Pic 12v giriş ve çıkış sorunu

Başlatan berkay_design, 09 Eylül 2015, 15:00:49

berkay_design

Böyle bir sürücü devresi tasarladım breadboard üzerinde denedim 2A civarında akım çektim sıkıntı olmadı. Fakat baskı devreye döktükten sonra pic aşırı ısındı ve sanırım yandı tepki vermemeye başladı.

12V girişi 5V a indirmek için de şöyle bir devre tasarlamıştım. Sıkıntı girişte mi çıkışta mı anlamadım. Baskı devreyi tekrar inceledim kısadevre açık devre gibi hatalar yok. Bir tavsiyeniz öneriniz var mı?

z

Arızalandığını düşündüğün devrede Q1 ve Q2 nin sağlam kalıp kalmadıklarına bakman gerkiyor.

PCB hatası var gibi görünüyor.

Yük nasıl bir yük? Bobin falan mı anahtarlıyorsun?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

berkay_design

z

PCB'de gözden kaçmış bir şey vardır.

Pic ısındığına göre

5v besleme sorunu olabilir.

Çıkış pini olarak tanımlanmış pin gnd ile ya da +5v ile bağlantılır.

berkay_design

Sorunun neyden kaynaklandığını buldum. Regülatör girişini çıkışı kısa devre olmuş. Yani 7805 yanmış. Söktüm sağlamını taktım. Devreyi tekrar çalıştırdım ufak tefek düzeltmeleri yaptım 2-3 sn çalıştı tekrar ısınma oldu ve pic tekrar yandı. Baktım 7805 yine kısadevre olmuş ve pice 12v vermiş. Sorunu hala çözemedim. Devreyi komple 5v adaptörle beslediğimde sıkıntısısız çalışıyorken  işin içine regülatör girdiği zaman yangın çıkıyor :D

mehmet

Gnd bağlı olmayabilir. Veya regülatör ters
olabilir.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

berkay_design

kayatech

PCB yi görmek gerekir. Gözünüzden kaçan bir şey olabilir.

Ekleme: Bir tane kondansatörü ters takmış olabilirsiniz.

F.T

Regülatör girişi kaç volt.Yüksekse tabi yanar.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

berkay_design

12v giriş. Yüksek akım çekmiyor zaten. Pic gösterdiğim sürücü devresini sürüyor sadece. Transistör de çok akım çekmez diye düşünüyorum. Bugün 5 tane pic yaktım içime oturdu. Kondansatör ters bağlı değil. Zaten ters bağlandığında patlıyor diye biliyorum.

triyak

Gerilim bölücü ne için?  Sinyal girişimi?
Mosfet neyi sürüyor?  Bobinli bişey mi?
Baskı devreni, şema koyman daha çabuk sonuça götürür.

berkay_design

Yazılımında sıkıntı yok. Devre burada. Girişler çıkışlar belli oluyor zaten.

z

5V'a bağlı 470uF yi ordan sök 12v hattına bağla. 5V tarafına 1uF bağlaman yeterli. 1uF ye paralel bir de 100nF çok yakışır.

Belki de  sorunun kaynağı burası.

berkay_design

Teşekkürler. Sorunu kendim çözdüm. Mosfetlerin çıkışından başka bir sistemden 12V geliyormuş. Bu nedenle mosfet yapısında bulunan ters diyot aktif hale geçiyor ve 7805 in çıkışına 12V geliyor, yanıyor. Daha sonra 7805 girişindeki 12V gerilimi doğrudan çıkışa veriyor bu nedenle de pic 12V altında yanıyor. İyi bir tecrübe oldu bu bana. Herkese teşekkür ederim desteklerinizden ötürü.

z

Açıklaman tutarsız.

Burada mosfet diyotunun iletimde olması için out pinlerinden en azından 12v'un biraz üstünde gerilim gelmesi lazım.

Diyelimki V geldi. V>12

Gelirse gelsin. Diyod iletime geçer ve 12v hattı, out pininden gelen V değerinine yükselir. Bu gerilim 7805'in çıkışına ulaşamaz.

Sistemi bozabilmek için Vout'dan 35V dan daha yüksek voltaj girmen lazım.