az değil bu ayağa takılan tekerleğin hareketini elektrik motoru ile yapmam gerekiyor. Ac motor için inverter gerekiyo çünkü akü den besleme yapılacak  buda fazladan alan demek bnm kullanabileceğim alan az olacak bu yuzden ac motor mantıklı gelmıyor pek. sizce nasıl bir yol izlemeliyim teşekkür ederim şimdiden

Kadirr

Redüktörlü motorları da araştırıyorum yardımcı olabilecek link verebilirseniz çok iyi olur. İlginiz için çok teşekkür ederim Sayın Karahan

z

40 tonluk aracı 24v akü ile hareket ettireceksen yanlış yoldasın.

Bu işi illaki elektrik motorları ile yapacaksan o araca dizel jenaratör koyacaksın demektir. Buna elektrojen deniyor.

Elektrikli trenleri inceleyebilirsin. iki tip elektrikli tren var. Birisinde tepede enerji iletim hattı var. Bir diğerinde ise dizel jenaratör.

Boyunuzdan büyük işlere girişmeyin. Soru sorarken de hiç olmazsa temel hesapları yapın.

Hele bana bir anlat. 40 tonluk bir aracı hareket ettirmek için motorun 10 yada 50kw olması gerektiğini nasıl hesapladın?

2 satırda gösterebilmen lazım.

Kadirr

Hocam senin derdin yardımcı olmaksa uslubun çok yanlış çok yanlış yerdesin. Kusura bakma seni rahatsız etmiş bulundum. Birde böyle konuşacaksan lütfen insanların yorumlarına yanıt verme. Benım sistemimin bütün hesaplamaları yapıldı zaten hareket ediyo bnm amacım içten yanmalı motora yardımcı bir sistem kurarak zorlanmaları ortadan kaldırmak burada bahsettiğim rakamlar kesin rakamlar değil tabi biraz tolere edilerek verilmiş rakamlar. Teşekkür ederim ilgin için tekrar kusura bakma iyi çalışmalar...

z

Yapacağın cihazın en ideal durumda sadece 172 saniye çalışacak olması sorun değil de uslübum mu sorun?

mehmet

Dizel lokomotifleri inceleyiniz. Anahtar
kelime "cer motoru".
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Kadirr

Bir sorunum olmasaydı burda olmazdım. Buna bir tane daha eklemek saçma olur ben size çok teşekkür ederim yinede. Sanırsam yanlış yerdeyim

Kadirr

İlginiz için sağolun Mehmet Bey. Biraz araştırdım bahsettiğiniz motorlar hacim olarak çok alan kaplayacaklardır. Güç olarak gayet iyi motorlar çok büyük güçler elde etmekteler fakat bunların çalışması için de gerekli enerji sorun benim sistemimde. Teşekkürler...

RaMu

@Kadirr çok dengeli, güzel yazmışsın hoşuma gitti ama
@z hocanın söyledikleri acı gerçekler.

Uslup komedisini bir tarafa bırakıp
z hocanın sorularının 2 satır cevaplarını verebilir misin?

Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

z

@Kadirr

Dost acı söylermiş. Ben gerçekleri yazdım, dostunum senin. Uslübu boşver. Eşekliğime ver.