Pic 12v giriş ve çıkış sorunu

Başlatan berkay_design, 09 Eylül 2015, 15:00:49

triyak

Gerilim bölücü dirençleri değiştir,  sınırda çalışıyor.10k+5k gibi bi değer kullanın. 

berkay_design

Ben çok yanlış düşünmüşüm. Haklısınız z.

mesaj birleştirme:: 12 Eylül 2015, 16:18:18

Alıntı yapılan: wanted0035 - 10 Eylül 2015, 23:42:49
Gerilim bölücü dirençleri değiştir,  sınırda çalışıyor.10k+5k gibi bi değer kullanın. 
girişte yüksek gerilim olması ne gibi zarar verir ki? 7805'e kadar ulaşabilir mi?

mesaj birleştirme:: 12 Eylül 2015, 02:46:03

Alıntı yapılan: z - 10 Eylül 2015, 21:26:33
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Açıklaman tutarsız.

Burada mosfet diyotunun iletimde olması için out pinlerinden en azından 12v'un biraz üstünde gerilim gelmesi lazım.

Diyelimki V geldi. V>12

Gelirse gelsin. Diyod iletime geçer ve 12v hattı, out pininden gelen V değerinine yükselir. Bu gerilim 7805'in çıkışına ulaşamaz.

Sistemi bozabilmek için Vout'dan 35V dan daha yüksek voltaj girmen lazım.

peki mosfet diyotu kaç V a kadar izin verir? yanma gibi bir sıkıntı olmaz herhalde 1-2 volt yüklenme ile

z

12v besleme hattını kısa devre etmediğin sürece o diyodu yük tarafından uygulayacağın gerilimle bozamazsın. Çünkü doğru polarmalanıyor.

Fakat mosu bozabilirsin. Bunun için mosu süren transistörü iletime sokup çıkıştan girişe doğru 25v falan verirsen gate'i delersin.

(Gerçi geçen gün mosun gate'ini 50v da delemedim.)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

berkay_design

direnç oranlarını değiştirdim, garanti olması için mosfet çıkışlarına diyot bağladım, yine yandı. 6. picimi de yaktım. Pes etmek istemiyorum.

RaMu

Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

mehmet

Plaketin alt ve üst resimlerini paylaşır mısınız?
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

berkay_design

baskı devre yapıyorum breadboardda kurmuyorum. Plakette sorun olduğunu zannetmiyorum. Tamamen değişik bir tasarım daha yapıp bastım yine yandı. Sorun devrede. Fakat şunu farkettim. Elimde 600mA 12v adaptör var. Bununla denediğimde sıkıntı olmuyor. Büyük bir adaptör var 10-15A lik 12v. Bununla denediğimde yanıyor. En son sorunun pic ile transistör arasındaki bağlantıdan olduğunu düşündüm. 1k düşük gelidiği için yüksek akım çekiyor ve pic yanıyor sandım. 10k direnç taktım. Küçük adaptörle denedim transistör tetiklenmedi ve lamba yanmadı doğal olarak. Devreyi büyük adaptörle beslediğimde çalıştı fakat yine yandı. Elimde son 1 pic kaldı. 7805 im de tükenmek üzere. Besleme yüksek olunca sıkıntı oluyor. Pic giriş pinlerinde de sıkıntı yok gibi. 7805 de yüksek akım gelince yanmaz, yüksek akım çekilince yanar. Gerilim 12v max 12,5v oluyor. Sorun sürücü kısmında gibi. Nasıl bir çözüm önerebilirsiniz?

kayatech

Sürücü kısmında sorun yok. Ben 220R direnç ile direk gate tetikliyor ve yükü de direk mosfete bağlıyorum. Besleme 24volt 4.5A
Yanacak olsa idi direk bağlı olan PIC yanardı.

Kaç kişi sizden PCB istedi ama vermemek için çaba sarfediyorsunuz. Belliki birşeyi yanlış yapıyorsunuz.
Eğer hiçbiryerde sorun yok ise sorun da yok demektir..

berkay_design

Bir çok denemem var sürekli değiştiriyorum çizimi. Buyrun en son yaptığımı yaylaşayım. 3 farklı çizim yaptım 3ünü de denedim sıkıntı aynı. Tasarımda sorun var bence.

mehmet

Sanki şemadan çizilmemiş gibi. 7805 girişine ne geliyor?
Çıkışında kaç volt gerilim var?

Ayrıca pcb üzerinde gerilim kontrolü yapmadan
neden mcu takıyorsunuz?

Mosfet source ucunu gnd ve drain ucunu yüke
bağlayınız. Ayrıca 3904 kollektör ile mosfet gate uçlarına
100R - 200R arası bir direnç bağlamayı ihmal etmeyiniz.

Dışarıdan gelen uçları transistör veya opto ile bağlamanız
daha uygun olacaktır. Mcu bacaklarına dışarıdan gelen gerilim
ne kadar?
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

berkay_design

7805 girişine 12v geliyor. 12V role var. Role aktif olunca 12V mosfetlere ve 7805 e geliyor. pcb üzerinde gerilim kontrolü yapıyorum sıkıntı yok. dediğim gibi pic takılı değilken gerilimler normal. taktığımda yanıyor. yandığı için 7805 yanıyor sonra gerilim 12ye çıkıyor sistemde. transistör ile mosfet arasına direnç koyduğumda mosfetin ısınabileceğini düşünmüştüm. ama deneyeceğim bunu.

Kabil ATICI

Güç hatlarını kartın (işlemcinin ve beslemesinin) çevresinde tur attırmışsın, çektiğin akıma bağlı olarak devren çalışması çorbaya döner.
Güç hatlarını bir kenarda topla.

Devre üzerinde kondansatör görünmüyor, akımın (sürme tekniğine bağlı olarak) PCB üzerindeki yolların bobin gibi davranabileceğini göz önüne al.
Kondansatörleri mutlaka koy. Güç devren üzerine daha büyük koy.

En iyisi bir EMC ve EMI ile ilgili belge oku. Orada yazanlar masal gibi gelse de aslında fazlası ile gereklidir. Özellikle senin yaptığın devre için.
ambar7

Icarus

PIC'in yanıp sonrada 7805'in yanması 7805'in sahte olabileceği şüpesini uyandırıyor çünkü belkide piyasadaki en sahte elemanlardan biri 7805.
Normalda 78xx elemanlar sıcaklık, akım ve gerilim korumalarına sahiptirler ve çıkışları kısa devre bile olsa yazmazlar. Ama sahteleri hemen yanar

berkay_design

besleme hattı bobin görevi görüyor olabilir haklısınız. ama bu pici yakacak kadar etki eder mi?

Kabil beyin dediği gibi bir olay varsa 7805in gnd bacağına gerilim indüklenebilir bu da yakabilir gibi geldi şu an.

kayatech

Çok ilginç bir devre olmuş. Verdiğiniz sema ile pek alakası da yok. Kapasiteleri yok besleme deki tüm dalga frekansları direk pic é uygulanacaktır. Mosfetlere giden 12 volta 3 amper lik başka bir diyot ekleyin   Bu hali ile herhangi bir giriş yapmadan yani girişlerden bir sinyal vermeden pic nasıl davranıyor ? Bir tane led yakıp söndürme yazılımı yapın bütün portlar giriş olsun sadece ledi bagladiginiz PORT çıkış olsun.