ESP8266 Access Point Problemi

Başlatan baran123, 17 Eylül 2015, 18:11:50

baran123

Daha önce kendi modemime bağlanıp kullandım.Fakat AP yapamıyorum.Sırayla şu komutları girdim ama telefonun wifi ağında maalesef göremedim.(Her komuttan sonra OK cevabı geliyor.)
AT
AT+RST
AT+CIPMUX=1
AT+CWMODE=2
AT+CWSAP="esp_123","1234567890",5,4(5.Kanal, 4 numaralı şifre türü?)

Bu arada AP yaptıktan sonra TCP Server olarak da kullanabiliyoruz dimi ?

Karamel

hocam az once denedim. benim esp-07 module bozuk cikti. esp01 aldiydim. bununla deney yaptim. su codel lari gonderince access point uzerinden web server olusturulabiliyor.

AT+CWMODE=2
AT+CIPMODE=0
AT+CIPMUX=1
AT+CWSAP="ESP8266","12345678",6,4
AT+CIPSERVER=1,80

baran123

@Karamel teşekkür ederim bende şimdi buldum.Birazdan TCP serveride deneyeceğim.
http://stm32duino.com/viewtopic.php?t=265
Alıntı Yap
Acting as a WiFi Access Point
In addition to connecting to WiFi Access Points the module can also act as an Access Point–this means
you can connect devices to the module without any other network infrastructure in place. Ideal for a
local private shared "drop box" perhaps...
1. The module comes with an access point pre-defined (SSID of "ESP_...") but you can define your
own with:
AT+CWSAP="NoWorriESSID","password",3,0
The first parameter is the SSID name; the second parameter is the password; the third the WiFi
Acting as a WiFi Access Point
channel–pick one not used in your area; and, the final parameter is the encryption standard to use.
An encryption value of 0 turns encryption off which means the password is ignored–but it still
can't be an empty value. I couldn't get any encryption to work though (it would always create an
unencrypted network) you might have more luck–possibly with a more recent firmware...

2. To actually enable the network to be created you need to set the "WiFi mode" of the module to "AP"
( 2 ) or "Both" ( 3 ):
AT+CWMODE=3
Now you will be able to connect to your module as an access point from another device (e.g. a
laptop or a phone).

3. You can list the IP address etc of any device connected to the network with:
AT+CWLIF
Which generates the response:
192.168.4.100, [...]

4. Now you can run the server example from above and connect–note that the module always has the
IP 192.168.4.1 when acting as an AP.

MrDarK

Baran;

Softap diye geçiyor access point özelliği, son firmware ile yaşadığım sıkıntıdan sonra arduino ile yazdım kodumu ve bu tarz AT komutlarından kurtulduğuma seviniyorum. İstediğim şekilde konfigure edip ayarları doğruladım. Android telefonla da herhangi bir sorun yaşamadım. Yani anlayacağın kullandığın firmware problemli. Arduino ile yazılmış ESP kodlarını incelemeni tavsiye ediyorum.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

baran123

Hocam son güncellemeyi yaptım Fırat ağabeyin sitesindekini.
"Arduino ile yazılmış ESP kodlarını incelemeni tavsiye ediyorum." düzgün çalışan firmware önerir misiniz ?

Karamel

Hocam arduino ile code yazdim derken. Arduino deney pcbsi ilemi yaptiniz? Yoksa arduino compiler i ile esp8266 entegresinemi code yazdiniz?

Birde hocam ben esp 07 aldiydim. Module dis dunyaya hic tepki vermedi. Sonra esp01 aldim. Buna firmware update yapmadim. Detaylida incelemedim ama sorunda gormedim. Hemencicik calisti.

Tabiki bu firmware dada sorunlar elbet ki vardir. Suan internette bulunan. Bildiginiz en guvenilir firmware nedir hocam?

MrDarK

Alıntı yapılan: Baran Ekrem - 17 Eylül 2015, 23:48:54
Hocam son güncellemeyi yaptım Fırat ağabeyin sitesindekini.
"Arduino ile yazılmış ESP kodlarını incelemeni tavsiye ediyorum." düzgün çalışan firmware önerir misiniz ?

Mesajımı anlamamışsın baran; Arduino idesi üzerinden ESP'nin içindeki kontroller'a kod yazmak mümkün. Arduino kodlarıyla kullanabiliyorsun.

Karamel;
İkinci söylediğin geçerli, yani arduino compiler ile esp programladım. Güvenilirlik konusunda 0020000903 bu seri nolu firmwarede problem görmedim. Fakat dediğim gibi benim sıkıntım SOFTAP (access point) özelliğinde oldu. Bu sürümde android veya ios modellerinden bağlanamadım modüle (ağda görünmesine rağmen). Fakat enteresan bir şekilde Win7 laptop ve Win8 tablet üzerinden bağlanabildim. Android'e özel bir sıkıntım olduğu için bende arduino kodu ile denemeler yaptım. Arduino ile yazılan kütüphaneler orjinal firmware'den daha iyi sanırım.

Ayrıca AT komutlarıyla uğraşmıyorsun bu şekilde programladığın için. :) Sana özel oluyor her seferinde konfigure etmeye gerek kalmıyor. Umarım anlatabilmişimdir bu sefer :)

Karamel

hocam gunaydin ::) bu 0020000903 serial no lo firmware ile deneyi yaptim. access point mode unda iken. windows7 pc ile baglanti kurdum ama dediginiz gibi android telefonumla baglantiyi kuramadim. cok ilginc bir problem. neden boyle oldugunu arastirmak lazim  :-\

MrDarK

Açıkçası ilgilenmiyorum şu an. O firmware'ler çok yüksek olasılıkla Lua ile yazılmışlar. Çıplak halini araştırırsam bulabilirim. Hatta ESP'nin local forumunda bazı yerlerde problemin çözümünü de yazmışlar. Senin kadar geniş bir zaman aralığım olmadığı için açıp derlemekle uğraşamayacağım :)

Arduino ile AT komutlarından kurtulmuş olmam hoşuma gitti açıkçası tam istediğim kıvama getirdim ESP'yi. Sevdim ben bu modülü ya :) Yurt dışındaki ticari uygulamalarda kullanılmaya başladığını da notlarımıza ekleyelim ;)

LukeSkywalker

Fırat devecinin bloğundaki firmwarede hiç bir sıkıntı yok.
1 ay'a yaklaştı enerjisini kesmedim modülün. Canavar gibi çalışıyor.

MrDarK

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 18 Eylül 2015, 09:53:20
Fırat devecinin bloğundaki firmwarede hiç bir sıkıntı yok.
1 ay'a yaklaştı enerjisini kesmedim modülün. Canavar gibi çalışıyor.

Hocam selamlar;

Modülün Access Point özelliğinin android ve IOS cihazları ile uyumsuz olduğunu söyledik. Buradaki firmware problemi bu