4.5G için SIM kartların yenilenmesi lazımmış

Başlatan CoşkuN, 09 Eylül 2015, 09:27:17

kayatech

Hatta cep telefonu kullanıp baz istasyonuna karşı olanlar da var. Sanki telefondaki datayı , sesi baz istasyonu kendine çekiyor :)
Cep telefonu da başlı başına bir baz istasyonu ve eğer bir tehlike var ise en büyük tehlike telefonun kendisi..

Baz istasyonu dedikleri cihaz 3 tane ototeyp den biraz büyükce modemden ibaret. Bir tanede anten.
Geriye kalan batarya, klima ve boş oda.

एक होना

Alıntı yapılan: Karamel - 11 Eylül 2015, 17:52:41
hocam genelde insanlarda boyle bir yanilgi var. yazdigim mesaj daha hizmi gidecek? 3g bana yetmiyormuydu filan diye.

bu mantiga gore. bizim 128 kilobit adsl de kalmamiz lazimdi(ben ilk bununla tanismistim sanirim)

yanlis hatirlamiyorsam. o zamanlar videolarin cozunurlugu vga yi asmiyordu. 640x480 yani. (simdiye gore kucucuk)

simdi internete girince full hd yada 4k film izlemek istiyoruz? 4k film zaten 20-30 gb. suan mevcut systemle  bunu izlemek icin. play i tikladiktan sonra 1-2 gun beklemek gerekir.

bizim halk ne yazik ki boyle...

mesela ayni ornegi elektrikten verelim. halk evine gider. elektrikli sobasini 3 lu olarak acar. ayni anda. banyoda camasir makinasini calistirir. buzdolabi. pc vs derken elektriktigin dibine dibine vurur.

-sonra elektrikler 1 saatligine kesilse. sokakta eylem yapar.
-yetkililer bu bize yetmiyor. santral yapmaliyiz dese. bu sefer dogayi kirletiyorsunuz diyip. yine sokakta eylem yapar.  :-\

karamel adsl ile 4.5 g yi karıştırdın sanırım.

şu an evde iş yerinde kablo ile bağlı internet kullanılıyor. gsm üzerinden sadece e posta takibi yada forum gibi sayfalar takibi yapıyor kişiler. ha film izlemek mi istiyorsun 3g yeterli.

4k film bahsetmişsin. gsm üzerinden hd film izle ve gelen faturaya bak sonra 4k düşünürsün.

illa 4k film izleyecem diyenler evlerine 4k destekli tv ve dvd alıyor telefonun ekranından bakmaktan daha iyidir. 4k sadece görüntü çözünürlüğü olarak görme detayları var daha.

şu an 8mb internet kullanıyorum net den film ve youtube den videolara bakıyorum. daha yeni yeni 720p olarak yayınları çıkıyor. 50 gb sonrasında adil kullanım kotası adı altında hızı düşürüyorlar. 8mb den 2mb e. gsm üzerinde 4k film izlersen nasıl hız desteği alacaksın ? adil kullanım kotası zımbırtısından dolayı.

şu an kaç kişi 3g üzerinden film izler yada benzer işler yapar ?

4.5g ile neler yapabilirsin ?

tekosis

Alıntı yapılan: Birol KURNAZ - 11 Eylül 2015, 23:45:20
şu an kaç kişi 3g üzerinden film izler yada benzer işler yapar ?

4.5g ile neler yapabilirsin ?
ben şu an turkcell vınn ile bağlanıyorum. taşınabilirlik açısından iyi ama iş kotaya gelince bitleri sayarak harcıyorum. ayrıca her tarafta baz istasyonu görmekten gıcık kapıyorum. gel gör ki internetim iyi çekmeyince de sinirleniyorum. bu nasıl bir çelişkidir...
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

एक होना

@tekosis hocam gereksiz yere hatları meşgul eden bebeler ve ergenler yüzünden hat yetersiz kalıyor.

kişi kullanmadığı halde telefonunda interneti açık bırakıyor. buda hat yetersizliğine neden oluyor.

4 kişilik asansöre 8 kişi binmeye çalışmak gibi bir durum.

tekosis

Alıntı yapılan: Birol KURNAZ - 12 Eylül 2015, 00:09:00
kişi kullanmadığı halde telefonunda interneti açık bırakıyor. buda hat yetersizliğine neden oluyor.
evet hocam sanırım kilit nokta bu. özellikle şehir merkezlerinde yoğunluğun arttığı yerlerde 3g sıkıntıya giriyor.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

एक होना

şu anki bebeler çok şanslı. 56k modem görmediler. alacaksın ellerinden telefonu. ağır aksak çalışan pc de 56k modem ile internete bağlayacaksın al kullan deyip kaçacaksın.

sadogan

Alıntı yapılan: Birol KURNAZ - 12 Eylül 2015, 00:16:09
şu anki bebeler çok şanslı. 56k modem görmediler. alacaksın ellerinden telefonu. ağır aksak çalışan pc de 56k modem ile internete bağlayacaksın al kullan deyip kaçacaksın.
Çok sadist ce :)

एक होना

Alıntı yapılan: sadogan - 12 Eylül 2015, 00:25:11
Çok sadist ce :)

ödev verip yapacaksın demediğime dua edin ? erken yaş da saçları beyazlardı bebelerin :)

Karamel

hocam ikiside internet saglama sekli oldugundan? ve bizim internete ihtiyacimiz oldugundan? karsilastirma yaptim? bunda yanlis nerede anlayamadim?  :-\

ben lisedeyken. babam 1 seneden fazla sure vinn ile evde internete girdi? adsl internet ile asagi yukari ayni fatura odedi. hizida adsl ile asagi yukari ayniydi(suan mevcut vinn technology si ile) bu seylerin kotasi olanlari var. normal ttnet in adsl interneti gibi sinirsiz olanlari var.(adil kullanim kotasindan bahsetmiyorum) tarifeleri karslastirmaya kadar inip. daha cok yanlis yapmanin bir anlami. yok. gelecekte olacak tarifeleri bilmedigimizden. boyle seyler bizim ilgi alanimiz degil.

biz interneti bosverelim. olaya felsefik olarak yaklasalim.

videodaki kadinin ve boyle dusununenlere gore.

