2 x pic = 1 XT

Başlatan murat79, 23 Haziran 2005, 14:37:42

murat79

arkadaşlar  2 pic  i  tek  kristal ile  calıstırabilirmiyiz  acaba  calışır  ise  nasıl  ne  yapmak  gerekir  ?
------------------------------------------------------- Kim Ne Derse Desin Kim Ne Söylerse Söylesin  Sen Gel Ne Olursan Ol Yine Gel

aster

bir başlık açmadan önce araştırsak acaba bu konu forumda hiç yazılmışmı?

mustafacan

birde mümkünse bu soruyu sormadan önce ne işe yarayacak ne amaçlı olacak 15 kuruşluk kristal çift olsaa ne tek olsa nee. Ne faydası olacak acaba cidden merak ettim.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

elektromer

Merhaba Arkadaşlar,
Alıntı yapılan: "murat79"arkadaşlar  2 pic  i  tek  kristal ile  calıstırabilirmiyiz  acaba  calışır  ise  nasıl  ne  yapmak  gerekir  ?
Merhaba murat79,
Evet. 2 pic'i  tek  kristal ile  calıstırabiliriz. Ama Kristal'i 2 pic'e paralel bağlayarak değil.

Bir lojik (invertör - 40106 vb.) entegre kullanarak bağımsız bir osilatör devresi oluşturup, Osilatör çıkışını, pic'in OSC IN pinine uygularız. OSC OUT boşta kalacak.

Bu şekilde birden fazla Pic'i senkron (propagasyon gecikmelerinin olmadığını varsayarak) olarak çalıştırabiliriz.

Yanlış hatırlamıyorsam, kullandığın pic'in datasheet'inin sonlarına doğru OSC tasarımları ile ilgili bölüm olacaktı.

Bu arada,
Alıntı yapılan: "aster"bir başlık açmadan önce araştırsak acaba bu konu forumda hiç yazılmışmı?
Merhaba Moderator arkadaşım aster,

Forum'u düzenleme işinin moderatör arkadaşlar açısından ne kadar zahmetli, emek ve zaman isteyen bir uğraşı olduğunun farkındayım.

Bu nedenle özveri ve emekleriniz için kendi adıma çok teşekkür ediyorum.

Ama ne yazıkki son zamanlarda dikkat ediyorum da, gerek moderator arkadaşlardan bir kısmı veya diğer üye arkadaşlardan bir kısmı, yukarıdaki alıntıya benzer cevaplar vermeye başladılar.... :(  Bu tutumun çok hoş bir tavır olduğuna inanmıyorum ve kendi adıma kınıyorum.

Zaman zaman ben bile daha önce gördüğüm bir başlık veya mesajı bulmakta zorlanıyorum. Bazende çalışmayan linklerle karşılaşıyorum. Bu gibi durumlarda bile hiçbir zaman "Bu ne biçim forum, bunlar nasıl moderatör!" demedim.

Bana göre bu tip tavırlar foruma yeni giren, yeni piclerle uğraşmaya başlayan arkadaşların hevesini ve soru sorma cesaretlerini kırmaktan başka da bir işe yaramaz.

Bunun somut örneğide, üyelerin mesaj sayılarında....  Üye listesine mesaj sayılarına göre baktığımda gördüğüm şu;

* 1000        ve üzeri     6 kişi
*   500 - 1000 arası      5 kişi
*   300 -   500 arası    14 kişi
*   100 -   300 arası    37 kişi
*    50  -   100 arası    47 kişi
*    10  -     50 arası  223 kişi
*      5  -     10 arası  162 kişi
*      2  -       5 arası  327 kişi
*      1  mesajı olan    407 kişi

toplam  1228 kişinin mesaj yazdığını görüyorum... :(

Üye sayısının 7796 olduğunu görüyorum. Yalnızca Her 6 kişiden biri soru veya cevap yazıyor...  :(   Demekki 1228 kişi dışında herkes Pic'i çok iyi biliyor yazmıyor...  :?

