Ynt: 555 zaman problemi

Başlatan eeburakdemir, 12 Eylül 2015, 23:57:54

eeburakdemir

[/url][/img]

arkadaşlar bu devrede benim yapmak istediğim +12vdc pnp çıkış sensörden gelen bilgi ile zamanlayıp çalıştırmak istiyorum. Fakat sensörden bilgi gelmeye devam etse bile zamanın sonunda durmasını istiyorum. Sistem çalışmadı yardımcı olurmusunuz ?

mesaj birleştirme:: 12 Eylül 2015, 23:58:50

Asla pes etme...

Melih1802

555 in 2 numaralı girişi düşen kenarda tetiklenir. Devreyi kurduysanız birde böyle denermisiniz.

eeburakdemir

denemiştim olmadı. Normal şekilde çalışıyor . Ayrıca burda en büyük sorun giriş gelmeye devam edecek ama ayarlanılan sürenin sonunda sistem duracak.
Asla pes etme...

Melih1802

555 in 2 nuarası düşen kenarda tetiklendikten sonra 3 numaraslı pinde bir hareket gözlemliyormusun.

kudretuzuner

Merhaba,
555'in 2 nolu pinini optotransistorun collectörüne bağlayınız.sinyal geldikçe 555 tetiklenecektir.
Amatör

eeburakdemir

Devrem tam olarak monostable çalışamayacak aslinda arkadaslar. Cunku 2 nolu bacak dusen kenarda tetiklendiginde cikista istediğim surede HIGH olacak, fakat benim devremde giriş sürekli gelse bile ayarlanan süre sonunda devre monostable gibi duracak. Unutmayalım giris halen gelse bile. Bistable moda benzetmeye çalıştım, hatta daha oncede yaptim çalıştı.  Fakat burada kullanıldığım sensör farkli olduğu icin mi tam anlayamadim ? Yardimlarinizi bekliyorum arkadaslar.
Asla pes etme...

kudretuzuner

Merhaba,
İki girişli AND gate ile yapabilirsiniz.Bir girişe sinyal diğer girişe clock palsı verirsiniz.Geytin clock ayağı açık kaldığı sürede çıkıştan data alabilirsiniz.
Amatör

mufitsozen

Alıntı yapılan: eeburakdemir - 13 Eylül 2015, 13:16:10
Devrem tam olarak monostable çalışamayacak aslinda arkadaslar. Cunku 2 nolu bacak dusen kenarda tetiklendiginde cikista istediğim surede HIGH olacak, fakat benim devremde giriş sürekli gelse bile ayarlanan süre sonunda devre monostable gibi duracak. Unutmayalım giris halen gelse bile. Bistable moda benzetmeye çalıştım, hatta daha oncede yaptim çalıştı.  Fakat burada kullanıldığım sensör farkli olduğu icin mi tam anlayamadim ? Yardimlarinizi bekliyorum arkadaslar.

Sizin yapmak istediginiz fonksiyon icin bakmaniz gereken terim non-retriggerable edge triggered monostable multivibrator.

555 ile dikkatli bir tasarim yaparak kabul edilebilir bir cozum bulunabilir (uygulamanizin detaylari bilinirse). 555'in trigger inputu olan pin-2 level triggerred bir girisiti. level 0 oldukca cikis degisir. 1 olunca timing kapasitoru ve direnclerle belirlenen bir zaman formulu ile bir puls cikar.

Trigger sinyalini dogrudan baglamak yerine degerini duzgun hesaplayacaginiz bir seri kapasitor size cozum olabilir.

Ama ben onun yerine 74hc221 veya 74hc123 yada 74hc4538 gibi bir chip kullanmanizi tavsiye ederim.

mesaj birleştirme:: 13 Eylül 2015, 21:46:04

555 icin ornek devre.

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

eeburakdemir

arkadaşlar biraz geç cevap atabildim kusura bakmayın. Sorunu çözdüm. Şöyle anlatayım, devrede görünen optoyu çıkardım , yerine optonun collector girişine sensörden gelen bilgiyi bağladım, tabi 2 ile 4 nolu bacak taki 10k yerine 1k bağladım devre çalıştı. Aslında devre positive trigger rising gibi çalışıyor. Detaylarını 555 in datasheet kısmında , çalışmasınınn anlatıldığı bölümde R-S flip flop un çalışma karaktertrigine bağlı olduğunu çok rahat göreceksiniz. Yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara da tekrar teşekkür ederim. Herkese iyi akşamlar.
Asla pes etme...