Haşlanmış patates - Aluminyum folyo - renklendirme

Başlatan z, 08 Eylül 2015, 21:02:26

z

Bazen yanıma aluminyum folyaya sardığım haşlanmış patates alıyorum.  Bir kaç saat sonra acıkınca atıştırmalık oluyor.

Haşlanmış patates aluminyum folyoya sarılı iken bir kaç saat bekletilirse patatesle temas halindeki aluminyum folyo kahverengi bir renge boyanıyor.

Aynen eloksal yapılmış gibi bir durum oluyor. Kazımayla falan bu renkten kurtulunamıyor.

Belki birinin işine yarar diye bilgi vereyim istedim.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

elektronik

yazık olmuş pateteslere bi güzel yağda kızartmak varken haşlamak patetese yapılacak en büyük kötülük bence :).

şaka bi yana kabuğundan boya elde edilebilir belki. kazımayla çıkmaması çok iyimiş. bizim cihazların boyaları tırnakla bile çiziliyor.

mesala patetes kabuklarını rendeleyip kaynatıp alüminyum  soğutucuları içine bekletip test edilebilir.

engerex

Acaba alüminyum folyo şeffaf bir madde ile kaplı da mı bu madde renk değiştiriyor? Patatesi sıcak mı sarıyorsunuz? Yada patatesten aldığı rengi bu madde salmıyor.
Açıkçası canım çekti. : )

z

Evet patatesler sıcak iken folyoya sarılıyor.

Patates özellikle potasyum açısından zengin. Belki bu rengin sorumlusu potasyumdur.

Yumurta kabuklarını renklendirmek için de yanlış hatırlamıyorsam soğan kabuğu kullanılıyor idi.

İnternette şöyle bir deney buldum.

Patates Pili

Araç ve gereçler: büyük bir patates veya limon ya da limon suyu 10 cm çelik tel (çivi, kanca, ataş vb.) 10 cm sert bakır tel DC voltmeter Çelik telin bir ucunu patatesin bir yanına saplayın, patatesin diğer yanına da bakır teli saplayın. Voltmetrenin negatif ucunu çelik tele, pozitif ucunu da bakır tele bağlayın. Voltmetre 1/2 Volt elektrik yükü göstermeli. Patates yerine limon veya küçük bir bardak limon suyu da kullanabilirsiniz. Telleri birbirlerine yaklaştırarak deneyi tekrarlarsanız voltajın değiştiğini görebilirsiniz. Oluşan voltaj patates ile çelik ve bakır teller arasındaki kimyasal etkileşimin bir sonucudur.

t2

Patates, ekmek gibi,kestane ve salatalık gibi,elma, armut gibi karbonhidrat kaynağıdır. Mümkün olduğunca az tüketilmelidir.

Bunların en az %60ı karbonhidrattir.
Kilo almadan ve saglikli yaşamak için günde toplam 100gram karbonhidrat yeterli ve gereklidir. Daha az veya fazla olursa sakıncalı.

Yani patetes ciddi bir yiyecek olup gereksiz tuketilmemelidir.

z

Mayalı ekmeklere tercih edilmeli ama değil mi?

RaMu

Alıntı yapılan: elektronik - 08 Eylül 2015, 21:31:54
yazık olmuş pateteslere bi güzel yağda kızartmak varken haşlamak patetese yapılacak en büyük kötülük bence :).

şaka bi yana
...
Sarı Kars patatesi diye bir patates var,
o patatesin haşlaması bir tarafta,
birde standart patates kızartması diğer tarafta olsun,
patates kızartmasına el değmez, çürür, küflenir taş olur :)
O kadar iddialı.

@z aklıma ilk pil olayı, elektrokimyasal bir durum olabilir mi diye geldi benimde ama
burada tek çeşit elektrot var gibi,
acaba alüminyum folyonun içinde başka metaller var mıdır?
Veya patates kabuğunda neler vardır?

