Gnd yukseltmek mumkun mu

Başlatan semli, 20 Eylül 2015, 22:34:18

semli

Merhaba arkadaslar elimde elektronik bir kart var karttan belli araliklarla aldigim analog(gnd)cikis ile pull-up yapiyorum fakat belli bir sure sonra bu anolog cikis zayifliyor (3-4 ay )sanki elektronik bir asinma gibi elektronik karttan aldigim gnd yi zarar vermeden nasil yukseltebilirim

z

Geçen gün de aynı mesajı gördüm ve içimden ne diyor bu adam dedim.

Şimdi sesli diyeyim.

Ne diyorsun sen?

Eğer aşınma varsa yağlayabilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mufitsozen

Alıntı yapılan: z - 20 Eylül 2015, 22:40:26
Geçen gün de aynı mesajı gördüm ve içimden ne diyor bu adam dedim.

Şimdi sesli diyeyim.

Ne diyorsun sen?

Eğer aşınma varsa yağlayabilirsin.

Hocam belliki bu arkadas elektronik konusunda cok yeni. Problemi dogru teknik terimlerle ifade edemiyor diye dusnuyorum.

Belki kendisi hakkinda birseyler anlatir(ogrencimi, amatormu, ne kadar tecrubesi var vs) ve tam olarak nasil bir proje ile ilgilendigini anlatirsa(hobimi, odevmi, sinif projesimi vs) yardimci olabiliriz.

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

z

Bir anlatsa yardımcı olacağız da...
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

MC_Skywalker

Ben anladım sanırım. Sisteminde Negatif mantık var.
+ ortak,- anahtarlamak istiyor.

Salih

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 21 Eylül 2015, 10:50:28
Ben anladım sanırım. Sisteminde Negatif mantık var.
+ ortak,- anahtarlamak istiyor.
İyide GND yükseltmek ne demek.
GND yükselirse zaten GND olmaz artık. :-)

semli

Arkadaşlar aslında anlattığım gibi ama benim tabirim yanlış herhalde (kendim otomatik kumandacıyım)daha açıklayıcı olursa 1 adet harici kart 1 adet ekranlı cihaz var şimdi bu cihaz elektronik kartın eksilerini numaralandırıyor1....64 e kadar kartın 64 pini var ben diyorumki  ölcü aletiyle kartın vermiş oldugu eksiyle +5 arasini olcunce dc +5 goruyorum ama pull-up yaptoğım pinlerde dedigim gibi düşme oluyor 5 ay gibi bi sürede yani 3 volt gibi bi düşme telefondan yazdım cümleler karışık olabilir daha acıklayocı yazacağım

mesaj birleştirme:: 21 Eylül 2015, 12:31:16

He bu arada dalga geçilcek yaşta değilim..

Mnemonic

Anladığım kadarıyla yaptığınız kart 5 ay kadar çalıştıkdan sonra pull up bağlı çıkışlar +5V yerine +3V gösteriyor doğrumu anlıyorum ?

1. peki gerilimi pull up değilde direk +5V beslemeden ölçtüğünüzde kaç okuyorsunuz ?
2. pull up dirençlerini sökerseniz beslemeyi kaç vold ölçüyorsunuz ?

daha önce  yaptığım bir devrede besleme voltajı düşüyordu sorunun besleme katından olduğunu düşünüyordum. Ama problem devredeki başka bir yerin hasar görmesi ve güç kaynağının verebileceğinden fazla akım çekmesi sonucu gerilim düşmesi olarak çözdüm. Aslında beslemede hiç bir sorun yoktu. devrenizdeki başka bir kısımda hata olabilir ve buda aşırı akım çektiği için besleme voltajını dişürüyor olabilir. bunun için devrenin kısımlarının teker teker sökükerek gerilimi ölçerek bulabilirsiniz

HexfeT

Bahsettiğiniz çıkışların dijital olduğunu varsayarsak... Bu durumda pull-up kullanma gereği iki sebepten doğabilir. Çıkış açık kollektördür ya da lojik 1, 0, yüksek empedans olmak üzere üç konumludur. 5V a pull-up yaptığınız çıkışta net sekilde lojik 1 ya da 0 değerlendirilebilecek uç değerler okumuyorsanız (3v gibi) o çıkış arızalıdır.