Lütfen arkadaşlar, biraz daha sabırlı ve anlayışlı olalım.  Yukarıda belirtiğim tarzda azarlamak yerine aynı süre veya biraz fazlasına cevap yazılabilir. Sanıyorum biraz zamandan başka bir kaybımız olmaz. Ne dersiniz?

Birde ;
Alıntı yapılan: "mustafacan"birde mümkünse bu soruyu sormadan önce ne işe yarayacak ne amaçlı olacak 15 kuruşluk kristal çift olsaa ne tek olsa nee. Ne faydası olacak acaba cidden merak ettim.
diyen mustafacan arkadaşımın elektronik geçmişi hakkında bilgim yok. Bir kusurum olursa peşinen özür dilerim.

Ben 1982 yılında Elektronik teknisyeni, 1994 yılında da Tekniker oldum.

Mikrokontrolörler yaygınlaşmadan önce, dijital bir devre tasarlamak istediğimizde Lojik entegreler ile uğraştım.

Örneğin bir shift register veya seri haberleşme devresinde, hep tek bir kristal kullanarak daha kararlı devreler tasarladık. Bununla senkronizasyonu sağladık.

Eğer mustafacan arkadaşımın dediği "..... 15 kuruşluk kristal çift olsaa ne tek olsa nee...."  düşüncesi doğru olsaydı. Bir çok bilgisayar Ana kartında abartılı sayıda Kristal olmalıydı. Neden Clock hattını ana kart üzerinde gezdirip, ekranlama için uğraşırlarki... !  :?

Son olarak, sürç-ü lisan ettikse affola...  :oops:

Dilerim murat79 arkadaşımın sorusuna yanıt verebilmişimdir. Eğer cevabımın eksik ve yanlışları var ise bilen arkadaşlardan tamamlamasını veya düzelmesini rica ederim.

Saygılarımla...
Her şey gönlünüzce olsun..

mustafacan

bende kafamdaki soru işaretine cevap buldum teşekkür ederim.
Sistemler tek kristal ile senkron çalışırmış.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

Veli B.

Evet bahsettiğin gibi bu cevaplar çoğaldı çünki bu tarz sorular çoğaldı.Pekçok konuda farkında isen gerçekten arama yada araştırma yapılmadan doğrudan "bana buluna" yakın sorular, mesajlar gelmeye başladı:?:.Veri tabanı için ayrı bir sorun, veritabanı şiştikçe aranan mesajlara ulaşma açısından başka bir sorun. Tabii ki düzenleme de başka bir sorun.Halbuki bu soruların çoğunda anahtar kelimeyi arattığımız da ilgili konular teker teker çıkıyor ki zaten hepimiz, hala ulaşamayan var ise bu konulara cevap yazıyoruz, her arkadaş elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyor.:)

Sevgilerimle...

murat79

tüm  arkadaşlara  teker  teker  teşekkür  ederim  sorumun amacı  arkadaşlarında  dediği  gibi  birden  fazla  işlemciyi  senkron  olarak  calıstırmaktı  aster  arkadaşa  da  cevap  vermek  isterim  bu  konuda  arama  yaptım  lakin  karsıma  içerisinde  xt  yada  cristal  gecen  2000 e yakın  mesaj  geldi  bende  bu  yuzden  forumda  yeni  başlık açtım  kusura  bakmayın
------------------------------------------------------- Kim Ne Derse Desin Kim Ne Söylerse Söylesin  Sen Gel Ne Olursan Ol Yine Gel

SpeedyX

Selamlar, nerede tartışılmış acaba bu konu?
bende bulamadım.

2 pic 1 xt den çalışır. araya kondansatör bağlayarak da birden çok işlemci calıştırılıyor.

bmutlu

@SpeedyX

https://www.picproje.org/index.php/topic,29567&highlight=#29567

burada bahsedildi Şema olmasada sözlü olarak bahsettim..