Birde boya işleri zaten aslında bitki vs.dende yapılmıyor mu
patates neden kullanılmasın.

Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

z

Fakat buradaki boyama işlemi kimyasal bir işlem. Basit yüzeysel bir boyama olsaydı makasla kazıdığımda çıkardı.

Boyalı kısmın tam arkasında renk değişikliği yok. Bu da bilgi olsun.

RaMu

Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

z

RaMu

Birde patates soğuk iken folyoya sarıp denemek de lazım.

mesaj birleştirme:: 09 Eylül 2015, 00:23:46

Fırına aluminyum kabı verince oda kararıyor.

z

Bence buradaki olay patatesin kimyası ile ilgili.

Ark kaynağı yaptığımızda eğer gözlerimizi kaynak ışığından yeterince koruyamamışsak o gece uyku bize haram olur. Eğer evde bu amaçla kullanılan göz damlası yoksa daire şeklinde dilimleyip gözümüzün üstüne yerleştiririz. Bu geçici olarak gözü rahatlatır. Etkisi geçince bir dilim patates daha göz kapağımızın üstüne koyarız.

UV ışığın neden olduğu gözdeki batma ağrısı berbat bir ağrıdır. Nasıl derseniz gözünüzün içine bir avuç deniz kumu atıldığını varsayın.

Burada patates muhtemelen asidik yada bazik davranıyor. Göz ağrısına neden olan asidik durumun ph değerini dengeliyor. Aluminyuma da muhtemelen ph 'ın etkisi nedeniyle birşeyler yapıyor.

engerex

Alüminyum bebeklerde zeka geriliği yetişkinlerde alzaymıra neden oluyormuş. Özellikle asitli besinlerde kullanılmaması tavsiye ediliyor. Kağıta yönelin deniyor. Kimbilir onda neler var.

z

Doğru olabilir. Alzaymer çok arttı. Artış, kalaylı bakır mutfak eşyalarının terk edildiği döneme denk gelen nesille çok uyuşuyor.
Bizler çocukken bakır kapları hatırlıyorum. Ancak fazla uzun sürmedi ve aluminyum kap kacak çıktı ve hurdacılar cicili bicili aluminyum kap kacağı milletin bakır eski eşyalarıyla değiştirdi.
Cahillik işte millet elindeki eski bakır kapları verdi aluminyum yeni kapları aldı.

Halbuki bakır çok pahalı bir metal.

Aluminyumun avantajı bakır kap kacak gibi kalaylamayı gerektirmiyordu. Bakır da zehirlenmelere neden oluyordu.

Yıllar yıllar sonra çelik mutfak eşyaları yaygınlaştı. Bakır eşyalardan çelik eşyalara geçiş arasında en az 20..25 yıllık bir zaman dilimi var.  Bu ara dönemde milletçe aluminyum kap kaçak kullandık.

Bu dönemde yiyecekler hep aluminyum kaplarda pişirildi. Şimdilerde ise fast foof endüstrisi aluminyumu bolca kullanıyor.
Kutu içecekler, lokantalardan sipariş edilen ıvır zıvır yiyecekler vs vs.

RaMu

Kutu içeceği alüminyum kaba direk koyamayız,
misal teneke kutu kola nın iç çeperi plastik kaplı.

Önce alüminyum tabakadan daire kesiliyor,
yarı açık çeyrek boy kadar ve geniş silindir haline getiriliyor,
sonra bir daha preslenip uzun dar silindir yapılıyor
asitle yıkanıp parlatılıyor
ultraviyole ışığa maruz bırakılıyor,
dış kaplaması uygulanıyor (dakikada 18000 tane),
3.37 da iç kaplaması uygulanıyor, su bazlı bir şey diyor,
"içecek ile alüminyum arasında bir bariyer oluşturuyor ve
bu sayede içeceğin metal tadı almasını engelliyor,
aynı zamanda alüminyumun asitli içecekler tarafından
yenmesinide engelliyor" demiş.
! No longer available