Eğer çıkışlar analog ise pull-up ne alaka diye düşünüyorum.

OG

Doğru anladı isem arkadaşın cihazı ORTAK ANODLU bir yapıya eksi çıkışları anahtarlıyor. Alışılmış RGB ledler gibi düşünün. ANOD ortak katodlardan pwm sürülür, bunun gibi bir çıkış yapısına sahip olsa gerek.

Eğer yapı bu şekilde ise, N tipli (N kanal Mosfet veya NPN bjt transistoru) eleman ile güçlendirilir. Ancak cihazın çıkışını süren yapıyı bilmekte fayda var, bir MCU mu veya ULN2803 gibi transistor dizisi mi.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

semli

http://img505.yukle.tc/image.php?id=7510P_20150922_144548.jpg resim linki
amux 32  anladığım kadarıyla pinleri  numaralandırıyor.pinlerde herzaman eksi yok sadece cihaz ikaz verdiğinde önceden kaydedilmiş pinlere eksi gönderiyor.göndermiş olduğu eksi ile led yakıyor.ben ledi iptal edip 16f877a ile pull-up yapacağım neden pıc derseniz kart 3 saniye çıkış verdiğinde pıc  ile röle çektireceğim burda demek istediğim elektronik kartın çıkışını zorlamadan istediğim işi yapmak.

Mnemonic

Ölçtüğünüz çıkışlar DA entegreleri sonrası çıkışlar mı ? Öyleyse analog çıkışın pull up olmasının mantığı nedir anlamadım

semli

Alıntı yapılan: Mnemonic - 22 Eylül 2015, 22:31:34
Ölçtüğünüz çıkışlar DA entegreleri sonrası çıkışlar mı ? Öyleyse analog çıkışın pull up olmasının mantığı nedir anlamadım Evet DA entegrelerinin cikisindan eksi aliyorum pull-up yapmamin sebebi pıc ı tetiklemek

Mnemonic

Bu devre normalde ne için kullanılıyor? Siz bununla ne yapmak istiyorsunuz. Devre analog çıkışlarla farklı bir sürme yapıyordur. Siz bunlarla pic üzerinde digital girişleri tetikleterek ne yapacaksınız. Biraz açarmısınız

semli

Hocam bu kart ana  kablo grubu testinde kullanılıyor.bu kartın pinleri modullere gidiyor.her modulde (gruptaki sokete göre) test pinleri ve bir tane led var diyelimki kablo grubunda 2 li soket var modulun kendi soketi 3 lu oluyor soketin başındaki kablo her modulde ledin eksisine gidiyor ledin +ucunda sürekli 5v var.şimdi böyle 15 modül olduğunu düşünürsek cihazdan modul tanıtma yaptığımızda tüm test pinlerine eksi çıkış veriyor ve ledler sayesinde kaç tane modul modulde kaç test pini  olduğunu tanıyor.

mesaj birleştirme:: 23 Eylül 2015, 01:01:06

Test sırasında kablo grubunda adresleme  var ise adresleme olan modulun ledi 3 saniye arayla soket modulden çıkartılana kadar yanıp sönuyor.adresleme bir sokette aynı renk iki kablonun diğer uçlarının tanılandan başka uçlara gitmesinden kaynaklanıyor.diyelimki tanıtımda 1.pin-8.pin ile 2.pin-45.pin ile hafızaya alınmış
Diğer üründe 1-45 ve 2-8 olursa role yardımı  ile1ve 2 nin yerini  cevirmek istiyorum