Lojik çıkışlı optokuplör var mı?

Başlatan tekosis, 17 Eylül 2015, 22:04:15

tekosis

Arkadaşlar girişi 1 olunca çıkışı lojik 1 olan diğer durumda 0 olan bir opto var mi? Çıkış kısmında transistör olmadan mcu inputunu sürmek istiyorum. Mümkünse piyasada olan bir ürün arıyorum.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Mucit23

Normal transistörlü olanıda pull-up yaparak bağlayabilirsin mikroya.

tekosis

Hocam o durumda giriş terslenmiş oluyor. Tersinin tersi için yine bir transistör gerekiyor. Ondan dolayı varsa lojik çıkışlı bir opto arıyorum.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Kabil ATICI

optokuplörü emetör çıkışlı olarak kullan.
Zaten transistör yalıtılmış olduğu için emetörüne bağlayacağın direnç ile kollektör çıkışlı gibi çalıştırabilirsin.

TLP251 mos sürücü ama işini görebilir.
ambar7

ipek

denemiştim bu durumu olumlu sonuç almıştım. kollektör + 5 volta emiter devreye tabi bu durumda PullDown direnci gerekecektir.

fbkaya

sadogan

Alıntı yapılan: tekosis - 17 Eylül 2015, 22:17:13
Hocam o durumda giriş terslenmiş oluyor. Tersinin tersi için yine bir transistör gerekiyor. Ondan dolayı varsa lojik çıkışlı bir opto arıyorum.
Kullandığınız mcu ile tersini alınca nasıl bir sorun oluyor?

tekosis

arkadaşlar tüm cevaplar için teşekkür ederim.

@sadogan hocam devremde izolasyonu rs232 haberleşme sisteminde 4800 veya 9600 baudda kullanacağım. dolayısı ile sinyal terslenince sıkıntı olacaktır.

Aradığım opto kuplörü buldum(6n137) lojik kapı içeriyor ama içinde NAND kapısı var girişi tersliyor :) . ayrıca hcpl serisi optokuplörler var ancak adetli üretimde maliyeti çok yükseltebilir diye kullanmayacağım. bundan dolayı @fbkaya hocamın dediği ki daha önce başka işlerde kullandığım pc817 ile @ipek  ve @Kabil ATICI hocalarımın önerdiği sistemi kullanacağım.

tekrardan yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

sadogan

Kullandığın mcu rs232 invert i desteklemiyormu

tekosis

hocam destekliyor da bu cihazı modül olarak geliştirmek ve ileride yapacağım diğer uygulamalarda da kullanmak istiyorum. dolayısı ile standart dışı bir duruma girmek istemiyorum. yoksa dediğiniz gibi yapılabilir.

irdal

optonun sinyali girdiğin kısımdaki diyodun anoduna +5V , katoduna da mcu sinyalini ver, ama sink akımını göz önünde bulundurmalısın. çıkış aldığın kısma pull up direnci koydunmu tamamdır .

interrupter

Rs232 de sinyalin terslenmesi o kadar problem yaratacağını sanmam.  Karsi tarafta. Aldığın bilgiyi yazilimda tetsleyebilirsin

tekosis