- bilgisayarlar pentium 2 den sonra gelismemeliydi? ne gerek var 3 e?
- ellerinde gostere gostere tasidiklari. arka ceplerine tam olarak sokamadiklari iphone larin. devami gelmesede olurdu? benm suan kullandigim bilgisayardan hizli ve stabile calisan aleti. sadece instagrama foto yukleyip. facebook a girmek gibi isler icin kullandiklarindan. ne gerek vardi iphone 6s e?
- okulda classical mechanics of physics okuduk. ne gerek vardi modern physics e?

yani hocam bu dusunce felsefik olarak hayat ile celisiyor. theory. deney ve gozlemler ile tutmuyor?

4.5g insanlara yapilan bir hizmet. insanlar artik ne yazik ki 2 sene bile gecmeden. akilli telefonunu degistiriyorlar. neden boyle birsey yaptin diye soruyorsun? instagrama iyi girmyiordu. selfie camera si iyi cekmiyordu vs vs gibi yanitlar geliyor. bilim ile ugrasan insanlara boyle seyler mantiksiz gelir ama Turkiyede 1 senede satilan akilli telefon miktarina bakilinca. insan yok artik diyor.

4.5g gelince insanlar bu hizmete kolayca gecis yapacaklar. geriye bizim bu tartismalarimiz kalacak.(tarihten edinilen deneyimlere gore bunu soyledim)

anca benim yada bilimle ugrasan hocalarim gibi 4g desteklemeyen telefon kullananlar(bir elektronik aleti bozulmadikca degistirme geregi duymuyorum)  yada 4g ile calisan vinn benzeri aletlere ihtiyaci olmayanlar kullanmayacak.

gelecekte belki adsl kullanmak yerine vinn gibi birseyle gsm uzerinden internete girmek mantikli olacak. gelecekte olacaklari bilmeden. bu hizmeti. ne gerek vardi buna diye elestirmek bence cok acimasizca......  :-\

एक होना

karamel yayınladığım video yu savunmuyorum. bakış açısı farklı olduğu için yayınladım.

teknoloji tüketimi sadece bizim ülkemizde var.
teknoloji çöplüğü oldu ülkemiz.

4.5 g gelmesi bir yana iyi. meraklılar ve gösteriş yapmayı sevenler yeni hatta geçeceği için 3g rahatlayacak.

Konu nereden nereye geldi. konu salça soslu makarnaya döndü.

Klein

Alıntı yapılan: Karamel - 11 Eylül 2015, 17:52:41

simdi internete girince full hd yada 4k film izlemek istiyoruz? 4k film zaten 20-30 gb. suan mevcut systemle  bunu izlemek icin. play i tikladiktan sonra 1-2 gun beklemek gerekir.

Bir USB birde Bu çözünürlük meselesini anlayamadım bir türlü.
30p 4K bir filmin sıkıştırılmamış halinin saniyesinin 700Megabayttan büyük olması gerek. 1.5 saatlik film 3 terabayttan büyük olmalı.
Bu sıkıştırma algoritmaları kaç kat sıkıştırıyor da bu kadar küçültülüyor?  Bu sıkıştırma açma esnasında oluşan veri kaybı  gözle hissedilmiyor mu? 

Karamel

hocam bunu okuldaki arkadasimdan duymustum. simdi siz soruyu sorunca arastirma yapmadan birsey yazmiyayim dedim. arastirmalarim sonucu. bir filmin yaklasik 40-50 gb gelmesi gerekir. o message imda 1-2 gun dediydim. 40 gb filmi izlemek icin 3-4 gun beklemek gerekebilir  :-\

hocam birde benim yasli bilgisayarim birakin 4k yi. full hd film i bile ilk 5-10 oynattiktan sonra isinip kapanir. bu yuzden. filmin kalitesinin nasil olabilecegi hakkinda yeterli bilgim yok  :-\

yalniz media markt ta 4k sony tv gormustum. mac gosteriyordu. hocam tek kelime ile. tribunden cekilmis bir goruntude bile. oyunucunun bagciklarinin seklini. kollarindaki tuglerin rengini. dahasi yakin cekimdede. cok yakin zamanda tras olmus oyuncunun sakal yapisini. yani sakallarinin kokleri secilebiliyor.

insan gozu 60 kusur megapixel diye okumustum? ama bence. yakinda technology soyle 16-32k civarina yaklasirsa. tv deki goruntuleri. sanki canliymis gibi izleyecegiz. mesela belgesel izlerken. sanki africa ya gitmis gibi olacagiz. gerci benim gozler bozuk oldugundan. 4k dan sonrasini secebilecegimi dusunmuyorum :P