DUMMY LOAD (SUNİ YÜK) NASIL YAPILIR

Başlatan ahmetbudak, 23 Eylül 2015, 21:40:10

ahmetbudak

Herkese iyi akşamlar ve iyi bayramlar ,  hemen hemen hepimiz 5 volttan 50 volta kadar(veya daha fazla) 20 Amperlere (veya daha fazla) güç kaynaklarının arızaları ile karşılaşabiliyoruz ancak onarımını yaptıktan sonra maksimum verebileceği akımı karşılayıp karşılalayamadığını atelye ortamında bir yüke (genelde seramik borulara sardığımız direnç tellleriyle kademeli olarak) uygulyarak test ediyoruz. Bunun yerine  pwm ile sürebileceğimiz mosfetlerle  bu işi yapabilsek daha iyi olmaz mı ?  tasarım ve hesaplar konusunda yetersiz kalıyorum bu konuda tecrübeli arkadaşlar ön ayak olsa bir proje geliştirsek hiç fene olmaz diye düşünüyorum. Tekrar herkese iyi bayramlar diliyorum.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

ylmz

Ben o sistemi akü deşarj cihazlarında kullanıyorum genellıklede mos yerine ıgbt kullanıyorum 0-150 volt 0-500 amper arası ayarlı oluyor ıgbt nın üzerinden - hattı seri geçerek yapıyorum denemelisin
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

F.T

ylmz hocam IGBT direkmi sürüyorsunuz yoksa sürücü ilemi.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

tunayk

Sistemi yüksek frekans ve anahtarlamalı çalıştırmak mümkün. Ancak bu durumda çekilen akım rezistif olmaktan uzaklaşıyor ve akü kapasite ölçümünde hatalara neden olur.  Eğer bir de akü kabloları uzunsa , kabloların endüktansı da cidi olarak akım sınırlaması yapacaktır.  EMI problemleri de cabası

ahmetbudak

ylmz bey şema vs desteği bekliyoruz güzel sistemmiş