Kablosuz modemin şifresini değiştirmek

Başlatan z, 22 Eylül 2015, 23:44:04

z

Resimdeki kablosuz modemin şifresini nasıl değiştirebilirim?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mr_YAMYAM

Modem arayüzüne girerek.
Sanırım 192.168.1.1 idi

z

Evet karşıma giriş menüsü geldi. Fakat modemi kuran teknisyenler kullanıcı adı ve şifresi vermedi.

Ne olacak şimdi?

Mr_YAMYAM

Hoppalaa ve cuppalaaa.
Modem arayüzüne girmek için bazı standart şifreler vardır.
genellikle:
Kullanıcı adı :admin
ŞİFRE bahsi geçen modem için ''superonline'' veya ''admin' dir. 1234 gibi şifre de olabilir.
Kullanıcı adı ve şifre girildikten sonra modemin içerisine girilebilirse Wi-Fi (Kablosuz) için bir SSID (Yayın adı) ve şifre bölümü vardır.
Buralara istenilen şeyler yazılabilir.

engerex

Genelde standart oluyor. Kullanım kılavuzunda veya web sitesinde yazıyor. Yada marka modemi internette aratın : "TP-Link wa1962a şifre" gibi
Son zamanlarda başkaları tarafından kolayca girilmesini önlemek için cihaz üzerinde bir etikette her cihaza ayrı şifre olacak şekilde yazıyor.
Olmadı superonline arayın. Onlar çözerler. Uzaktan modeme bağlanabiliyorlar.

ipek

hocam bazı aletlerde alt etikette iki satır halinde cihazın resetlenmesi durumunda alacağı ilk şifre yazar,lakin 
hizmet şifresini sizden başka kimse bilemez.

z

Tamamdır. admin ve superonline olarak menüye girebildim.

Bu menüye giriş şifresini de değiştirdim. Wifi şifresini de gördüm.

Ayın 15'inde kota sayacı sıfırlanıyor diye biliyorum daha doğrusu fatura 15'inde ödeniyor.
Bugün ayın 22'si ve  adil kullanım kotasını %80 tamamlamışız. Geçen ay da aynısı oldu.
Acaba bizden başka kullananlar da mı var diye kafamda soru işareti oldu. O yüzden şifreyi değiştirmek istedim.

Melih1802

mac adresi koyun sadece tanımlı olan cihazlar girebilsin.

z

Aslında sorun kalabalık ve çocuklu misafirlerden kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Wifi şifresi istenince misafirdir diyip veriyorum. Böyle olunca cep telefonlarından hurra çizgi film vs izleniyor.

MAC adresleri tanımlarsam bu durumda sadece bizim evdeki cihazlar internete çıkabilecek bu güzel bir şey. İllede internete girmek isteyen evdeki tabletten girer. En azından bir kişi girer.

Peki cihazların herbirinin MAC adresini nası öğreneceğim?

Evde bir ton cep telefonu, laptop, tablet, oyun makineleri var.

sinus

modeme o an için bağlı olan tüm cihazların MAC adresi arayüzde görünür.
fakat MAC filtreleme kısmı hikayedir. bu bilgilere gerekli yazılımlarla ulaşılabilir.

modeme bilginiz dışında kimsenin girmesini istemiyorsanız;

wps kapalı
wpa2 + karmaşık şifre
ssid kapalı, yani gizli ağ modunda kullanınız.

engerex

Tüm cihazlar ağa bağlı olduğunda MAC adresleri EKLE diyerek beyaz listeye ekle ve MAC filtrelemeyi aç. Tamamdır.

ByTEK

KOnuyu görünce bir anımı aktarmak istedim.

Ben sırf uğraşmak olsun diye eve mikrotik firewall kurdum. amacım üstünde arge yapmaktı. Neyse kendi ağımı gizledim. Bir kaç ağı açtım ve şifresini kolay birşey yaptım. vlan ile farklı ağ kurdum ve bandwidth 54K/54K ile sınırladım. nitekim 1 kaç gün içinde bayağı kişi deneme yanılma ile girip kullanamayınca pes etmişlerdi :) halen mikrotik kullanıyorum ve üzerinde çalışıyorum.

Eğer modeminizde benzer özellik varsa taktik olsun diye yapabilir ve misafirler için olan ağınızın hızını kısabilirsiniz. Gerçi Son kullanıcı ürünlerinde benzer özellik olmayabilir.

ilavetten wps önemli mutlaka kapatılmalıdır. şifresini kıranlar genelde wps'i kırarlar.

z

Bu çok güzel fikir. Misafir adında bir ağ açayım hızı video  izlemek için müsait olmasın ama internette sörf yapabilsinler.

Bunu nasıl yapacağımı anlatabilirmisiniz?