Elektron Tube 807

Başlatan ByTEK, 22 Eylül 2015, 16:32:38

ByTEK

Dedesinin elektronikçi dükkanından kalan bir lambayı arkadaşım bana verdi. Hiç kullanılmamış bir lamba. Bende depoya kaldırdım geçen elime geçti inceledim. Bu lamba ne amaçlı değerlendirilebilir.? Değeri nedir ? saklasak daha mı uygun düşer :)

MC_Skywalker

Single end anfi lambası

t600

hayatımda gördüğüm en yumuşak geçişli transistör .Bununla yapılan bir anfide  müzik dinlemek süper olur  ama birtek şart ile 8 bir 16 bit 512 bit olsa hikaye , Eski analog kayıt olacak , üfffff . Bize bu zevk unutturuldu , yeni nesil digital olmuş , yani tırtıklı , yeni nesil analog müzik dinlemeden yetişiyor , bu bir felaket , Cennete  gitmeyi nasip ederse Allah birdaha  011000001000000100 lardan oluşan müzik DİNLEMEK İSTEMİYORUMMM . Bu iğrenç birşey .
Neymiş efendim  maliyet pahalı , eeee  al işte bu çipi 1 usd , yap mp3 üüü  , bütün milletin kulağını  kirlettt .
1 mp3 dosyası 5 mbayt , eeee 1 analog dosya kaç megabayt , sonsuz mb... O esnada ki tüm duyguyu kaydeder analog , Digital   ofset sinyalinin altını vermez , müzikte duygu OFSET sınırının altındadır .
Kahrolsun 100100010001  müzik , yaşasın Analog .
Diğital yüzünden hepimiz 1 0 olduk , insanlar bu yüzden savaşıyor işte , duygu yok , aldatmaca bir görüntü  , Yanına gittinmi RGB  , Analoğun yanına gitmeye kalksan sonsuz büyüğü ve sonsuz küçüğü  görürsün .
İnsanlar bu digital yüzünden Allahı göremez oldular , Hoş görü yok , ya vahşi, yada çok iyi  ???????????? 1 sıfır gibi , aradabirşeyler var ama  duygusuz ve aciz.

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Gökhan BEKEN

Analog kayıtın sonsuz byte olduğu doğru değil.
Analog kayıtı abartmayın, canlı müziğin yanında kıymetsizdir.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

z

24 bit ses ile 23 bit sesin arasındaki kalite farkını anlayabilen varmı?

t600

kimse edemez  .
Evet canlı müzük ayrı bir şey . yüksek sadakat konseri gibi olmaz .
Bu arada gelmiş geçmiş en iyi konser bence bu , keşke gidebilseydim 15 yıl önce  :
  ! No longer available

z

Peki analog bir ses sinyali 24 bit digital verilere çevrilip DAC ile tekrar analoga cevrilse.

Sonra da genlikleri eş bu iki analog sinyal birbirinden çıkartılsa ve amplfikatöre girilse hoparlörden nasıl bir ses duyarız?

t600

Birşey birkere dijital olursa birdaha analog olamaz , dolayısı ile fark 0  olur , Yani ses yok , eğer analogtan difitali çıkararak yaparsak fark duymadığımız herşey olur .
Belkide analog için şu denilebilir :
algılıyabildiğin kadar giden şey , Algılaması izafi göreceli , zaman gibi , belki o da dijital ama biz sonunu göremediğimiz için analog demişiz  ,

mesaj birleştirme:: 22 Eylül 2015, 21:45:22

https://www.youtube.com/watch?v=EzyXMEpq4qw

Adamlar bunları  evde yapmışlar . vay be

Gökhan BEKEN

Analog'dan dem vurup da batı müziği sevmeniz bir çelişki. Batı müziğinde koma yoktur, Türk musikisinde iki nota arasında 9 farklı ses vardır, sizin dinlediğiniz bu müziklerde iki nota arasında sadece iki farklı ses vardır. İstediğiniz kadar analog dinleyin hatta canlı dinleyin, dinlediğiniz şey bildiğiniz dijitaldir.
Ben bu eskileri anlamıyorum sanki kulakları çok hassas da analog analog deyip tutturuyorlar.
Bir nota versen, bu "naaa" diye bana aynı frekanstan ver desen çoğu veremiyor.
Ben konservatuvar sınavlarına hazırlanırken, hocam piyanodan 5 farklı ses basıp, hepsini sırayla "naaaa" diye vermemi istiyordu, bana hiç zor gelmiyordu, çünkü batı müziğiydi ve kolaydı.
Sonra ney öğrenmeye başladığımda, ney hocam bana iki tane komalı ses dinletip tekrar etmemi istiyordu ama benim kulak o kadar hassas seslere alışkın değildi, aradaki farkı hissetmediğim için veremiyordum.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

ipek

ULTRON ve RCA olanlarından çok kırmıştım,rahmetli babamın bir atölyesi vardı 60'lı yıllarda burada belediye ve Cami'ler için ampli üretirlerdi.ve lambalı amplilerin bir eksik yanı vardı,yük uygulanırken hoperlor bir şekilde temassızlık yaparsa,geri dönen her neyse anında lambaları yakar ve birlikte çıkış trafosu zarar görürdü,Hatfon Lumofon Bojidar gibi firmalar bu önlemek için terminallere VDR takarlardı.

t600

ok . Koma sesler , buda insanı sınırlar 9 ses  ,  ama hüsnü bambaşkadır  , Örneğin Hüsnü şenlendirici bu işin ustasıdır ve onda 2 nota arasında hissedebildiğin kadar ses var  , Kimse onun gibi ses çıkaramz desem yeridir .
Batı müziğine gelince , gitar tellerine parmağın bastığı titreşimler duyguyu temsil eder ve sadece 2 nota yoktur  dinle bak duyguyu
örneğin :
https://www.youtube.com/watch?v=NRmZfvDVaRw

! No longer available

! No longer available

mesaj birleştirme:: 23 Eylül 2015, 08:56:23

http://tr.aliexpress.com/item/Little-Bear-P5-BK-6J1-HiFi-stereo-tube-valve-Preamp-Preamplifier-amplifier-ALX/32278470585.html?ws_ab_test=201526_3,201527_2_71_72_73_74_75,201409_1

muhittin_kaplan

Kuantum a hosgeldiniz. Sonsuz yokluk sonsuz varlik. Sonsuz olasilik. Sonsuz his.

z

Kulak ses genliğindeki çok küçük değişimleri farkedemez.

Örneğin 24 bitlik sabit veride en düşük bit peryodik olarak herhangi bir frekansda 1-0-1 değişimi yapsa bunu duyamayız bile.

O zaman analog digital ayrımının önemi kalmaz. DAC çıkışındaki sinyal analog filitreden geçtimi ses saf analog mu yoksa digitalden türetilen analog mu hiç kimse anlayamaz.